Ei riitä, että paavi ”tuntee suurta surua” siitä, että katolisen kirkon papit ovat maanneet satojatuhansia. Homma on edennyt jo niin pitkälle että että anteeksi pyynnöt ja korvaukset eivät enää auta. Järkevin ratkaisu olisi lopettaa katolinen kirkko sekä lyödä pillit pussiin ja hanskat tiskiin. Näin nimittäin toimisi vastuullinen yritys joka on mokannut pahasti ja anteeksiantamattomasti, se ilmoittaisi lopettavansa toimintansa ja katoaisi sen jälkeen katukuvasta.
Hurskastelujen aika on ohi
6
904
Vastaukset
- Anonyymi
Jo paljastuneissa pedofiliaringeissä on tuhansia lääkäreitä, juristeja ym. Mitäs heidän kanssaan toimitaan? Onko edes erotettu viroistaan, laitettu julkisuuden jalkapuuhun syljettäväksi? Ei ole kuulunut mitään. Pappien oletettu pedofilia onkin kätevä peitto kaikille muille alan tosiharrastajille ja mediakin on tehnyt hurskaan osuutensa nostamalla toistuvasti heidät esiin. Mitä tuo hyväksikäyttö on todellisuudessa ollut, ei ole annettu esimerkkiä. Sen sijaan niiden muiden tekojen raakuus on poliisin videoilla.
- Anonyymi
OLETETTU PEDOFILIA. SENKIN SAATANAN KÄTYRI.
- Anonyymi
Mites islam?
- Anonyymi
Koska tutkitaan myös luterilaisten, lessujen ja hellareiden papit?
- Anonyymi
Lähes yhtä järkevää olisi vaatia vaikka Saksan tai Venäjän valtion hävittämistä. Ja vaikka protestantismista siinneelle kapitalistiselle mentaliteetille onkin melkein mahdotonta sitä ymmärtää, niin kaikki asiat maailmassa eivät toimi liikeyrityksen logiikalla. Tosin silläkin mentaliteetilla olisi mahdollista huomata, että katolinen kirkko on tuottanut ja yhä tuottaa myös pyhimyksiä, joiden vertaisia ei missään muussa uskonnossa tai aatejärjestelmässä ole.
- Anonyymi
Porno pois
"Paavi Franciscus varoittaa pappeja ja nunnia internet-pornon katsomisen vaaroista ja sanoi sen "heikentävän papin sydäntä".
Franciscus vastasi Vatikaanissa pidetyssä istunnossa kysymykseen, kuinka digitaalista ja sosiaalista mediaa tulisi käyttää parhaiten.
– Pornografia on pahe, joka on jopa papeilla ja nunnilla. Piru saapuu sitä kautta, paavi sanoi.
Hän kehotti olemaan käyttämättä liikaa aikaa aikuisviihteen katseluun ja poistamaan siihen soveltuvat sovellukset älypuhelimesta kiusauksilta välttymiseksi.
– Puhdas sydän, jonka Jeesus saa päivittäin, ei voi vastaanottaa tätä pornografista tietoa.
Katolinen kirkko katsoo pornonkatselun siveysrikkomukseksi.
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/5461591
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1392543Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3591948- 401627
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311473Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281340Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941193- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327917Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles107899Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53762