Tampere Suomen 4. kaupunki. Kuitenkin Turku kaukana takana. Oulukin välissä.
Vantaa ohittaa Tampereen asukasluvussa.
Anonyymi
351158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Valhejuutisia. Feik njyys.
Alla olevassa taulukossa on lueteltu Suomen suurimmat kunnat ja niiden väkiluvut kesäkuussa 2021.
Helsinki 656 611 as.
Espoo 294 836 as.
Tampere 241 984 as.
Vantaa 238 627 as.
Oulu 207 762 as.
Turku 193 924 as.
Jyväskylä 143 065 as.
Kuopio 120 341 as.
Vuoden päästä Vantaa ohittaa Mansen.
Ja Oulu tulee lestojen takia ohi seuraavaksi.
Olisi kannattanut hankkia lestoja eikä ratikkaa.
Lestat jakaa toisten rahat lestoille .
Ei tänne tarvita yhtään lisää ihmisiä. Menkööt Ouluun, Turkuun tai Vantaalle.
Tai Jyväskylään. Siellä riittää tilaa.
Teiskoon.
Teiskohan on Tamperetta.
Kävelin tänään ensimmäistä kertaa uhan alla olevan Hipposkylän ohi kulkevaa kävelyreittiä.
Melankolia valtasi mielen. Tuntuu pahalta jos se puretaan. Vaikka Hervannan valtaäylä pauhasi vieressä alue tuntui aidolta ja historialliselta. Talot on aseeltu hienostuneesti tavalla, jota kukaan rakennuttaja ei nykyään noudata
Harmittaahan se, kun sieltä on virtahevoiset metsästetty sukupuuttoon.
Escobarin heposet tänne.
Samaa Helsinkiähän Espoo ja Vantaa ovat. Brysselikin koostuu useammasta kunnasta ja silti puhutaan vain Brysselistä. Tämän mukaan Tampereen ympäryskunnatkin pitäisi laskea mukaan Tampereen vertailukelpoiseen asukaslukuun.
Liiat ihmismäärät aiheuttavat ruuhkia ympäristön, pitkiä jonoja palveluihin ja sosiaalisien ongelmien keskittymiä.
Niinhän ne laskeekin. "Tampereen kaupunkiseudun väkiluku ylittää 400 000 asukkaan rajan kesän aikana."
Kantsii asua korvessa. Ei jonoja muttei palvelujakaan. Ei sosiaalisia ongelmiakaan kun ei asukkaita.
Maailmassa on liikaa ihmisiä.
Linkola taisi vielä ennen kuolemaansa todeta, että ihmismäärän tulisi vähetä maapallolla. Ajatteli pessimistisesti, että tuskin juuri alkanut koronapandemiakaan siihen kuitenkaan pystyy.
Maailmassa on liikaa persuja. Yksi persu diiselimersuineen kuluttaa resursseja enemmän kuin miljoona somaIia.
Korona on liian tehoton siihen hommaan, tai ainakin tällä hetkellä. Kenties kehittyy tappavammaksi. Sitä ei kukaan pysty ennustamaan.
Totta. Vaikka Hilux kuluttaakin reippaasti enemmän löpöä, kun Mersu, lavalle mahtuu monta ukkoa rynkkyineen. Persu ajelee usin yksin.
Onneksi persut ovat rokotevastaisia joten niitä sairastuu koronaan suhteessa enemmän. Jotkut saattavat jopa kuollakin...
Tällä hetkellä teitä injektoituja punikkeja sairastuu enemmän koronaan injektion aiheuttamat sairaudet lisäksi. Toivottavasti ne harventavat yhtä tehokkaasti punikkipopulaa, kuin espanjantauti ja Mosin-Nagant 1918.
Voithan sinä persuvajakki omissa utopioissasi uskoa noin, mutta totuus on toinen...
Punikin totuudet tiedetään, jos punikeilla olisi vähänkään järkeä, ei tarvitsisi olla köyhä ja kateellinen persuille.
Missä päin Tamperetta on Vantaa?
Kuuluu Suurtampereen vaikutuspiiriin, jo vuodesta 1946.
Vantaalla asuu jo enemmän alkuperäisiä tamperelaisia kuin Tampereella, ja kohta vielä enemmän, koska ratikka...
Tulleet Vantaalle töihin.
Ahvenanmaan Sottungassa on tilaa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sottunga
Siinä vähän juttua lisää
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005858862.html
Tampere on käpykylä.
Vantaa on Tampereen kommunistikaupunginosa.
Kuntien välisessä muuttoliikkeessä vuoden 2020 eniten muuttajia houkutellut oli Tampere. Tilastokeskuksen muuttoliiketilaston mukaan kuntien välisessä muuttoliikkeessä ykkösenä oli Tampere. Kaupungin muuttovoitto vuonna 2020 oli 2094 henkilöä.
Vantaalta poismuuttavien määrä kuitenkin kasvoi selvästi, mistä johtuen Vantaa sai vuonna 2020 muuttovoittoa peräti 1850 henkeä vähemmän kuin edellisvuonna. Vantaan muuttotappio muun Helsingin seudun kanssa kasvoi ennätyslukemiin, 1760 henkilöön.
Ei sitä voi tuolla tavalla mittailla. Pelkkä keskuskaupungin väkiluku ei merkitse mitään. On kyse taajamista, ei kaupunkirajoista. Tampereen kerrostalot loppuvat niin Kangasalan alkavat jne, mitään rajoja ei näy. Rakennettu alue eli taajama jatkuu Tampereen keskustasta pitkälle naapurikuntiin. Se on kaikki yhtä seutua.
Helsingin keskustaajama 1 305 893
Tampereen keskustaajama 341 696
Turun keskustaajama 277 677
Oulun keskustaajama 205 137
Jyväskylän keskustaajama 128 911
Lahden keskustaajama 119 469
Kuopion keskustaajama 91 243
jne.
Sitten voin antaa 10p papukaijamerkin, kun Vantaa ohittaa 340 000 asukasta - tai Espoo, koska Tampereen väkiluku on oikeasti 341 000.
Tampereella on paljon siihen käytännössä sulautuneita kehyskuntia, joiden asutus on kiinni Treessa, niitä ei vain vielä ole liitetty hallinnollisesti Tampereeseen.
Jos et vieläkään ymmärrä, katso kuva: https://i.ibb.co/59kBF2p/slide-1.jpg