Naiset ja vanhukset liikenteessä.
Olen omistanut ajokortin kohta 40 ja takana on melkein 2 miljoonaa kilometriä. Olen huomannut että naisten ajotaidot eivät ole kovin kummoiset. Jos jokin auto kerää jonoa taakseen lähes poikkeuksetta kuskina on nainen tai vanhus. Molempien ryhmien ajotaidot ovat yhtä heikkoja ja epävarmoja. Erään parkkiyrityksen teettämän tutkimuksen mukaan yli puolet naisista ei edes yritä tarkuparkkeerausta vaan etsii jonkin helpon parkkipaikat. Loput naisista ilmoitti että taskuparkkeeraus ei tuota ongelmia! Näinköhän asia sitten on tosipaikaikan tullen. Nykyään naisia varten on kehitelty kaikkia ajamista helpottavia asioita esim peruutustutkat ja kamerat eteen ja taakse luistonesto ja liikkeelle lähtöavustin yms silti törttöily liikenteessä jatkuu vaan. Myös liikenneympyrässä sujuva ajaminen tuntuu tuottavan naisille ongelmia. Esim ympyrään saavuttaessa jäädään odottelemaan että ympyrän toiselta puolelta tuleva auto pääsee varmasti menemään ohi. Sitten katsotaan huolellisesti molempiin ennenkuin lähdetään että mistään ei tule ketään. Kyllähän jokainen osaa suoraan aja mutta entäs sitten kun tulee yllättävä tilanne esim hätäväistö? Siinä ei silmät kiinni, kirkuminnen ja korkokengilä kaikkien polkimien pohjaan painaminen ei auta asiaa millään lailla. Toki on varmaan hyviäkin naiskuljettajia mutta uskoisin että niitä on 1 sadasta jos sitäkään.
Nainen ja auto
10
149
Vastaukset 10
- Anonyymi
Usein näkee kiihdytyskaistan lopussa naisen auton pysähtyneenä kun ei ole uskaltanut mihinkään väliin mennä😳
- Anonyymi
Varovaisuus on kyllä hyvä asia. Päinvastoin nuo miehet ja etenkin nuoret pojat aiheuttavat suurimman osan onnettomuuksista.
- Anonyymi
En kyllä yleistäisi kaikkiin naisiin. Moni nainen on parempi kuin tumpelomies.
- Anonyymi
Joopa. Parhaimmillaan nainen on parempi kuin tumpelo mies. Asiassa kuin asiassa.
- Anonyymi
On sulla tylsä elämä kun ehdit tällasia miettimään 🤔
- Anonyymi
Tutkitusti miehistä noin 100 % väittää olevansa keskivertoa parempia autoilijoita.
- Anonyymi
Mutta naisilla on eräs ainutlaatuinen ominaisuus jota miehillä ei ole.
Ne osaavat naida ja soittaa suutaan samaan aikaan. - Anonyymi
Olen ajanut 54 vuotta! Pahimmat kuskit ovat miehiä joko humalassa tai huumeissa! Seuraavana tulevat matumiehet, joiden mielestä liikennesäännöt on rasismia!
- Anonyymi
Ei ole kuskin vika, että liikennesuunnittelija ei ole osannut työtään. Käsittämättömiä, hankalasti hahmotettavia ratkaisuja on pilvin pimein, mitä yritetään sitten tolkuttomalla liikennemerkkiviidakolla selventää. Nopeus ei ole valttia, vaikka rallikansan parhaimmisto vain nopeusmittaria ja kelloa tuijottaakin.
- Anonyymi
Niin tärkeää että olet kirjoittanut saman usealle palstalle, varmaan olet hyvä kuski.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591230
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571158Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331122Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7990- 96950
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5805- 46761
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27751Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192696- 71669