haluttua tavaraa kun ensin Stalin halusi suomalaiset panemaan Siperian kuntoon ja kun se ei onnistunut niin sitten jenkki halusi meidät Alaskaan. Niin no, olihan Ruotsikin aikanaan halunnut kaikki Suomen miehet sotiinsa kuolemaan kun ollaan niin kovia sotilaita. Halusi 1918 Saksakin Suomen siirtomaakseen rikastuttamaan emo-Saksaa.
Miten kummassa näistä kaikista himoojista onkin onnistuttu pääsemään eroon ?
Miten kummassa näistä kaikista himoojista onkin onnistuttu pääsemään eroon ?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eh käsiksi,että juttusi menevät vahvasti fantasian puolelle.
Sellainen ei useimmin edes sivua todellista elämää.
Mikä kohta mielestäsi on fantasiaa, kärsiskös kysyä ?
1. Stalin ei halunnut suomalaisia Siperiaan. Suomalaiset punikitkin tapettiin Uralin tällä puolella.Stalin tarjosi Suomelle kahdesti rauhan,tosin saneli ehdot.
2.Suomalaisten siirto Alaskaan oli pelkkä yksityinen älynväläys,jota vain palstan idiootit kannattavat.
3. Saksa ei halunnut 1918 Suomea siirtomaakseen,vaan Suomi halusi saksalaisen kuninkaan kyetäkseen säilyttämään itsenäisyytensä.
Ole ihan rauhallinen. Kukaan ei epäile teitä asiantuntijoiksi.
1. Stalin ei halunnut suomalaisia Siperiaan. Suomalaiset punikitkin tapettiin Uralin tällä puolella.Stalin tarjosi Suomelle kahdesti rauhan,tosin saneli ehdot.
Toisinaan leuhkit sillä miten suomalaiset olisi viety Siperiaan jos Suomi olisi miehitetty. Päätä jo kumpaa mielipidettä kannatat vai vaihtuuko se päivittäin tai ehkä tunneittain ?
2.Suomalaisten siirto Alaskaan oli pelkkä yksityinen älynväläys,jota vain palstan idiootit kannattavat.
Korkealla taholla saatu älynväläys jota jenkeissä tutkittiin ihan vakavissaan. Et tiedä mitään ja loput valehtelet.
3. Saksa ei halunnut 1918 Suomea siirtomaakseen,vaan Suomi halusi saksalaisen kuninkaan kyetäkseen säilyttämään itsenäisyytensä.
Tuo on jo huonoa huumoriksikin. Ihan samanarvoista jos väitetään, että Puna-armeija pyrki 1939 Helsinkiin turvaamaan Suomen itsenäisyyttä. Olet jo alentanut itsesi pelkäksi narriksi.
Kukaan ei epäile teitä asiantuntijoiksi.
Älä huoli, ei kyllä sinuakaan.
Stallarin typerää vääristelyä.
1. Suomalaisten mahdollista vientiä Siperiaan on"leuhkinut" ihanteesi Stalin. Suomen kansa oli vastaan.
2. "Korkealla taholla saatu älynväläys jota jenkeissä tutkittiin ihan vakavissaan. Et tiedä mitään ja loput valehtelet."
Kerropa ne USA:n hallituselimet,jotka "tutkivat". Vain te stallarit olette vakavissanne,mutta hieman myöhässä.
3. Saksalaisen kuninkaan valinta on fakta. Siirtomaan asema on stallarien unelma. Sitä yritti NL, mutta se jäi toteutumatta 1939 ja uudelleen 1944.Harmittaahan moinen.
Kun avaaja sanoo, että "Stalin halusi suomalaiset" niin palstan neropatti luulee olevansa kovinkin fiksu ja panevansa avaajalle kovastikin vastaan kun toistaa "Suomalaisten mahdollista vientiä Siperiaan on"leuhkinut" ihanteesi Stalin". Vain 5 tähden valopää kykenee moiseen.
-----Siirtomaan asema on stallarien unelma.------
Tuskinpa yksikään suomalainen stalinisti on koskaan halunnut Suomea Saksan siirtomaaksi vaikka nythän se sitä on EU-jäsenyyden kautta. Te Putinin trollit haluatte Suomen täyteen Venäjän hybriditukikohtia. Niiden tarkoituksesta ei kellään liene epäselvää.
Huttiloiset näkyvät yhtyvän stallarien unelmiin.
Niissähän Suomi joutuu Venäjän hallintaan salaisista tukikohdista alkavan hyökkäyksen tuloksena.
Huttiloisilla on niistä tiedot,joita ei ole esimerkiksi Suomen Puolustusvoimilla tai PLM:llä.
Vasin Stalinilta, stallareilta ja huttiloisilta löytyy haluja ja vaatimuksia suomalaisten siirrosta Siperiaan.
Huttiloiset ovat alkajaisiksi valmistelleet salaisia tiedustelutukikohtia, joissa voidaan laatia siirrettävien nimiluetteloita.
-----Huttiloisilla on niistä tiedot,joita ei ole esimerkiksi Suomen Puolustusvoimilla tai PLM:llä.------
Muuten vainhan armeija panee Learjet-tiedustelukoneensa lentelemään kierrroksia Saimaalla Kotasaaren ympärillä, ihan tietysti Putinin trollien päiden sekottamiseksi.
------Niissähän Suomi joutuu Venäjän hallintaan salaisista tukikohdista alkavan hyökkäyksen tuloksena.-----
Kiva kun kerroit tuon mitä teille on Pietarin kursseilla niistä Venäjän hybriditukikohdista opetettu. Nyt me muutkin sen tiedämme varmaksi, ei tarvii aavistella pelkästään.
Ehkä sinä häiriintynyt koet aseella härkävaunuihin vapaudenriiston yhteydessä tehdyn paimentamisen 'viemiseksi'; pidäthän sinä israelilaisten tai punaistenkin vastaavaa toimintaa 'oikeutettuna'. Kansanmurha jäi kuitenkin harmiksesi 1944 tekemättä. Viha venäläisiä kohtaan jäi kuitenkin 1944 onneksi elämään.
Ei sinua kukaan fiksuudesta ole syyttänyt. Ole huoleti.
Hölynpölyä. EU on itsenäisten valtioiden yhteisö. Venäjä ei oikeistaan tarvinnut Suomen kukistamiseen maasotaa edes sinun surkeassa 'kultaisessa nuoruudessasi'.
Osaaminen puolustusvoimissamme on valitettavasti usein sinun tasoa. Kyseinen laitoshan on jo oikeastaan 1944 lähtien ollut pelkkä aluepoliittinen elättäjä.
Sekoat pahasti.
Pikku Suomen kansan iki-ikuinen kohtalo on olla rationaalisen, uudistumiskykyisen, länsimaisen, itsenäisen, vapaan, demokraattisen, varakkaan, edistyksellisen, tuhatvuotisen Ruotsin kuningaskunnan itäosa/itänaapuri. Se tarkoittaa sitä, että suomalaiset ovat oikeasti itäruotsalaisia kulttuurin, maantiedon, talouden perusteiden ja sivistyksen suhteen, mutta ymmärtävät sielussaan myös venäläisiä. Suomalaiset ymmärtävät, että välillä pitää uskoa auktoriteettia, elää täysillä, rikkoa rajoja, ottaa kalsarikännit, syödä vatsa täyteen ja juoda pää täyteen. Muuten elämä jää elämättä.
Asiaa monimutkaistaa se, että suomalaiset välillä luulevat olevansa myös jotain ihan muuta, mitä sitten kuitenkaan eivät ole.
"että suomalaiset välillä luulevat olevansa myös jotain ihan muuta, "
Eivät muut luule kuin sinä!
Sekavaa höpinää. Ruotsi ja Suomi ovat molemmat osa 'maailmankylää' siinä missä Venäjä-tunkiokin. Pelkästään paskasi suoltamista varten tarvitun laitteen valmistamiseen käytetty raaka-aine tuli Kongosta, ei Linköpingistä, Moskovasta tai Loimaalta.
Avaus kuuluu typerimpiisi.
On niin älykäs, että sinun rajoittunut järkesi ei sitä kykene koskaan tajuamaan. Niin käy eräille joskus kun tunkevat itseään viisaampien joukkoon.
Sinä olet kohta vaippahousu paskaisen vanhainkodin nurkassa. Muista se.
Siinäpä taas tekstiä todisteena korkeasta älystäsi, buaaaaaaah !
Miksi venäläisessä lomapaikassa tarvitaan sotilaallisin opein rakennettu salainen helikopterikenttä ? Sotilaitten lomapaikkako siitä piti tulla ?
Hotellin pihalle rakennetussa laskupaikassa ei ollut mitään salaista. Se vain tehtiin ilman virallista lupaa.
Sotilakopterit laskeutuvat ja nousevat samalla tavalla kuin muutkin.
Salaisena kentän paikan näkevät vain huttiloiset.
On siinä meillä omituinen tyyppi. Puolustaa Venäjän tukikohtia täällä henkeen ja vereen uskotellen sairaalloisesti että hän niitä oikeasti vastustaa. Sitten piripäissään koettaa herjata tukikohtien vastustajia niiden kannattajiksi. Sellaisiin tekstiväännöksiin kykenee vain Pietarin trollikoulut läpikäynyt mutta ei hänkään selvin päin.
-----Sotilakopterit laskeutuvat ja nousevat samalla tavalla kuin muutkin.------
Ihan sama miten nousee ja miten laskee mutta siviilikentät ja sotilaskentät tehdään erilaisin periaattein. Ja tämä Kotasaaren kenttä oli tehty SOTILASoppien mukaisesti eli siis sotilaalliseenkin käyttöön tarvittaessa. Muut puheet ovat syvältä sieltä minne aurinko ei paista.
----Miten kummassa näistä kaikista himoojista onkin onnistuttu pääsemään eroon ?----
Kotimaiset uuspetturit ovat vieneet Suomen länsivaltojen lypsylehmäksi. Itsenäisyys on viety ja kaikki maksetaan mitä sieltä käsketään olkoon se miten paljon miljardeja tahansa.
Ranska ja Yhdistynyt kuningaskunta pitivät ensimmäisen maailmansodan aikana Neuvosto-Venäjästä 1917–1918 itsenäistyneitä Ukrainaa ja Suomea (1917) Saksan protektoraatteina, koska Saksan vaikutus näiden maiden hallintoon, politiikkaan ja talouselämään oli niin vahva ja jopa kauppasopimuksilla virallistettu. 1918 Saksa määräsi Suomen ulkopolitiikasta, asevoimista ja Saksalla oli etuosto-oikeus Suomen viennissä. Suomi oli siis Saksan protektoraatti maaliskuusta marraskuuhun 1918; Suomi ei ollut tällöin suvereeni valtio.
Saksalaiset jäivät sisällissodan päätyttyä Suomeen, sillä Svinhufvud oli jo 4. toukokuuta esittänyt von der Goltzille asiasta toivomuksen. Saksan asevoimien ylijohto suostui tähän 29.5.1918, Mannerheimin erottua ylipäällikön tehtävistä. Tämä merkitsi sitä, että von der Goltzista tuli lähes tulkoon Suomen todellinen hallitsija, eräänlainen rautakansleri, joka piti lankoja käsissään.
Suomen suuntaus kohti Saksaa oli vahvistunut jo maaliskuussa alussa, sisällissodan keskellä, kun Berliinin-suurlähettiläs Edvard Hjelt allekirjoitti omin lupinensa kolme valtiosopimusta Suomen ja Saksan välillä. Niissä Suomi muun muassa lupasi Saksalle taloudellisen suosituimmuusaseman ja salli Saksan perustaa tukikohtia kaikkialle Suomen alueelle, mukaan lukien oman tarkastusaseman Ruotsin rajalle Tornioon. Käytännössä sopimukset tekivät Suomesta Saksan protektoraatin ja veivät pohjan vasta saavutetulta itsenäisyydeltä.
Vaasassa tuolloin istunut Svinhufvudin hallitus hyväksyi sopimuksen vain nikotellen ja vasta jälkikäteen, vaikka Svinhufvudille valinta olikin selkeä: hän uskoi vakaasti Saksan voittoon ensimmäisessä maailmansodassa ja halusi turvata Suomen aseman Saksan avulla. Hän halusi myös järjestää puolustusvoimat Saksan mallin mukaisesti ja saada maahan saksalaisen monarkin.
SUURIN TORA Svinhufvudin ja Mannerheimin välillä tuli puolustusvoimien uudelleenjärjestelystä. Von der Goltz esitti Svinhufvudille suunnitelman uuden asevelvollisarmeijan koulutuksesta. Johtotehtävät annettaisiin saksalaisille, ja joukot kouluttaisivat suomalaiset Jääkäripataljoona 27:n veteraanit ja saksalaiset upseerit. Hanke eteni pitkälle, sillä kesäkuun lopulla 1918 Saksasta saapui kahdeksan asiantuntijaupseeria, jotka sijoitettiin Suomen yleisesikuntaan ja joukko-osastoihin.
Saksalaisryhmän johtaja, eversti Konrad von Redern ryhtyi hoitamaan Suomen yleisesikunnan päällikön Nils Procopén tehtäviä, ja ylipäällikkyyden sai sotaministeri Wilhelm Thesleff , entinen von der Goltzin yhteysupeeri ja Mannerheimin vastustaja. Se oli lähes vallankaappaus puolustusvoimissa.
”Tajusin selvästi, että itsenäisyydestämme on vain varjo jäljellä, von der Goltz on Suomen todellinen valtionhoitaja ja kaikki muut vain sätkynukkeja hänen käsissään”, kirjoitti Mannerheimin esikuntapäällikkö Hannes Ignatius suurlähettiläs Edvard Hjeltille.
Ignatius sekä kenraalit Paul von Gerich ja Gösta Theslöf eivät hyväksyneet suunnitelmia. He erosivat puolustusvoimista
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005063380.html