Jumala rakastaa sinua?

Anonyymi

Luin eräästä traktaatista näin. Miten se näkyy käytännössä? Rakkauden minä tiedän ja tunnen, mutta mitä on omalla uskollaan kerskuvien rakkaus???

24

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopii mulle, kunhan ei yritä mitään enempää...
      Hänellä on aika kyseenalainen maine.

      • Anonyymi

        Pelkäsin jo ettei kukaan uskovainen vastaa aloitukseeni. Kiitos!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pelkäsin jo ettei kukaan uskovainen vastaa aloitukseeni. Kiitos!

        Uskovaisilla on tuo rakkaus vähän vieras alue.


    • Jumala antaa auringon paistaa niin hyville kuin pahoillekkin.

      • Anonyymi

        Näin varmaan tapahtuu ilman Jumalaakin.


      • Aurinko paistaa muutenkin.


      • yay!


      • Anonyymi

        Olisihan se erikoisen näköistä, jos samaan aikaan toisten päällä olisi varjo, kun toiset kulkevat auringossa.
        Mutta eivätkö Raamatun mukaan kaikki ihmiset ole pahoja?


    • Anonyymi

      Jumala rakastaa niin kuin lapsi leluaan.

      • Anonyymi

        Tai koira säärtä.


    • Anonyymi

      Jumalan rakkaus, evankeliumi on todellista vain silloin kun me ihmiset välitämme toisistamme.

    • Anonyymi

      Kerskuvatko jotku täällä uskollaan?

      Ihmiset kirjoittavat omia mielipiteitään, uskonsa mukaan. Kuka minkäkin uskon.

      Pikemminkin ateistit kerskuvat sillä, etteivät usko, pilkkaavat kristittyjen uskoa, kuinka tyhmiä ja vajaamielisiä me olemme ja kuinka viisaita he itse ovat.

      Jos joku taas asiallisesti kirjoittaa kristillisen uskonsa mukaan, ei se ole kerskumista omasta uskosta, vaan siinä uskossa elämistä.

      On kylläkin ehkä muutama nk. johonkin uskova (Mihin? Kehen?), jolla selkeästi pilkallinen asenne.

    • Anonyymi

      Jumala rakasti ihmisiä niin paljon, että teloitutti oman poikansa ihmisten tähden. Elleivät ihmiset tätä tarinaa usko, silloin Jumala paiskaa heidät kaikki helvettiin. Siinä kristinuskon ydinsanoma lyhyesti kerrottuna...

    • Anonyymi

      Jumala on luonut meidät kaikki lapsekseen. Hän asetti meidät kaikki hallitsemaan luomistyötään. Valitettavasti vapaa tahtomme, on altis saatanan ovelille houkutuksille ja päästää sen usein mieluusti maalliseen mieleemme ja teettää meillä kauheita asioita. Siksi jokaisen lapsen vanhempien pitäisi tarjota lapsilleen rakastava ja turvallinen koti ja johdattaa lapset heti nuorena oikeaan kristinuskoon. Näin kaikki ihmiset täyttäisivät Jumalan tahdon, joka on aina hyvä. olipa se mikä tahansa. Pahaltakin tuntuva tapahtuma kääntyy hyväksi aikanaan, Jeesuksen omille. Jos hylkäät Jumalan tahdon, niin Jeesus pitää ovea raollaan sinullekin, toivoen, että kolkutat ja näin ilmaiset halusi ihanaan, siunattuun, iloiseen ja turvattuun elämään. Tämä tapahtuma antaa Jeesukselle luvan aloittaa lempeä perehdyttäminen persoonalliseen suhteeseen kanssaan. Tulet huomaamaa, että Jeesus on todellinen. Sinulle aukeaa ovi oikeaan lähimmäisen rakkauteen, jota voit jakaa huono onnisemmille, kullekin tarpeen mukaan.

      • Kristinuskoon voi johdattaa vain länsimaissa.

        Eikä siitäkään mitään hyötyä ole.


    • Anonyymi

      Aloitin sivistyssanan selvityksellä.
      Traktaatti on lyhyt, kirjallinen työ, joka kertoo "lyhyesti ja ytimekkäästi" aiheestaan, tyypillisesti uskonnosta tai tieteestä, tosin traktaatin tarkoitus on historian kuluessa vaihdellut. Nykyisin traktaatiksi voidaan kutsua lyhyttä pamflettia.
      Nyt voin kommentoida. En kersku uskollani, olen ollut uskossa muna- ja siittiösolusta lähtien. Olen myös paljon srk-tapahtumissa mukana. Olen saanut paljon Jumalan siunausta elämässäni ja olen kiitollinen monesta asiasta ja ihmisestä ympärilläni.
      Srk:ssa o paljon henkilöitä, joilla on kummallinen käsitys oikeudenmukaisuudesta, rehellisyydestä ja yhteistyötä. Pienissä porukoissa kähmitään päätöksiä, hylätään erimieliset ("oikeassa olevat") , väki ei pysy seurakunnassa töissä. Julkisesti ei voi asioista puhua kun joutuu allekirjoittamaan lappusen vaitiolovelvollisuudesta.

      Noussut kysymys: Tarvitsenko seurakuntaa ja kirkkoa Jumalan ja minun välissä. Harkitsen nyt tosissani ja tarkkaan, mitään äkkipäätöstä en tee, eikä rahasta (vero) ole kysymys. Se ei niin paljon ole että se suuremmin vaikuttaisi elintasooni. Miksi pahoittaisin mieleni kieroudella, kun voisin palvella Jumalaa suoraan ilman välikäsiä. Kunpa saisin pienen yhteisön, jossa kokoontuisimme rukoilemaan ja kiittämään ilman minkäänlaista organisaatiota.

      • Anonyymi

        Ja tarkemmin ajetellen, mihin tarvitset jumalaa ollenkaan vaikka oletkin vaivalle altistunut pienestä pitäen. Ainakin kannattaa kuvitella itselleen sellainen leppoisa malli jos maskottia tarvitsee. Luulisi kaikkivaltiaalla palvelusväkeä olevan jo ihan riittävästi.

        Usko tai elä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tarkemmin ajetellen, mihin tarvitset jumalaa ollenkaan vaikka oletkin vaivalle altistunut pienestä pitäen. Ainakin kannattaa kuvitella itselleen sellainen leppoisa malli jos maskottia tarvitsee. Luulisi kaikkivaltiaalla palvelusväkeä olevan jo ihan riittävästi.

        Usko tai elä.

        Vielä kun hoksaat, että se pelikenttä on jopa väärinpäin, niin ymmärrät jopa kauhistua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tarkemmin ajetellen, mihin tarvitset jumalaa ollenkaan vaikka oletkin vaivalle altistunut pienestä pitäen. Ainakin kannattaa kuvitella itselleen sellainen leppoisa malli jos maskottia tarvitsee. Luulisi kaikkivaltiaalla palvelusväkeä olevan jo ihan riittävästi.

        Usko tai elä.

        Mulle Jumala ei ole vaiva vaan ilo. Elämäni on varsin leppoista. Hän ei ole minulle maskotti. Hänet pidän elämässäni aina. Sen sijaan seurakunta ja kirkko alkavat olla kyseenalaista kaveruutta. Uskon ja elän. 22.10.2021 07:41


    • Anonyymi

      Kun kristinuskossa on Jumalana Saatana, niin kierrän kaukaa tuon rakkauden.

    • Anonyymi

      Muistan kun eräs evankelista kertoi omakohtaisesti uskostaan. Hän kertoi että rakkaus on kokonaan hävinnyt uskovista (tarkoitti ilmeisesti myös itseään). Taitaa näissä heikoimmin uskovissa olla enemmän Jeesuksen esimerkin seuraajia ja rakkauden toteuttajia.

      • Anonyymi

        Eräässä elämäni vaiheessa olin mukana Kansanlähetyksen aktiossa. Kuljimme pakettiautolla ympäri kaupunkia ja kutsuimme ihmisiä illalla teltalle. Automme takana luki suurilla kirjaimilla "Jeesus näkee sinut!"

        Eräs henkilöauto tuli takanamme ja yritti ohi. Olimme kai liian keskellä tietä. Vihdoin tämä auto pääsi ohi ja ikkuna avautui. Kuljettajan vieressä oleva matkustaja huusi meille "Jeesus näkee, mutta te ette!"

        Tämä tapaus kirvoitti hymyn huulillemme ja se on jäänyt mieleeni hyvin elävänä. Jeesus kyllä näkee, mutta uskovaiset eivät näe. En ole enää vitoslainen enkä Kansanlähetyksen uskovainen.


    • Anonyymi

      Jumalan rakkaus on kovin ehdollista. Eikä siitä tarvitse keskustella rakastaako Jumala jokaista. Ei rakasta. Kaikkivoipa kykenisi keksimään jonkin muunkin ratkaisun kuin tottelemattomien grillaamisen ikuisessa liekkimeressä. Kaikkivoipa voisi esimerkiksi aivan milloin tahansa tehdä olevaisuutensa kaikille täysin selväksi, jolloin liekkimeri voitaisiin sammuttaa iäksi.

      -a-teisti-

      • Anonyymi

        JUMALA ARMAHTAA JA RAKASTAA, ME EMME!!!!

        -Aitouskovainen-


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      140
      4827
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3492
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      27
      2514
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2203
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2018
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2003
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1953
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1951
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1418
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      94
      1235
    Aihe