Linnan juhliin pääsee sisään vain EU-koronapassilla

Tänä vuonna Linnan juhlat järjestetyään 6.12. mutta kuitenkin "poikkeusjärjestelyin", kuten Linnasta viestitetään.

Kutsuttavaa väkimäärä saattaa olla normaalia pienempi. Yleensä kutsutaan, noin 2000 kutsuvierasta, jota ovat ollain merkittävällä tavalla kunnostautuneet tai onnistuneet suomalaisessa yhteiskunnassa.

Yksi melko varma rajoite on, että Linnaan sisään ei pääse ilman EU-koronapassin tai jonkin muun hyväksytyn koronatodistuksen esittämistä. Esimerkliksi venäläisellä Sputnik-rokotteella tehdyt rokotukset eivät kuulu EU:n hyväksymien rokotteiden piiriiin.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008347999.html

Asiat tarkentuvat marraskuun aikana, ja poikkeusjärjestelyiden luonne lyödään lopullisesti kiinni.
1864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Noin+kolmen,+neljän+vuoden+kuluttua+95%+Linnan+juhlaväestä+on+korvautunut.+Silloin+on+ihan+uudet+ihmiset+juhlimassa.

Äänestä

Olisikohan yksi käytettävistä suojautumiskeinoista FFP3-tason kasvomaski? Sellainen suojaa muita ihmisiä ja lisäksi suojaa maskin kantajaa itseäänkin koronaviruksilta.

Äänestä

Kutsukortin mukana laitetaan kutsutuille lähete, että käyvät 6.12 mennessä ottamassa Covid-tehostepiikin Meilahdessa. Tällä varmistetaan että kukaan ei sairastu Linnan juhlista.

Äänestä

Ilman kolmatta (3.) koronarokotepiikitystä, Linnan juhliin ei ole mitään asiaa.

Äänestä

Tässä ei ole varaa pitää mitään linnanjuhlia eikä siihen muutenkaan ole mitään syytä koska Suomen itsenäisyys on Brysselisssä joten juhlat voi lopettaa. Amen.

Äänestä

Ei ole pienintäkään syytä juhlia itsenäisyyttä.
Eikä tule mieleen muutakaan juhlimisen aihetta suomen nykytilanteessa.
Suomi joka on koko maailman sosiaalitoimisto ja kaatopaikka jonne päästetään pahin kuona maailmassa.
Omista kansalaisista viis vaikka nälkään ja kylmään kuolisivat.

Äänestä

Kauan on kärsitty vilua ja nälkää herrojen porskuttaessa mistään piittämättää. Rahaa, rahaa aina vain lisää rahaa on heidän mottonsa.

Äänestä

Minkä vapaamuurari loosin vuoro on tänä vuonna päästä juhlimaan? Siellä voi terva tuoksua.

Äänestä

Itsenäisyyden muistojuhlaa viettävät.

Äänestä

Tonne juhliin ei mitkään hirmuisen pienituloiset ole päässeet ikinä, vaikka olisi kuinka hyviä kansalaisia olleet.

Esimerkiksi keskimääräinen eläke Suomessa on bruttona 1762 €/kk eli 21.144 euroa vuodessa. Tuommoisen tienestin omaavat ei Linnan juhlissa näy ikinä. Eläkeläisistä siellä on vuorineuvoksia, pääjojtajia ja ex-ministereitä.

Toivottavasti Niinistö kykenee järjestämään riittävän hyvät turvavälit, että ainakaan noista rikakista eläkeläisistä kukaan ei saa tauteja.

Äänestä

Eiköhän nyt olisi sopiva hetki unohtaa koko linnan juhlat.

Äänestä
  • Jos koronalukemat tuplaantuu, ja kokoontumisten sulkutilat palaa takaisin voimaan, niin pidetäänkö paremmalle väelle Linnan Juhlat siltikin tänä vuonna?

    Äänestä

MV-lehti vastustaa jyrkästi koronarokotusten ottamista, mistähän johtuu?

Äänestä

Muistaakseni Niinistö sanoi aikapäiviä sitten, jos maltetaan lusia vielä pari viikkoa, niin korona talttuu. Viruksen pirulainen ei kunnioittanut edes Suomen Presidenttiä.

Äänestä

Älkää vain postittako saastunutta kutsukorttia.

Äänestä

Kun mietitään, miten vähän sananvaltaa presidentillä nykyisin on, niin on kyllä jotenkin hassua, että suurieleiset kättelyjuhlat aina järjestettäisiin linnassa. Ajat muuttuvat ja nyt pääministerimme on jo harjoitellut kiitettävästi juhlatilaisuuksia, joten juhlat pitäisi siirtää Kesärantaan. Ei olisi pitkästyttäviä kättelyjä (miten nykyaikaan hyvin sopiikin) vaan rento meininki, hyviä juomia, saunottelua ja avantouintia ja juoksulenkkejä löylyjen välissä. Televisioinnista ei tietenkään luovuttaisi ja varmaa olisi, että katsojaluvut nousisivat huippuunsa.

Äänestä

Sitä tässä vain pitää ihmetellä, että miksi Vihreät käyvät Linnanjuhlissa! Heillehän ei isänmaa ja isänmaallisuus merkitse mitään. Miksi he siis tunkevat sinne itsenäisyyspäivää juhlimaan! Onpa ulkokullattua touhua!! Periaatteet karsiutuvat heti kun tulee kutsu hyviin bileisiin.

Äänestä

faafgaftgaft

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tänä vuonna Linnan juhlat järjestetyään 6.12. mutta kuitenkin "poikkeusjärjestelyin", kuten Linnasta viestitetään.

Kutsuttavaa väkimäärä saattaa olla normaalia pienempi. Yleensä kutsutaan, noin 2000 kutsuvierasta, jota ovat ollain merkittävällä tavalla kunnostautuneet tai onnistuneet suomalaisessa yhteiskunnassa.

Yksi melko varma rajoite on, että Linnaan sisään ei pääse ilman EU-koronapassin tai jonkin muun hyväksytyn koronatodistuksen esittämistä. Esimerkliksi venäläisellä Sputnik-rokotteella tehdyt rokotukset eivät kuulu EU:n hyväksymien rokotteiden piiriiin.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008347999.html

Asiat tarkentuvat marraskuun aikana, ja poikkeusjärjestelyiden luonne lyödään lopullisesti kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu