Kiuru varoitti jo elokuussa että Suomessa ollaan "veitsenterässä" ja taas hän oli oikeassa

Anonyymi

Suomi voi joutua painamaan koronahätäjarrua
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e38599cf-14f8-4e2e-9794-5a695fcfaed2
"Kesän jälkeen Sanna Marinin (sd) hallituksen suhtautumisessa koronavirukseen tapahtui selvä muutos. Enää ei korostettu entiseen malliin uhkia, vaan Suomi haluttiin saada auki.

Kiuru muistutti HS:n haastattelussa (21.8.) siitä, ettei rokotekattavuus ole vielä riittävä rajoitusten purkuun. Hän varoitti siitä, että Suomessa ollaan ”veitsenterällä” ja vaarana on, että Suomi ajautuu ”hallitsemattomaan epidemiaan”.

Kiurun ladellessa varoituksiaan koronapotilaita oli sairaalahoidossa 98, joista tehohoidossa oli 29.

Nyt (18.10.) sairaalahoidossa on tuplamäärä koronapotilaita, yhteensä 218, joista 33 on tehohoidossa, vaikka rokotekattavuus on selvästi noussut elokuusta.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd) varoitti jo elokuussa siitä, että Suomi voi olla vaikeuksissa, jos rajoituksia puretaan ennen kuin rokotekattavuus on riittävällä tasolla. Jenni Gästgivar / Iltalehti

Kiurun ulostulosta kului vain viikko, kun terveydenhuollon asiantuntijat torppasivat HS:n haastattelussa (28.8.) ministerin arvion liian synkkänä.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynekin mukaan Suomessa ei ole ”samanlaista kuolemien ja vakavien tautitapausten uhkaa kuin silloin, kun iäkkäät ja riskiryhmiin kuuluvat ihmiset eivät vielä olleet saaneet rokotesuojaa”.

Myös Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) vs. johtajaylilääkäri Jari Petäjä oli hallituksen koronaministeriä optimistisempi.

Petäjän mukaan sairaanhoidon kantokyvyn näkökulmasta tilanne on oleellisesti aiempaa parempi. Lisäksi Petäjä totesi, että vaikka sairaanhoidon ja tehohoidon tarvetta tullaan näkemään vielä pitkään, nousupaine on Husin mukaan kantokyvyn rajoissa.

Puolitoista kuukautta myöhemmin Petäjällä oli kuitenkin toinen ääni kellossa. Hänen johtamansa Uudenmaan koronakoordinaatioryhmä ilmoitti (15.10.) että alueella ollaan jo lähellä terveydenhuollon kantokyvyn vaarantumista."

Absurdia että 3 ensimmäistä korona-aaltoa maailman parhaiten hoitanut (Der Spiegel) Kiuru siirrettiin syrjään ja sellaiset talouttaa sekä MaRaa lobbaavat ministerit kuin Antti Kurvinen ja Mika Lintilä ovat olleet näkyvimpiä koronakriisin hoidossa, jossa pääasia näyttää olevan Suomen avaaminen ja talouden etu kansan terveysturvallisuuden sijaan.

Myös THL:n, HUS:in jne. terveysasiantuntijat ovat esittäneet aivan liian valoisia tulevaisuudenkuvia tautitilanteesta, ja ymmärtämättömyyttä covidin kausiluonteisuudesta hengitystieinfektiona. Jopa suurella osalla kansaa on ollut paljon realistisempi kuva tilanteesta. Tai sitten terveydenhuollon ammattilaiset ja johtajat eivät uskalla kertoa totuutta poliittisessa paineessa.
Politiikka on mennyt lääketieteen ja terveydenhuollon yli päätöksenteossa, ja se voi koitua Suomen ja kansan tappioksi.

0

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ajattelen sinua nyt

        Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
        Ikävä
        63
        5479
      2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

        Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
        Ikävä
        19
        3732
      3. Yritys Kannus

        Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
        Kannus
        17
        2756
      4. Oletko täällä mies?

        Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
        Ikävä
        139
        2021
      5. Mies kadonnut

        Kukas siellä kolarissa on kadonnut
        Kolari
        16
        1785
      6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

        Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
        Perussuomalaiset
        117
        1534
      7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

        Meidän suhde ei ikinä toimisi.
        Ikävä
        95
        1347
      8. Harmi, se on

        Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
        Tunteet
        17
        1096
      9. Kerro jotakin kaivatustasi.

        Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
        Ikävä
        68
        1062
      10. Ratti vinossa

        Taas oli lähetty päissään kokeilemaan kytökyläntiellä
        Haapavesi
        8
        797
      Aihe