Ruotsalainen köyhä kaatoi metsästä kuusia, höyläsi ne ja rakensi itselleen pienen hirsimökin. Videolla jo 26-miljoonaa katsojaa.
https://www.youtube.com/watch?v=BBX5qh09OIE
https://www.youtube.com/watch?v=BBX5qh09OIE
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No jopas oli ihmeellinen video...heh heh sit kun mökki valmis ni köyhä häädetään. Ps.. saako naapurin tontille rakentaa.
Mikäs siinä, jos omalle tontille rakentaa tai toisen tontille luvan kanssa. Oli meilläkin isälläni monet vuodet pieni mökki metsässä, siellä pystyi hyvin asustelemaan, vaikka oli vain 6m² kooltaan. Kamina keskellä ja laverit nukkumiseen kahden puolen seinustalla.
Noita off-grid mökin rakentamisia on You-tube tulvillaan. Kuka mitenkin on onnistunut ne toteuttamaan. Jotkut jopa raahaa rakennustarvikkeet polkuja pitkin paikalle tai vievät veneellä saareen = monen vuoden projekti.
Osaisin rakentaa noin hirsitaloa. Joskus 20 vuotta sitten raumalla vanhassa raumassa paloi piharakennus ja se oli hirresta tehty niin mut palkattiin siihen remontoimaan sitä ja palaneet hirret poistettiin ja uusia hirsiä laitettiin tilalle. Niitä piti veistää ja muokata sopiviksi ja puutapeilla laitettiin kiinni. Oli meillä kyllä työkalut mutta käsitöitä se oli suureksi osaksi kun hirsiä paikattiin ja muokattoon sopiviksi kirveellä. Katto tehtiin kokonaan uusiksi ja kattotuolit tehtiin paikan päällä. tuollaisia töitä just haluaisin tehdä.
Tuossa videollahan tuo ukko tekee kaiken yksin erämaassa. Tosin, ruotsin kaupunkien lähiötilanteen huomioonottaen siellä on ehkä viisasta ja turvallisin vaihtoehto pysyä metsässä, poissa kaupungeista joissa rikolliset tappelee keskenään. Viikko sitten Ruotsissa kuoli se Muhammed pilapiirtäjä. Nyt pari päivää sitten valkoihoinen rap-laulaja.