Mikä siinä on että yrittäjiä pidetään rahan ahneina kusettajina?
Yrittäjä yleensä on rakentanut kaiken alusta loppuun, eikö ole päässyt ns. valmiiseen pöytään. Silti kuulee usein varsinkin työntekijöiltä minkälainen kusettaja yrittäjä on, ja varmasti joku asiakaista miettii samaa.
Miksi yrittäjiä pidetään ahneina?
11
99
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on vain osa laiskemman ja "tyhmemmän" kansanosan defenssimekanismia selittää itselle, miksi tuo vieruskaveri on päässyt työllään leveämmän leivän ääreen.
- Anonyymi
Ja mitähän sinä teet, kun ei enää tipu verovähennyksiä tai yritystukia.
- Anonyymi
Hyvä yrittäjä ei voi olla luovuttaja, vaan kyllä sen pitää olla luonteeltaan enemmänkin ahne.
Se on ahne uusien liiketoimintojen käynnistämiseen, on ahne oman toiminnan laajentamiseen ja uusille markkinoille kiirehtimiseen. Ihan silkkaa ahneuttaan palkkaa myös lisää väkeä tekemään osoittamiaan töitä ja tienaamaan itselleen palkkarahaa.
Työntekijät itsekin ovat ahneita oman palkkapussinsa ja palkankorotuksien ja uusien lomien ja etuisuuksien perään. Kyllä ne ahneina ihmisinä ymmärtävät toista ahnetta, eli työnantajaansa, sitä menestyvää yrittäjää, ihan varsin hyvin.- Anonyymi
Ei voitot yksityistävä ja tappiot sosialisoiva ole muuta kuin loinen.
- Anonyymi
yrittäjän pitää olla ahne eikä mikään helvetin persaukinen hyväntekijä
- Anonyymi
Olisikohan kuljetustuet ja yritystuet vaikka näin aluksi. Miksi tarvitset 'kannattavaan toimintaan' kuljetustukea?
- Anonyymi
Voi ressukat palkansaajat, kun ne joutuvat omasta pussistaan kustantamaan yritysten kustannustukia.
Valtio ja Palkansaajat pitävät Suomessa kaikkia yrityksiä pystyssä. Jos Valtio ja Palkansaajat kyllästyy ja lakkaa maksamasta kukiaisia, kaikki yritystoiminta loppuu Suomesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi ressukat palkansaajat, kun ne joutuvat omasta pussistaan kustantamaan yritysten kustannustukia.
Valtio ja Palkansaajat pitävät Suomessa kaikkia yrityksiä pystyssä. Jos Valtio ja Palkansaajat kyllästyy ja lakkaa maksamasta kukiaisia, kaikki yritystoiminta loppuu Suomesta.Pirullinen oravanpyörä, ei yrityksiä ei töitä.
Ja toisinpäin, ei työntekijöitä ei yrityksiä, paitsi mitä Tj jaksaa tehdä.
Kitiseminen ja toisten haukkuminen on maailman helpoin tapa. Sillä kuitataan oma laiskuus ja osaamattomuus joka asiassa.
- Anonyymi
kyllä se o niin että yrittäjän saappaissa saa olla kokoajan kaikkien kusetettavana.
Heti tulee puukosta selkään kun on mahdollista! - Anonyymi
Juu paskaa tulee niskaan, jos ei muilta niin kilpailijoilta.
- Anonyymi
Eiköhän se syy ole siinä että ay liike ja muutkin kylvävät harhaluuloa että työntekijän kustannukset ovat palkka 0,4%.
Juttelin tuossa pari vuotta sitten irtisanomani työntekijän kanssa asiasta ja hänellä oli se käsitys että 1,4 on kerroin.
Eli kun laskutin asiakasta 250€ ja maksoin työntekijälle 100€ niin työntekijän mielestä olin ahne kun pidin itsellä 110€.
Todellisuudessa irtisanomani työntekijän kulut oli 3 x palkka.
Tuohon hurjaan lukuun oli ajauduttu todennäköisesti kun mikään ei enään kuulunut työntekijän tehtäviin vaan jouduin kustantamaan laiminlyötyjen hommien ( auton siivous, kadonneiden työkalujen osto, yms.) kulut.
Eli työntekijät sahasivat omaa oksaa kun luulivat minun tienaavan hurjasti heidän työpanoksella.
Homma meni siihen että minun työpanoksen tuotto ei riittänyt kulujen peittämiseen, jouduin irtisanomaan työntekijät.
Yksinkertaisesti minun ei kannattanut raataa vain sen takia että pystyin maksamaan työntekijöiden kulut.
Nyt menee hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215795Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744771902Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk221276Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111233Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861093Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481005- 64971
- 64916
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59885Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.24884