Tänään olisi pitänyt ottaa

😷👓 👜 maski mukaan koiralenkille. Paleli aivan kamalasti, kun kylmä viima puhalsi, eikä ollut käsineitä eikä pipoa. Maskin olisi voinut ripustaa päähän antamaan vähän tuulensuojaa. Kesällä näin, kun joku piti maskia päässään kaiketi suojana auringolta. Leuan alla olevat maskit on aika hupaisan näköisiä.

Kaupassa jos liikkuu silmälasit päässä ja maski naamalla, niin ei tarvitse miettiä tuleeko tuttuja vastaan vai ei. Silloin näet ei näe yhtään mitään, kun rillit huurtuu. Hyvä, että hyllyjen välissä jotenkin pystyy liikkumaan törmäilemättä.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedän tunteen, lämpimillä ilmoilla oli helpompi liikkua maskin kanssa kun lasit eivät huurustuneet. Kaupassa pitää odottaa hetki että näkee mitä ostaa. Kannattaa pukeutua lämpimästi jottei vilustu. Villaa ulkovaatteiden alle pipo päähän.

      • Villa on kyllä paras kylmän kelin vaate. En ole koskaan innostunut fleeseen. Se on niin sähköistäkin. Jossakin luki että fleesestä irtoaa pestessä mikromuovia vesistöihin.


    • Anonyymi

      Parempi ostaa sellainen kypäränalushuppu, sen voi kaupassa vetää suun ja nenän eteen, suojaa kai se paremmin kuin ei mitään. Just lidlissä kävin, olisko kymmenellä prossalla ollu enää maski, myyjilläkään ei ollut. Niillä toki se pleksi siinä kassalla suojana. Pidän nyt vielä, jos muillakin näkee. Oli hieman huono aika käydä, liikaa porukkaa.

      • No niinpä. Olis vielä semmoinen mistä näkyy vaan silmät. Kassat voisivat pelästyä. Mä käytän maskia vielä, kun niitä nyt on jäljellä. Pysyy flunssakin kaukana.

        Perjantai on vähän ruuhkainen kauppapäivä.
        Lidlissä vielä ahtaat käytävät. Joskus on pakko käydä perjantaina kun kaapit on tyhjät Nyt aattelin huomista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4288
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      135
      2976
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2322
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      37
      2164
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1863
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      90
      1753
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1576
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1519
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1188
    Aihe