Hei. Olen poika. Olenko minä aseksuaali?
Olin ennen seksuaalinen hetero mutta yhtäkkiä seksuaalinen mielenkiinto loppui. Välillä kuitenkin tunnen vähän sellaista että tuntee sellaista että haluaa seksiä vähän jos nään jonkun uimapukuisen naisen esimerkiksi. Tarkoittaako tämä sitten että en ole aseksuaali? Onko olemassa vähä seksuaalisia?
Olenko asexuaali
4
1055
Vastaukset
- Anonyymi
Aseksuaalisuus tarkoittaa, että ei tunne ollenkaan tai tuntee vähän seksuaalista vetovoimaa toisia ihmisiä kohtaan. Aseksuaalisuus ei kuitenkaan määrittele sitä, kuinka paljon seksiä joku haluaa. Voi olla aseksuaali vaikka haluaisikin harrastaa seksiä, sillä sukupuolivietti ja itse vetovoima ovat kaksi eri asiaa. Aseksuaalisuus on myös kirjo, jonka alle kuuluu useampia microlabeleita, kuten esimerkiksi demiseksuaali tai grey-aseksuaalisuus (näitä aseksuaalisuuden alle kuuluvia seksuaalisia suuntautumisia on kuitenkin lukuisia muitakin). Kukaan ei voi määrittää seksuaalista suuntautumista puolestasi, mutta jos aseksuaalisuus tuntuu sinusta kuvaavan suuntautumistasi oikein, niin voit tietenkin käyttää sitä.
- Anonyymi
Kyseessä voi olla ihan vain se, ettet vain ole kiinnostunut seksistä yhtä paljon kuin ennen, tai et ole kiinnostunut naisista.
Etenkin murrosiässä on erittäin tyypillistä, että seksi ja naiset on jatkuvasti mielessä, sillä keho käy läpi niin fyysistä kuin psyykkistäkin muutosta. Kun tähän on "tottunut", alkaa varsinainen itsensä tunnistaminen.
Voit olla hetero, homo tai bi-seksuaali, joka joko on seksuaalisesti aktiivinen tai enemmän tunteellinen ja pidättäytyvä henkilö.
Seksuaalisuus ei ole jotain mikä vaihtelee iän myötä tai muuttuu mitenkään, sinä synnyt sellaiseksi kuin olet, ja et tule mitenkään siitä muuttumaan (saatikka edes sopii lähteä edes yrittämään muutosta), asiat kyllä selkenee ajallaan eikä tarvitse sitä miettiä lainkaan. Sinä olet sinä, ja näin on hyvä- Anonyymi
Luonnonoikku se on
- Anonyymi
Olet välitilassa menossa gayloordiksi.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64185Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va972327Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J611009Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186880Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38871- 47864
- 34831
- 36796
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35782