Jumala rakastaa sinua?

Anonyymi

Luin eräästä traktaatista näin. Miten se näkyy käytännössä? Rakkauden minä tiedän ja tunnen, mutta mitä on omalla uskollaan kerskuvien rakkaus???

24

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopii mulle, kunhan ei yritä mitään enempää...
      Hänellä on aika kyseenalainen maine.

      • Anonyymi

        Pelkäsin jo ettei kukaan uskovainen vastaa aloitukseeni. Kiitos!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pelkäsin jo ettei kukaan uskovainen vastaa aloitukseeni. Kiitos!

        Uskovaisilla on tuo rakkaus vähän vieras alue.


    • Jumala antaa auringon paistaa niin hyville kuin pahoillekkin.

      • Anonyymi

        Näin varmaan tapahtuu ilman Jumalaakin.


      • Aurinko paistaa muutenkin.


      • yay!


      • Anonyymi

        Olisihan se erikoisen näköistä, jos samaan aikaan toisten päällä olisi varjo, kun toiset kulkevat auringossa.
        Mutta eivätkö Raamatun mukaan kaikki ihmiset ole pahoja?


    • Anonyymi

      Jumala rakastaa niin kuin lapsi leluaan.

      • Anonyymi

        Tai koira säärtä.


    • Anonyymi

      Jumalan rakkaus, evankeliumi on todellista vain silloin kun me ihmiset välitämme toisistamme.

    • Anonyymi

      Kerskuvatko jotku täällä uskollaan?

      Ihmiset kirjoittavat omia mielipiteitään, uskonsa mukaan. Kuka minkäkin uskon.

      Pikemminkin ateistit kerskuvat sillä, etteivät usko, pilkkaavat kristittyjen uskoa, kuinka tyhmiä ja vajaamielisiä me olemme ja kuinka viisaita he itse ovat.

      Jos joku taas asiallisesti kirjoittaa kristillisen uskonsa mukaan, ei se ole kerskumista omasta uskosta, vaan siinä uskossa elämistä.

      On kylläkin ehkä muutama nk. johonkin uskova (Mihin? Kehen?), jolla selkeästi pilkallinen asenne.

    • Anonyymi

      Jumala rakasti ihmisiä niin paljon, että teloitutti oman poikansa ihmisten tähden. Elleivät ihmiset tätä tarinaa usko, silloin Jumala paiskaa heidät kaikki helvettiin. Siinä kristinuskon ydinsanoma lyhyesti kerrottuna...

    • Anonyymi

      Jumala on luonut meidät kaikki lapsekseen. Hän asetti meidät kaikki hallitsemaan luomistyötään. Valitettavasti vapaa tahtomme, on altis saatanan ovelille houkutuksille ja päästää sen usein mieluusti maalliseen mieleemme ja teettää meillä kauheita asioita. Siksi jokaisen lapsen vanhempien pitäisi tarjota lapsilleen rakastava ja turvallinen koti ja johdattaa lapset heti nuorena oikeaan kristinuskoon. Näin kaikki ihmiset täyttäisivät Jumalan tahdon, joka on aina hyvä. olipa se mikä tahansa. Pahaltakin tuntuva tapahtuma kääntyy hyväksi aikanaan, Jeesuksen omille. Jos hylkäät Jumalan tahdon, niin Jeesus pitää ovea raollaan sinullekin, toivoen, että kolkutat ja näin ilmaiset halusi ihanaan, siunattuun, iloiseen ja turvattuun elämään. Tämä tapahtuma antaa Jeesukselle luvan aloittaa lempeä perehdyttäminen persoonalliseen suhteeseen kanssaan. Tulet huomaamaa, että Jeesus on todellinen. Sinulle aukeaa ovi oikeaan lähimmäisen rakkauteen, jota voit jakaa huono onnisemmille, kullekin tarpeen mukaan.

      • Kristinuskoon voi johdattaa vain länsimaissa.

        Eikä siitäkään mitään hyötyä ole.


    • Anonyymi

      Aloitin sivistyssanan selvityksellä.
      Traktaatti on lyhyt, kirjallinen työ, joka kertoo "lyhyesti ja ytimekkäästi" aiheestaan, tyypillisesti uskonnosta tai tieteestä, tosin traktaatin tarkoitus on historian kuluessa vaihdellut. Nykyisin traktaatiksi voidaan kutsua lyhyttä pamflettia.
      Nyt voin kommentoida. En kersku uskollani, olen ollut uskossa muna- ja siittiösolusta lähtien. Olen myös paljon srk-tapahtumissa mukana. Olen saanut paljon Jumalan siunausta elämässäni ja olen kiitollinen monesta asiasta ja ihmisestä ympärilläni.
      Srk:ssa o paljon henkilöitä, joilla on kummallinen käsitys oikeudenmukaisuudesta, rehellisyydestä ja yhteistyötä. Pienissä porukoissa kähmitään päätöksiä, hylätään erimieliset ("oikeassa olevat") , väki ei pysy seurakunnassa töissä. Julkisesti ei voi asioista puhua kun joutuu allekirjoittamaan lappusen vaitiolovelvollisuudesta.

      Noussut kysymys: Tarvitsenko seurakuntaa ja kirkkoa Jumalan ja minun välissä. Harkitsen nyt tosissani ja tarkkaan, mitään äkkipäätöstä en tee, eikä rahasta (vero) ole kysymys. Se ei niin paljon ole että se suuremmin vaikuttaisi elintasooni. Miksi pahoittaisin mieleni kieroudella, kun voisin palvella Jumalaa suoraan ilman välikäsiä. Kunpa saisin pienen yhteisön, jossa kokoontuisimme rukoilemaan ja kiittämään ilman minkäänlaista organisaatiota.

      • Anonyymi

        Ja tarkemmin ajetellen, mihin tarvitset jumalaa ollenkaan vaikka oletkin vaivalle altistunut pienestä pitäen. Ainakin kannattaa kuvitella itselleen sellainen leppoisa malli jos maskottia tarvitsee. Luulisi kaikkivaltiaalla palvelusväkeä olevan jo ihan riittävästi.

        Usko tai elä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tarkemmin ajetellen, mihin tarvitset jumalaa ollenkaan vaikka oletkin vaivalle altistunut pienestä pitäen. Ainakin kannattaa kuvitella itselleen sellainen leppoisa malli jos maskottia tarvitsee. Luulisi kaikkivaltiaalla palvelusväkeä olevan jo ihan riittävästi.

        Usko tai elä.

        Vielä kun hoksaat, että se pelikenttä on jopa väärinpäin, niin ymmärrät jopa kauhistua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tarkemmin ajetellen, mihin tarvitset jumalaa ollenkaan vaikka oletkin vaivalle altistunut pienestä pitäen. Ainakin kannattaa kuvitella itselleen sellainen leppoisa malli jos maskottia tarvitsee. Luulisi kaikkivaltiaalla palvelusväkeä olevan jo ihan riittävästi.

        Usko tai elä.

        Mulle Jumala ei ole vaiva vaan ilo. Elämäni on varsin leppoista. Hän ei ole minulle maskotti. Hänet pidän elämässäni aina. Sen sijaan seurakunta ja kirkko alkavat olla kyseenalaista kaveruutta. Uskon ja elän. 22.10.2021 07:41


    • Anonyymi

      Kun kristinuskossa on Jumalana Saatana, niin kierrän kaukaa tuon rakkauden.

    • Anonyymi

      Muistan kun eräs evankelista kertoi omakohtaisesti uskostaan. Hän kertoi että rakkaus on kokonaan hävinnyt uskovista (tarkoitti ilmeisesti myös itseään). Taitaa näissä heikoimmin uskovissa olla enemmän Jeesuksen esimerkin seuraajia ja rakkauden toteuttajia.

      • Anonyymi

        Eräässä elämäni vaiheessa olin mukana Kansanlähetyksen aktiossa. Kuljimme pakettiautolla ympäri kaupunkia ja kutsuimme ihmisiä illalla teltalle. Automme takana luki suurilla kirjaimilla "Jeesus näkee sinut!"

        Eräs henkilöauto tuli takanamme ja yritti ohi. Olimme kai liian keskellä tietä. Vihdoin tämä auto pääsi ohi ja ikkuna avautui. Kuljettajan vieressä oleva matkustaja huusi meille "Jeesus näkee, mutta te ette!"

        Tämä tapaus kirvoitti hymyn huulillemme ja se on jäänyt mieleeni hyvin elävänä. Jeesus kyllä näkee, mutta uskovaiset eivät näe. En ole enää vitoslainen enkä Kansanlähetyksen uskovainen.


    • Anonyymi

      Jumalan rakkaus on kovin ehdollista. Eikä siitä tarvitse keskustella rakastaako Jumala jokaista. Ei rakasta. Kaikkivoipa kykenisi keksimään jonkin muunkin ratkaisun kuin tottelemattomien grillaamisen ikuisessa liekkimeressä. Kaikkivoipa voisi esimerkiksi aivan milloin tahansa tehdä olevaisuutensa kaikille täysin selväksi, jolloin liekkimeri voitaisiin sammuttaa iäksi.

      -a-teisti-

      • Anonyymi

        JUMALA ARMAHTAA JA RAKASTAA, ME EMME!!!!

        -Aitouskovainen-


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1274
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      997
    5. 131
      894
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      884
    7. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      46
      790
    9. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe