32-bittisessä maailmassa käytän debuggerina 99% tapauksista Delphi IDE:n integroitua debuggeria, ja 1% tapauksista OllyDbg.
Käytettävissäni ei ole 64-bit versiota Delphistä, eikä käsittääkseni OllyDbg:stä myöskään ole 64 -bittistä versiota.
GDB on epädebuggeri, tuo debuggerien paarialuokkaan kuuluva ohjelma. Eli GDB:tä käytetään silloin, jos mitään muuta vaihtoehtoa ei kertakaikkiaan ole.
Siinä, missä borlandin Turbo Debuggerissa (josta on myös Windows -versio, vaikka se olikin tunnetuin MS-DOS -aikakaudella) voi laittaa globaaliin .INI -tiedostoon haluamansa asetukset, moinen ei taida GDB:ssä edes onnistua (jotta se käynnistyisi automaattisesti suoraan intel -syntaksilla eikä kuten se oletuksena tekee, häiriköi käyttäjää kelvottomalla ja harhaanjohtavalla AT&T -syntaksillaan).
Tuon syntaksieron lisäksi GDB:ssä on muitakin puutteita.
Joten, mitä muita vaihtoehtoja löytyisi 64-bit EXE ja DLL -tiedostojen debuggaukseen ?
Mikä debuggeriksi (64-bit x86) ?
2
1001
Vastaukset
- Anonyymi
GDB:n päälle on rakennettu moniin ohjelmiin yhdyskäytäviä ja myös erillisiä GUI-ohjelmia on. Tarkista vaikka gdbgui, vaikuttaa ihan varteenotettavalta.
Tässä vielä lisää linkkejä:
https://sourceware.org/gdb/wiki/GDB Front Ends
Sitäpaitsi, ei se gdb niin paha ole! On ihan kiva saada sulautettuun korttiin gdb-debug komentoriviltä, jos ei muuten ole arvausta edes ongelmasta! Tällöin voi terminaaliohjelman avauksen yhteydessä tehdä gdb:n alustuksen asettamalla "modeemin" asetus-skriptiin halutut komennot.- Anonyymi
"ei se gdb niin paha ole"
Kyllä se vaan on.
On jopa käynyt mielessä oman debuggerin ohjelmointi, ja sellaisen, ettäs e toimii sekä Windowsissa että Linuxissa.
Mitä oletan tapahtuvaksi, JOS koodaan debuggerin itse?
Todennäköinen lopputulos:
Debuggeri toimii oikein hienosti, eli on teknisesti virheetön.
Sen käyttökelpoisuutta kuitenkin alentaa se, että se ei ymmärrä lähdekoodista mitään, vaan debuggeri toimisi siten, että se vain näyttää disassembloituja peräkkäisiä käskyjä muistiosoitteineen, eli se olisi ns. Assembly level -debuggeri, mutta ilman kykyä näyttää korkean tason kielten lähdekoodia.
Jollei sitten joku muu taho osoittaudu halukkaaksi tekemään tuohon kirjastoa, jota kutsumalla saan lähdekoodirivitiedot, eli lähdekoodirivi, rivinumero, tiedostonimi, josta ko. rivi on kopioitu (tätä mutkistaa se, jos koodi on INCLUDE -lauseella tuotu .inc -tiedostosta)
sekä muistiosoitteet, joissa on ko. lähdekoodiriviltä peräisin olevaa koodia.
Windowsin osalta tuo muistiosoitetieto olisi varmaankin ns. RVA -muodossa (RVA = Relative Virtual Address).
Linuxin osalta- no jaa, en tiedä ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454896Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622757Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711054- 1271016
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?210997Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72984- 137885
- 49874