Kiuru varoitti jo elokuussa että Suomessa ollaan "veitsenterässä" ja taas hän oli oikeassa

Anonyymi

Suomi voi joutua painamaan koronahätäjarrua
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e38599cf-14f8-4e2e-9794-5a695fcfaed2
"Kesän jälkeen Sanna Marinin (sd) hallituksen suhtautumisessa koronavirukseen tapahtui selvä muutos. Enää ei korostettu entiseen malliin uhkia, vaan Suomi haluttiin saada auki.

Kiuru muistutti HS:n haastattelussa (21.8.) siitä, ettei rokotekattavuus ole vielä riittävä rajoitusten purkuun. Hän varoitti siitä, että Suomessa ollaan ”veitsenterällä” ja vaarana on, että Suomi ajautuu ”hallitsemattomaan epidemiaan”.

Kiurun ladellessa varoituksiaan koronapotilaita oli sairaalahoidossa 98, joista tehohoidossa oli 29.

Nyt (18.10.) sairaalahoidossa on tuplamäärä koronapotilaita, yhteensä 218, joista 33 on tehohoidossa, vaikka rokotekattavuus on selvästi noussut elokuusta.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd) varoitti jo elokuussa siitä, että Suomi voi olla vaikeuksissa, jos rajoituksia puretaan ennen kuin rokotekattavuus on riittävällä tasolla. Jenni Gästgivar / Iltalehti

Kiurun ulostulosta kului vain viikko, kun terveydenhuollon asiantuntijat torppasivat HS:n haastattelussa (28.8.) ministerin arvion liian synkkänä.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynekin mukaan Suomessa ei ole ”samanlaista kuolemien ja vakavien tautitapausten uhkaa kuin silloin, kun iäkkäät ja riskiryhmiin kuuluvat ihmiset eivät vielä olleet saaneet rokotesuojaa”.

Myös Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) vs. johtajaylilääkäri Jari Petäjä oli hallituksen koronaministeriä optimistisempi.

Petäjän mukaan sairaanhoidon kantokyvyn näkökulmasta tilanne on oleellisesti aiempaa parempi. Lisäksi Petäjä totesi, että vaikka sairaanhoidon ja tehohoidon tarvetta tullaan näkemään vielä pitkään, nousupaine on Husin mukaan kantokyvyn rajoissa.

Puolitoista kuukautta myöhemmin Petäjällä oli kuitenkin toinen ääni kellossa. Hänen johtamansa Uudenmaan koronakoordinaatioryhmä ilmoitti (15.10.) että alueella ollaan jo lähellä terveydenhuollon kantokyvyn vaarantumista."

Absurdia että 3 ensimmäistä korona-aaltoa maailman parhaiten hoitanut (Der Spiegel) Kiuru siirrettiin syrjään ja sellaiset talouttaa sekä MaRaa lobbaavat ministerit kuin Antti Kurvinen ja Mika Lintilä ovat olleet näkyvimpiä koronakriisin hoidossa, jossa pääasia näyttää olevan Suomen avaaminen ja talouden etu kansan terveysturvallisuuden sijaan.

Myös THL:n, HUS:in jne. terveysasiantuntijat ovat esittäneet aivan liian valoisia tulevaisuudenkuvia tautitilanteesta, ja ymmärtämättömyyttä covidin kausiluonteisuudesta hengitystieinfektiona. Jopa suurella osalla kansaa on ollut paljon realistisempi kuva tilanteesta. Tai sitten terveydenhuollon ammattilaiset ja johtajat eivät uskalla kertoa totuutta poliittisessa paineessa.
Politiikka on mennyt lääketieteen ja terveydenhuollon yli päätöksenteossa, ja se voi koitua Suomen ja kansan tappioksi.

0

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        132
        7258
      2. Kaipaisin nyt kosketusta

        jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
        Ikävä
        14
        2650
      3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

        Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
        Maailman menoa
        265
        1272
      4. Sokea "ystävälle"

        Oletko oikeasti noin sokea?
        Ikävä
        100
        1049
      5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

        Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
        Maailman menoa
        162
        975
      6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

        Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
        Sinkut
        71
        935
      7. En ymmärrä käytöstäsi

        Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
        Ikävä
        137
        930
      8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

        Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
        Tuusniemi
        79
        784
      9. Kirkonkylän puliveivarit

        Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
        Karstula
        13
        753
      10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

        Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
        Puolanka
        18
        741
      Aihe