Vaikka kansalaisaloitteen perustelut on hyvin muotoiltu, joku voi haluta vähän tarkempia kuvauksia niiden takaa. Sellaisia löytyy täältä: https://et-opetus.fi/kansalaisaloite/lisatietoja/
Lisätietoja ET-kansalaisaloitteesta
Anonyymi
33<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mistä saa tulostettua kansalaisaloitteen mainoksia?
Sivun Ole mukana -välilehden linkeistä.
Kiitos, veinkin ilmoitustauluille.
Ja oikeassa reunassa on ylhäällä linkki materiaalien tulostuksiin.
Kiitos, hyvä lisätieto: https://et-opetus.fi/kansalaisaloite/lisatietoja/#MITEN-VOIN-AUTTAA
Sadetauko mainosten kiinnittämisessä.
Kun mainoksiaxlaittaa esille monille se on ensitietoa ja samalla lisätietoa.
Hyvin perusteltu tuo lapsiasiavaltuutetun lausunnon kanta.
Selkeä kanta. Tästä asiasta. eri asia on, että nykyinen lapsiasiavaltuutettu on ilmaissut omaa tukeaan myös yhteiselle pakolliselle aineelle. ET:n salliminen on kuitenkin asia, joka voidaan toteuttaa nopeasti ennen kaikkea muuta.
Korostuu lukioikäisillä 15-1€ v Tilanne on onhan.
Tässä Ylen juttu, joka nostaa esiin myös kansalaisaloitteen elämänkatsomustiedon opiskelun sallimisesta kaikille: https://yle.fi/uutiset/3-12135582?
Juttua kannattaa jakaa myös heille, jotka jo ovat allekirjoittaneet kansalaisaloitteen. Aivan ilmeisesti tämän Ylen jutun virittämänä tänään on tullut jo yli 1000 kannatusilmoitusta. Meidän ei siis kannata tuijottaa lukemien kertymisessä liikaa ”tasaisen vauhdin taulukkoon”, sillä vauhdissa voi tulla muutoksia. Pyydetään siis muitakin katsomosta areenalle!
Hyvä, lisätiedot tarpeen osalle meistä, ja sittenhän siellä lopussa on myös työkaluja ilosanoman levittämiseen kansalaisaloitteesta. Haasteenahan on viestintä, ja siihen tarvitaan kansalaisten omaehtoista aktiivisuutta.
Luntavaaliehdokkaille tietoa. Monet tukivat asiaa vaalikoneessa.
Kuntavaalikoneessa kantansa ilmaisseet voisivat tukea.
Lisätietoihin voisi lisätä tarinoita keräystoiminnasta.
Aika sopiva paketti. Entä lisäperustelut?
Lisäperusteluna voisi todeta että ET-opetukseen voisi harkita kurssia Vapaa-ajattelijoiden lehdestä
Teivainen: Uruguay suomalaisen metsäteollisuuden sorron kohteena
Nicaragua, posketonta kehitystä Ortegan diktatuurin johdolla Kehitysmaiden paveluseikkailijoiden Kepa työstäessä
ET-opetusta voisi laajentaa vaikka Pohjois-Koreasta tai Britanniasta otetuilla vaikutteilla.
Kim lienee Pohjois-Korean ET-opetuksen kannalla?
Lasse Kallio kirjoittaa 20-12-21:
Pohjois-Korea on kieltänyt väliaikaisesti nauramisen ja muut ilon osoitukset maassa. Asiasta uutisoi muun muassa yhdysvaltalaisrahoitteinen Radio Free Asia.
Perjantaina alkanut kielto kestää 11 päivää. Sen aikana ei saa myöskään juhlia syntymäpäiviä tai juoda alkoholia.
Määräyksellä kunnioitetaan maan nykyisen johtajan Kim Jong -unin isän , Kim Jong-ilin muistoa.
Britanniassa poliisille on annettu uusi ohjeistus, jonka mukaan naisille viheltely ja heidän tuijottelu ovat syytteeseen johtavia rikkomuksia.
Eipä sillä, ei hyvin mene Koto-Suomessakaan. Pirkka-Pekka Petelius on jo kontannut intersektionaalisuuden edessä ja pyytänyt vesissä silmin anteeksi sitä, että hän entisyydessään kehtasi Aake Kallialan kanssa tehdä huumoriohjelmia televisioon.
Pirkka-Pekka on saanut anteeksi ja päässyt Vihreälle oksalle, jossa nauraminen on rikos, mutta kun pitää naaman peruslukemilla ja valehtelee totisella naamalla ilmastokriisistä ja sen semmoisesta, saa palkkaa ja Vihreät tädit taputtavat poskelle ja sanovat hyväksi pojaksi.
Mitä seuraavaksi?
The Earth Charter-peruskirja eli Maapallon peruskirja ja siihen liittyvä aihepiiri tulee pakolliseksi oppiaineeksi peruskoulussa?
Heteroseksistä puhuminen/kirjoittaminen myönteisessä sävyssä luokitellaan vihapuheeksi?
Listaa voisi jatkaa.
Lähteet: Iltalehti 20.12.2021, Verkkolehti Partisaani 19.12.2021.
Ei muutako jakoon tämäkin, vaikka pääsivu on itse aloitteen sivu, 8860.
Eihän tuo koko et-aloite ole saanut vielä puoltzkáan vaaditus kannattajamäärästä joka on 50 000. Eiköjän kannattaisi lopettaa koko et, ja siirtää myös ateistit uskonnonopetukseen.
1960 luvulla kansakoulusssa kun olin niin uskonnonopetus oli ihan ok, ei siellä ketään käännytetty tai pakotettu uskonasioihin.
ei nytkään
Vastakysymys: Oletko sinä allekirjoittanut kaikki ne kansalaisaloitteet, joita kysyttäessä kertoisit kannattavasi?
Apaa-ajattelijat esittävät ET:n vahvistamista ja jaajentamista, ei lopettamista.
"Oletko sinä allekirjoittanut kaikki ne kansalaisaloitteet, joita kysyttäessä kertoisit kannattavasi?"
Missä kysellään mitä kansalaisaloitteita kannattasit? Tsekataanko siinä mitä kansalaisaloitteita on avoimena ja niistä valitaan. Eikö se ole jokaisen yksityisasia mitä kannattaa ja mitä ei? En ainakaan vastaisi moiseen kyselyyn.
Vapaa-ajattelijat siis esittävät ET:n vahvistamista ja laajentamista, ei lopettamista.
Aloite voisi mennä eduskunnassa läpi. Nyt nimet kokoon.
Tosiaan, löytyi lähteitä ja viitteitä eräille perusteluilla.
Jotkut meistä haluavat tarkempia tietoja, jotkut taas eivät viitsi lukea edes kuin ensimmäiset perustelut itse asiassa lisäksi.
Jotkut taas nostelevat vapaa-ajattelijain vastaista röhinää.
Vuoden 2020 mielipidetutkimus on paljon puhuvat, mutta pankotunkusyen kautta tunnistautuminen on vaativa?
Pankkitunnistautuminen on helppoa.
Lisätietojen sijaan kaivataan lisää tekoja.
Linkki on myös kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860 sivuilla tekstin lopussa.
Ilma muuta kannattaa tsekata.