Tasa-arvo Suomessa

Anonyymi

Peräänkuulutan tasa-arvoa Suomen hallitukseen/puolueiden johtoon.
Toteutuuko se hallituksessa?

6

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huuto olisi kova jos asetelmat toisinpäin olisivat:D

      Muutenkin alkaa naurattaa koko tasa-arvo hömpötys kaikessa hulluudessaan; feministiemakot voinevat vastata näihin:

      -Miehille on pakollinen asevelvollisuus, miksei naisille kun kerran kaikki samanlaisia ja yhtä päteviä kuulemma olemme?Tasa-arvon suurin epäkohta Suomessa...

      -Vaatimukset naisurheilun palkoista miesten tasolle, miksei käy että yksi sarja kaikille, kun kerran kaikki samanlaisia ja yhtä päteviä kuulemma olemme?

      -Vaatimukset unisex-vessoista, miksei myös suihkut, saunat ja pukuhuoneet kun kerran kaikki samanlaisia ja yhtä päteviä kuulemma olemme?

      -Ruikutus naisten palkoista, vaikka tasan tarkkaan samasta hommasta saavat saman kuin mieskin, vaikka monesti raskaista töistä eivät suoriudukkaan yhtälailla, jostain tuntemattomasta syystä vaikka kaikki samanlaisia ja yhtä päteviä kuulemma olemme?

    • Anonyymi

      Suomessa tasa arvo on kadonnut ajat sitten kaikkialla

    • Anonyymi

      Hallitus, jossa on kolmekymppisiä naisia kolmasosa, ei todellakaan edusta kansaa kovin hyvin.

    • Anonyymi

      Irvokkain tilanne on useissakin työryhmissä, jotka on nimetty edistämään tasa-arvoa. Kerta toisensa jälkeen osoittautuu, että jäsenistä muodostuukin all-female-panel, on siis nimetty pelkkiä naisia. Sitten niissä ryhmissä sillä porukalla pohditaan, millaisia tasa-arvo-ongelmia vain suinkin pystyisi keksimään. Mutta niissä tapauksissa, missä tilastot ja tutkimukset osoittavat poikien tai miesten olevan heikommassa asemassa, aihe sivuutetaan tai selitetään jonakin muutosvastarintana. Näin siis faktoista piittaamatta. Eikä ketään ole esittämässä kriittistä näkemystä työryhmän keskusteluun. Luulisi, että nimenomaan tasa-arvoa käsittelemään asetettavien työryhmien nimeämisessä noudatettaisiin niitä periaatteita, mitkä on kirjattu lakiin naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta. Siis todellakin: "...ja miesten"!

    • Anonyymi

      Kiintiöt vain naisille, toisinpäin ei mitään väliä, sosiaalipuolenkin tantat vallaneet lähes kokonaan ja toimivat erittäin häikäilemättömästi naisten hyväksi.

    • Anonyymi

      Eikä vain Suoemssa, seuraavaksi Naton pääjohtajaksi ainoa vaatimus halkihaaraisuus. Luulisi tuollaisessa työssä vaadittavan jonkinlaista sotilaspuolenkin kokemusta. Onhan Suomessakin ollut intin käymätön nainen puolustusministerinä ja ajokortiton liikenneministerinä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe