Uskovaiset suurimpia syntisiä

Anonyymi

Uskovaisuus edustaa suurinta syntisyyden astetta. He ylistävät tietämättömyyttä ja ovat kanonisoineet typeryyden. Sen suurempaa syntiä ei ole olemassakaan.

12

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun mielestäni aloitus on turha siinä mielessä että kyseinen asia on itsestään selvyys jokaiselle aivot omistavalle yksilölle joten tuo on vain vanhan toistoa.

      Eihän kukaan muu voi edes olla syntinen kuin syntiin uskova synnin palvoja muuten heidän uskontonsa olisi vailla pohjaa .

      Tosin me synnittömät pidämme heissä taikauskoisissa ns paheena heidän ääretöntä tyhmyyttään ja itsensä pettämisen suoranaista narkomaniaa joka kuitenkin selittyy sekin ihan normaalina asiana mielensairautena eikä niinkään paheena .

    • Missä synti on suureksi tullut, siinä armo on tullut ylenpalttiseksi.
      Room 5


      Sen tähden sanon sinulle: hänen paljot syntinsä on annettu anteeksi, ja sen vuoksi hän rakasti paljon. Mutta se, jolle annetaan vähän anteeksi, rakastaa vähän. Sitten hän sanoi naiselle: Sinun syntisi ovat anteeksi annetut.
      Luukas 7

      • Anonyymi

        "se, jolle annetaan vähän anteeksi, rakastaa vähän"

        Ah, tämä selittää miksi uskovaiset rakastavat niin vähän kanssaihmisiään.

        Tietämättömyyden ylistäminen on synti jota ei voi antaa anteeksi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "se, jolle annetaan vähän anteeksi, rakastaa vähän"

        Ah, tämä selittää miksi uskovaiset rakastavat niin vähän kanssaihmisiään.

        Tietämättömyyden ylistäminen on synti jota ei voi antaa anteeksi.

        Varmaan uskovat ovat yksilöitä kuten te ateistitkin ja rakkauden määrä ja kohteet vaihtelee.


    • Anonyymi

      Se on juurikin näin.
      Turha tehdä typeryydestä hyvettä.

    • Anonyymi

      Luterilaisuus-palsta on täynnä aloituksia, joiden sisältö on:

      1. Jumalaan uskovat rikkovat eniten Jumalaa vastaan
      2. Sen lisäksi Jumala on tyhmä ja aina väärässä
      3. Sen lisäksi Jumalaa ei ole olemassakaan

      Huokaa.serious

    • Anonyymi

      Ylimielisyys ja muiden väheksyminen ovat mitä suurinta typeryyttä - synnistä nyt puhumattakaan.

      • Anonyymi

        Uskovaisten tiededenialismi onkin juuri sitä ylimielisyyttä pahimmillaan. Kuvittelevat että heidän subjektiiviset harhauskomukset jotenkin olisivat ylivertaisia tieteellisellä tutkimuksella hankitun tiedon rinnalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskovaisten tiededenialismi onkin juuri sitä ylimielisyyttä pahimmillaan. Kuvittelevat että heidän subjektiiviset harhauskomukset jotenkin olisivat ylivertaisia tieteellisellä tutkimuksella hankitun tiedon rinnalla.

        Tiededenialismi on varsinainen typeryyden huipentuma. Yleisimmin siihen syyllistyvät nuoren maan kreationistit. Varsinkin evoluutioteoria on heidän hampaissaan.

        He elävät sellaisen epäloogisen harhan vallassa että koska evoluutioteoria, yhtenä monista tieteenaloista, on osoittanut Raamatun luomiskertomuksen sepitteeksi, niin evoluutioteorian kiistäminen jotenkin todistaisi luomiskertomuksen sitten todeksi.


    • Anonyymi

      Lopetin synninteon, yli 30v sitten, kun erosin kirkosta.

    • Anonyymi

      > Uskovaisuus edustaa suurinta syntisyyden astetta. He ylistävät tietämättömyyttä ja ovat kanonisoineet typeryyden. Sen suurempaa syntiä ei ole olemassakaan.

      Ja kuka sinusta teki Jumalan määrittämään mikä on syntiä? Itse uskon ennemmin Raamatun ilmoituksen.

    • Anonyymi

      Mitä, ovatko uskovaiset mielestäsi omineet syntisyydenkin itselleen? Pidän ajatusta melkein loukkauksena. Mitä synti ylipäätään tarkoittaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3749
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2632
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      156
      1314
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1230
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1200
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1139
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      924
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      910
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      835
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      205
      760
    Aihe