Sanon minäkin sen suoraan, tyylilajina sarkasmi

Kesärannan bileisäntä on palkittava –Tampereen Ilmarista tehtävä musiikkineuvos!
Kesärannan tilaisuus oli nimenomaan Ilmari Nurmisen idea. Myös Tampereen valtuustoa johtava Nurminen on tuttu hahmo nykyisissä pop-piireissä, eikä ihme, sillä onhan hän eduskunnan musiikkiverkoston puheenjohtaja, ehkä itse valittu, mutta kuitenkin. Lisäksi hänen kerrotaan tutustuttaneen pääministeriä musiikkipiireihin perin juurin.
Joka tapauksessa Kesärannan tilaisuus johti siihen, että pääministeri Sanna Marin päätti perua itse tekemänsä päätöksen kulttuurirahojen 18 miljoonan leikkauksista.
– Kyllä Ilmari pitäisi jotenkin palkita, heitti muuan kantakirjademari viikon päätteeksi.

Kansanedustaja Ilmari Nurminen (sd) on tehnyt niin suuren työn suomalaisen musiikkielämän eteen muun muassa pääministerin virka-asunnon Kesärannan bileisäntänä, että tasavallan presidentin tulisi myöntää hänelle itsenäisyyspäivänä musiikkineuvoksen arvonimi, jollainen on Dannyllakin. Helppo homma, kun Sanna ”bestis” Marin (sd) johtaa esityksen tekevää arvonimilautakuntaa.

Kyse ei ole pelkästään siitä, että Abdulrazak Gurnah sai ansaitusti tämän vuoden kirjallisuuden Nobel-palkinnon. Mainittakoon, että Englannissa majaileva kirjailija on syntynyt 1948 Tansaniassa Sansibarin sulttaanikunnassa.
Suomessa viikko on mennyt enemmän musiikkikulttuurin parissa.
Kyse on tietenkin pääministerin virka-asunnon Kesärannan sunnuntaisesta yhteislaulu- ja saunatilaisuudesta.

Suomen kansa pääsi, kuten yleensäkin, nauttimaan kulttuuritilaisuudesta edustajiensa välityksellä. Tässä tapauksessa kansaa edustivat pääministeri Sanna Marin (sd), hänen ”bestiksensä” kansanedustaja Ilmari Nurminen (sd) sekä tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk).
Muodikkaalle poppariporukalle Kurvinen, tuo Kauhavan Ben Matlock, jäi lopulta yhtä vieraaksi kuin Eero Piirron musiikki, ja lienevät Sanna ja Ilmarikin hiukan hävenneet kiintiökepulaisen läsnäoloa.!

Loppuviikosta tämä näkyi myös Kurvisen ja pääministerin välille puhjenneena ikävänä kulttuuripoliittisena välirikkona. Sanna liukesi päätöksestään, ja se tietenkin demari tyyliin piti saada jonkun toisen niskoille.

4

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei tekstejä voi varastaa. Se täysin mahdotonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tekstejä voi varastaa. Se täysin mahdotonta.

        HeHEEEEEE
        "Setä Arkadia ehdottaa, että Ilmarille tulisi myöntää musiikkineuvoksen arvonimi. Asia voidaan hoitaa sutjakasti. Ilmarin paras kaveri Sanna sattuu olemaan pääministerinä myös titteliä esittävän arvonimilautakunnan puheenjohtaja.
        ikävää on, että Sdp:n eduskuntaryhmässä ei Kesärannan kulttuuritilaisuutta osattu arvostaa, vaan jotkut tylsät demariedustajat – kateuksissaan tietenkin – olivat sitä mieltä, että Sannan ja Ilmarin yhteisbiletys on ehkä mennyt liian pitkälle ja syö jo sosialidemokraattisen äitipuolueen uskottavuutta. Syystäkin Marin oli ryhmälle kovasti loukkaantunut!"
        is.fi/politiikka/art-2000008335228.html


    • Anonyymi

      Pohjoiskorean versiossa pääpalkinto olisi riisisäkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe