Sanon minäkin sen suoraan, tyylilajina sarkasmi

Kesärannan bileisäntä on palkittava –Tampereen Ilmarista tehtävä musiikkineuvos!
Kesärannan tilaisuus oli nimenomaan Ilmari Nurmisen idea. Myös Tampereen valtuustoa johtava Nurminen on tuttu hahmo nykyisissä pop-piireissä, eikä ihme, sillä onhan hän eduskunnan musiikkiverkoston puheenjohtaja, ehkä itse valittu, mutta kuitenkin. Lisäksi hänen kerrotaan tutustuttaneen pääministeriä musiikkipiireihin perin juurin.
Joka tapauksessa Kesärannan tilaisuus johti siihen, että pääministeri Sanna Marin päätti perua itse tekemänsä päätöksen kulttuurirahojen 18 miljoonan leikkauksista.
– Kyllä Ilmari pitäisi jotenkin palkita, heitti muuan kantakirjademari viikon päätteeksi.

Kansanedustaja Ilmari Nurminen (sd) on tehnyt niin suuren työn suomalaisen musiikkielämän eteen muun muassa pääministerin virka-asunnon Kesärannan bileisäntänä, että tasavallan presidentin tulisi myöntää hänelle itsenäisyyspäivänä musiikkineuvoksen arvonimi, jollainen on Dannyllakin. Helppo homma, kun Sanna ”bestis” Marin (sd) johtaa esityksen tekevää arvonimilautakuntaa.

Kyse ei ole pelkästään siitä, että Abdulrazak Gurnah sai ansaitusti tämän vuoden kirjallisuuden Nobel-palkinnon. Mainittakoon, että Englannissa majaileva kirjailija on syntynyt 1948 Tansaniassa Sansibarin sulttaanikunnassa.
Suomessa viikko on mennyt enemmän musiikkikulttuurin parissa.
Kyse on tietenkin pääministerin virka-asunnon Kesärannan sunnuntaisesta yhteislaulu- ja saunatilaisuudesta.

Suomen kansa pääsi, kuten yleensäkin, nauttimaan kulttuuritilaisuudesta edustajiensa välityksellä. Tässä tapauksessa kansaa edustivat pääministeri Sanna Marin (sd), hänen ”bestiksensä” kansanedustaja Ilmari Nurminen (sd) sekä tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk).
Muodikkaalle poppariporukalle Kurvinen, tuo Kauhavan Ben Matlock, jäi lopulta yhtä vieraaksi kuin Eero Piirron musiikki, ja lienevät Sanna ja Ilmarikin hiukan hävenneet kiintiökepulaisen läsnäoloa.!

Loppuviikosta tämä näkyi myös Kurvisen ja pääministerin välille puhjenneena ikävänä kulttuuripoliittisena välirikkona. Sanna liukesi päätöksestään, ja se tietenkin demari tyyliin piti saada jonkun toisen niskoille.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei tekstejä voi varastaa. Se täysin mahdotonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tekstejä voi varastaa. Se täysin mahdotonta.

        HeHEEEEEE
        "Setä Arkadia ehdottaa, että Ilmarille tulisi myöntää musiikkineuvoksen arvonimi. Asia voidaan hoitaa sutjakasti. Ilmarin paras kaveri Sanna sattuu olemaan pääministerinä myös titteliä esittävän arvonimilautakunnan puheenjohtaja.
        ikävää on, että Sdp:n eduskuntaryhmässä ei Kesärannan kulttuuritilaisuutta osattu arvostaa, vaan jotkut tylsät demariedustajat – kateuksissaan tietenkin – olivat sitä mieltä, että Sannan ja Ilmarin yhteisbiletys on ehkä mennyt liian pitkälle ja syö jo sosialidemokraattisen äitipuolueen uskottavuutta. Syystäkin Marin oli ryhmälle kovasti loukkaantunut!"
        is.fi/politiikka/art-2000008335228.html


    • Anonyymi

      Pohjoiskorean versiossa pääpalkinto olisi riisisäkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      0
      3879
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3873
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      79
      3262
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3055
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2801
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2737
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2339
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2080
    9. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1778
    10. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1697
    Aihe