Eläkkeitä maksetaan paratiisissa

Anonyymi

eläkeläiset jotka kuolevat ennen aikoja, tulevat uuden lain mukaan saamaan rahansa suoraan tuonpuoleiseen korkojen kera

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitenkäs alv:n kanssa? Lisätäänkö?

    • Anonyymi

      Enpä osaa sanoa eikä kukaan ole tullut kertomaankaan, miten eläkeasiat tuolla paratiisissa sen paremmin kuin helvetissäkään toimii. Ja mkä siellä on hintataso ja riittääkö eläke siellä kuinkakin hyvin.

      Toisaalta, jos yrittäjä tai palkansaaja kuolee ’ennen aikojaan’, niin leski ja lapsethan saavat kuolleen eläkkeen perhe-eläkkeenä. Eipä siitä taida enää riittää maksettavaksi sinne tuonpuoleiseen.
      Täytyy siis vain toivoa, että sekä paratiisissa ja helvetissä on toimeentulo järjestetty jollain tavalla. Täältä kun ei omaisuuttaan ja rahaa saa mukaansa.

    • Anonyymi

      Helvetissähän on halpaa elellä eläkkeelläkin, kun tulta riittää omasta takaa.
      Tarvii vaan ostaa ne grillimakkarat ja sinapit sekä vähän olutta kyytipojaksi.

      • Anonyymi

        Suurimpia huolia lienee, miten sen oluen saa pysymään kylmänä....


    • Anonyymi

      Joo leskeneläkkeitä korotetaan, tarkoitat siis että leski saa. Itekin saan leskeneläkettä ensimmäisestä aviopuolisostani 1280 e kk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      133
      1951
    2. 121
      1395
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1160
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      63
      1102
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      289
      1090
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1059
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1059
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      927
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      94
      907
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      839
    Aihe