Sanon minäkin sen suoraan, tyylilajina sarkasmi

Kesärannan bileisäntä on palkittava –Tampereen Ilmarista tehtävä musiikkineuvos!
Kesärannan tilaisuus oli nimenomaan Ilmari Nurmisen idea. Myös Tampereen valtuustoa johtava Nurminen on tuttu hahmo nykyisissä pop-piireissä, eikä ihme, sillä onhan hän eduskunnan musiikkiverkoston puheenjohtaja, ehkä itse valittu, mutta kuitenkin. Lisäksi hänen kerrotaan tutustuttaneen pääministeriä musiikkipiireihin perin juurin.
Joka tapauksessa Kesärannan tilaisuus johti siihen, että pääministeri Sanna Marin päätti perua itse tekemänsä päätöksen kulttuurirahojen 18 miljoonan leikkauksista.
– Kyllä Ilmari pitäisi jotenkin palkita, heitti muuan kantakirjademari viikon päätteeksi.

Kansanedustaja Ilmari Nurminen (sd) on tehnyt niin suuren työn suomalaisen musiikkielämän eteen muun muassa pääministerin virka-asunnon Kesärannan bileisäntänä, että tasavallan presidentin tulisi myöntää hänelle itsenäisyyspäivänä musiikkineuvoksen arvonimi, jollainen on Dannyllakin. Helppo homma, kun Sanna ”bestis” Marin (sd) johtaa esityksen tekevää arvonimilautakuntaa.

Kyse ei ole pelkästään siitä, että Abdulrazak Gurnah sai ansaitusti tämän vuoden kirjallisuuden Nobel-palkinnon. Mainittakoon, että Englannissa majaileva kirjailija on syntynyt 1948 Tansaniassa Sansibarin sulttaanikunnassa.
Suomessa viikko on mennyt enemmän musiikkikulttuurin parissa.
Kyse on tietenkin pääministerin virka-asunnon Kesärannan sunnuntaisesta yhteislaulu- ja saunatilaisuudesta.

Suomen kansa pääsi, kuten yleensäkin, nauttimaan kulttuuritilaisuudesta edustajiensa välityksellä. Tässä tapauksessa kansaa edustivat pääministeri Sanna Marin (sd), hänen ”bestiksensä” kansanedustaja Ilmari Nurminen (sd) sekä tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk).
Muodikkaalle poppariporukalle Kurvinen, tuo Kauhavan Ben Matlock, jäi lopulta yhtä vieraaksi kuin Eero Piirron musiikki, ja lienevät Sanna ja Ilmarikin hiukan hävenneet kiintiökepulaisen läsnäoloa.!

Loppuviikosta tämä näkyi myös Kurvisen ja pääministerin välille puhjenneena ikävänä kulttuuripoliittisena välirikkona. Sanna liukesi päätöksestään, ja se tietenkin demari tyyliin piti saada jonkun toisen niskoille.

4

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei tekstejä voi varastaa. Se täysin mahdotonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tekstejä voi varastaa. Se täysin mahdotonta.

        HeHEEEEEE
        "Setä Arkadia ehdottaa, että Ilmarille tulisi myöntää musiikkineuvoksen arvonimi. Asia voidaan hoitaa sutjakasti. Ilmarin paras kaveri Sanna sattuu olemaan pääministerinä myös titteliä esittävän arvonimilautakunnan puheenjohtaja.
        ikävää on, että Sdp:n eduskuntaryhmässä ei Kesärannan kulttuuritilaisuutta osattu arvostaa, vaan jotkut tylsät demariedustajat – kateuksissaan tietenkin – olivat sitä mieltä, että Sannan ja Ilmarin yhteisbiletys on ehkä mennyt liian pitkälle ja syö jo sosialidemokraattisen äitipuolueen uskottavuutta. Syystäkin Marin oli ryhmälle kovasti loukkaantunut!"
        is.fi/politiikka/art-2000008335228.html


    • Anonyymi

      Pohjoiskorean versiossa pääpalkinto olisi riisisäkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe