Mitäs nää kaksi kuusaalaista sai ? Tänään piti tulla tuomiot mutta missään ei kerrota paljonko tuli.
Kuusaan huumeveikkojen tuomiot, mitä tuli?
Anonyymi
13215839
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 132
Vanhimmat
Ei ole uutisoitu missään. Yli kymppiä haettiin,mutta jäi ehkä alle. Tietoa minulla ei ole.
Paljon petsi sai ? 10?
8v6kk
Siellä ne näyttää nimet ja tuomiot olevan tän päivän eli perjantain Kouvolan Sanomissa.
Minkä nimisiä ne ukot on?
Tuolta voit käydä katsomassa
https://www.kouvolansanomat.fi/paikalliset/4347940
Se on maksumuurin takana
Käräjäoikeuden päätökset on julkista tietoa ja tässä nimet Kouvolan Sanomista:
Martti Tuovinen 8v5kk
Jyri Hyttinen 4v8kk
Toni Lasila 11v
Vili Selin 6v
Kaksi ensimmäistä Kuusaalta, tosin ensimmäistä ei yleensä kyseisellä etunimellä kutsuta.
Kumpi noista Kuusaalaisista nyt on se "menestynyt kouvolalaismies" josta uutisoitiin tän keissin yhteydessä? Ihan tuntemattomia nimiä.
Taidat olla jostain kateellinen
No kyl kateeksi käy kun toinen pääsee linnaan ja toinen ei
Et taida edes tuntea koko ihmistä?
Ei ehkä kannattais yleistää kun kerran itsekin sanot ettet ko. ihmistä tunne. Hohhoijaa.
Sinä ilmeisesti tunnet kun on tarve puolustaa piripäätä. Ei tuomioita turhanpäiten jaeta, joten kyllä pitää olla vikaa päässä, kun on tuollaiseen paskaan sotkeutunut! Narkki mikä narkki!
Toisella teistä on sentään käytöstapoja, toisella ei. Mieti kumpi noista sä mahdat olla.
Linnassa opetetaan tapoja,etenkin vasikoille
Ota asioista selvää ennenkun alat avautumaan ja jauhamaan schaissea
Silloin kun minä lusin niin vasikoita kiusattiin. Ehkä nykyään tilanne on erilainen ja tiedät sen minua paremmin.
Ehkä en ilman parempaa tietoa alkais ketään vasikaksi haukkumaan.
Onko joku täällä haukkunut jotain vasikaksi ?
Vasikka on yhteiskunnan ystävä, nimitys on siten kehu.
Muista toi kerroksilla ja saunassa
Illan paras:)
Hyttisellä uus muija? Vai sinkku mimmikö sen Bemaril ajelee? Eile oli kylil
Lähtikö isi kurrrssille?
Hihihi, onpa jännää. Mistä sä tiedät kenenkään panemisesta.
Tää tyttöystävä on kyllä ihan next level. Paljon enemmän. Ja sitä ei mikään perämetsän make oo kyl käynyt painamassa.
Keep dreaming...
Next level? Onko kenties samanlainen piripää kuin hytti?
Ilmeesest on, kun piripellen seurassa pyörii, tai sit on täys dille.
Eli piri dillet. 🤣
Lähti, tai siis joutui saippuan nostelun alkeet kurrrsssille. Siitä se persreikä väljistyy, kun trrreeenaa! 🤣
Kateus on kavala tauti.
Ovatko duunariperheiden jälkeläisiä?
Siis tunnetustihan kaikki kuusaalaiset on duunariperheiden jälkeläisiä.
On siellä mustalaisia ja rikollisvanhempienkin jälkeläisiä.
Niinkuin muuallakin Kouvolassa.
Jotkut ei opi ei sitten millään. no tyhmyydestä tuleekin kärsiä.
Ilmiö on globaalimpi , kuin muutama vuosikymmen sitten . Eikä vähenemisen merkkejä siinäkään suhteessa näy .
Voi voi .
Nyt on pojilla aikaa laskea mitä jäi tuntipalkaksi.
Sen jälkeen voikin sitten miettiä että kannattiko.
Siellä oikein neuvonantaja päästelee törmäyksiä.
vuodessa on 8760 tuntia, sitä kun käyttää apuna tuntipalkkaa laskiessa niin voikin revetä paskaiseen nauruun
RUAHHAAHHAAHHAAHHAAHHHAAAHHHAAAHHHAAAAAAAAA!
Tuliko hovista tuomiot jo?????
nuuskimalla ripulille tuoksuvia pieruboksereita pääsee jo pitkälle
Maailma muuttuu mutta jotkut asiat pysyvät. Esim se että Kuusaa on persläpi.
Kuusankoskihan on kaunis paikka, mutta mökit ja talot aivan liian kalliita. Mieleläni asustaisin Kymijoen rannalla pienessä ok talossa, mutta niiden arvot huitelee ihan liian korkealla suhteessa talojen kuntoon. Pohjanmaalta saa ihan hyviä taloja, jopa mökkitonttejakin todella halvalla, jos hyväksyy että osa niistä on purkukuntoisia, mutta ei se sitä tarkoita, ettei niissä voisi asua, eikä sitä näe ulospäin saati muutenkaan ajattele. Miksi maksaa koko elämä jotain isoa velkaa jostain kuppaisesta tiilimörskästä tai muusta kuivanmaan talosta, kun ihan tilavan ja hyvän kodin saisi muualtakin pilkkahintaa, eikä niissä aina mitään hometta ole. Asuin itse 60k hintaisessa talossa Kuusaalla aikoinaan ja hometta oli, josta aiheutui pitkään terveysoireta. Nyt asun omassa maksamassani talossa ja mitään ongelmia ei ole viiden vuoden aikana tullut, hyvä tuuletus, oma sauna jne.
Kyllä tästä huolimatta Kouvola maisemineen on jo senkin takia, ett' kuusaalaisverta virtaa suonissa ja paikat tuttuja. Eläkkeellä sitä on mahdollisuus asua missä lystää, mutta ei se nyt tietenkään oikein houkuta jättää näitä ostamiaan paikkoja ja muuttaa vuokralle hiostavaan kt tai rt asuntoon, muutakaan sieltä ei minun budjetilla saisi, joskin hyvää vaih telua toki toisi, kun ihmisen tulisi periaatteessa kyetä asumaan välillä erilaisissa olosuhteissa, se tekee hyvää, maalla ei ole oikein yksinäiselle seuraa, Kuusaalla sitä aina on ollut ja hyvät harrastusmahdollisuudet, kunhyan osaa sopeutua asumaan välillä sen mukaan, onhan se nyt eri asia asua metsän keskellä/maalla tai kerrostalossa.
Ihmisethän ne Kuusaan mainetta pilaa tai mitä nyt muuallakin sama juttu.
Ei ole silti pakko olla tekemisissä kaikenlaisten laitapuolenkulkijoiden kanssa, kyllä sieltä rauhallisia alueita löytyy missä olla ja asustaa.
Itse asuisin Iitissä tai Verla/Valkeala seudulla jos olisi oikeasti varaa ostaa hyvä talo. Lainan ottaminen tekee elämästä vaan vaikeampaa, mutta jos lainan ottasin niin vain kesämökkiin, ei kesäisin viihdy hevonpaskaakaan missään saatanan kuivanmaan kopperossa vaan mieli halajaa vesille ja saunaan.
parasta elämää kun voisi viettää asumalla vuokralla keskustassa talvet ja sitten kesällä viettää aikaansa mökillään, niin siinä on sitä vaihtelua joka kaikkien eläkeläisten tai muuten vaan sen mahdollisuuden mukaan kykenisi asumaan, kun että istuu kaiket vuodenajat yhdessä paikassa.
30v sitten nuorena miehenä muutin pois Kuusaalta.
Olen joskus leikitellyt ajatuksella että en olisikaan muuttanut vaan olisin kaikki nämä vuodet asunut Kuusaalla.
Olen melko varma että en enää eläisi. Olisin ryypännyt itseni ennenaikaiseen hautaan.
no miten se ryyppääminen nyt ennenaikaista hautaa kaikkien kohdalla muka tarkoittaisi?
monikin kestää viinaa , senkus juopi vaan, jos ei ole muutakaan tekemistä, niin mikä estää.
käy välillä verikokeissa.
monethan sitä tapaa sanoa että kun muutat jaalan perukoille, niin siellä sortuu ottamaan viinaksia , moni tullut ja moni mennyt, Amen! hik.
Kuinka paljon veljensä on upottanut huumerahoja omiin kiinteisiin omaisuuksiin? Onko kukaan laskenut?
kenen veljeä tarkoitat?
no pitäisikö sitäkin nyt vielä alkaa tutkimaan, eiköhän se kiinteä omaisuus kuulu sille veljelle, vittuako siitäkin nyt vielä pitäisi tässä saatanan verotusparasiitissa vinkua.
perkele itse olen eläkeläinen työtön mutta minulla on pokkaa kertoa että minulla on miltei uudenkarhea porsche ja melko hulppea omakotitalokin ja enpäs kerrokaan millä rahalla ne olen hankkinut , ennemmin tungen verottajan perseeseen tukullisen afrikantähden seteleitä.
minkälainen on työtön eläkeläinen
se on sellainen joka on eläkkeellä ja ei käy töissä ja takoo rahaa pimeästi verottajan ohi ja elelee vapaana . tuohta sataa käteisenä ja jälkiä ei jää, khäh häh hää!
Kamala katkeruus sulla, näkyy kilometrin päähän. Miksi, jos kaikki on olevinaan hyvin?
käsitän että äskeinen viesti on "minulle" osoitettu, no jaahas, miksi tässä nyt katkeraa pitäisi olla, kun menee niin hyvin :)
ainakin päätit jo toista kertaa kiinnostua viesteistäni, niin herääkin ajatus, että meneekö sinulla sitten niin hyvin kuin minulla.
Miten työtön eläkeläinen on eläkkeelle päässyt? Päästä varmaan? :)
ei sulla ole mitään, ei yhtään mitään. työttömyyskorvaukset menee muutamassa päivässä piriin ja rapikseen, sitten taas persaukisena pummaamassa paria euroa kuusaantorin kongissa muiden nistien kanssa.
yhdeltä putosi hovissa tuomio alle puoleen käräjäoikeuden tuomiosta. 4v 8kk --> 2v
Mistähän se johtuu...
Tilaa päätökset hovista. Perustelut tuomiolle löytyy sieltä.
Hohhoijaa. Köyhää on sun elämä.
Kommenttisi kertoo ainoastaan sun älykkyysosamäärästä joka ei suuri ole
yhteistyössä on voimaa
Yhdessä tehdään ja yhdessä lusitaan😂
Ja koveni takas tuohon alkuperäiseen.
no hoh hoi jaa itsellesi. köyhittele muita. älä vääriä ihmisiä.
Mitäs pellejä nämä on? Elämäntapalusijoita?
Paljonko mahtoi jäädä tuntipalkaksi, sillä vaan kyselen että onko tommonen hyvä bisnes? Kannattaisiko alkaa alalle?
Menestyvä kouvolalaismies voi antaa varmaan hyviä vinkkejä
Aika rientää siivillä, 2 vuotta ja muutama kuukausi jo mennyt
Hytti joutui talonsa myymään eikä ole silti rahaa velkojaa maksaa buahahaaaa
Loppuelämäksi häkkiin vaan
Joko 8 Kouvolalaista on saanut tuomioitaan uusimmassa tapauksessa, vai onko käräjöinti vielä kesken?
Käräjät on käyty,tuomiot ei ole vielä tulleet.
Ei taida vasikan pää kestää uutta tuomiota kun on uhannut jo muijansa hakata.
Taitaa olla oikein alamaailman supersankari
Kova uho pieneltä mieheltä. Tosi sankari :D
Siis kuka on tämä joka on puhunut?
Vasikka takas linnaan. Voi tätä ilon ja onnen päivää.
Löytyykö jostain julkista tietoa tuomiosta jos et nimeä halua laittaa ?
Missäs tämä kyseinen sankari on asustellut, vai Myllykoskella?
Saattaapi olla Qsaan poikia
Paska ei ollut edes syytettynä
Joku ei täsmää. Sanotaa ettei lanttu kestä uutta tuomioo ja siä väität ettei ollu ees syytettyyn. Miten voi olla tulos UUS TUOMIO ellei oo ollut ees aiemmin syytettyyn?
Ketä tarkoitat ?
KHOn päätöstä odottaa
Ok,puhuttiin eri miehestä.
Vasikka takas linnaan. Tulee mukavat oltavat.
Tuskinpa narkkien asioita sentään korkeimmassa hallinto-oikeudessa käsitellään.
Khyl.
Jätetään sitten ensi kerralla viestintälaitteet(puhelimet) pois kun humehia myydään👍
Joko Mikan,Mikon,Janin,Mikan ja parin muun tuomiot kohta tulee ?
Tais tulla hylsyt kaikille
16.6 tulee kunnolla kakkua. Vasarat joutaakin lusimaan.
Yhtälailla vaiettu keissi kuin posteljoonin yliajo.
Maaliskuun lopussa tulee tuomiot. Kolmelle haetaan 13v
Hytti takas lusimaa. Hakannu muijansa. Pitääkö paikkansa?
Mist kuulit?
Kylilt.
Et ole varma asiasta mutta kerrot nimen ?
Koska, missä, miten?
Maanantaina lähtö. Voi sitä ilon ja onnen päivää. Hytti mukana uudessa jutussa myös.
Tarkenna toki.
Kova kundi tämä Hyttinen kun on voimansa näyttänyt pahoinpitelemällä kihlattunsa ennen lähtöään lusimaan. Eiköhän muija nyt tajua lähteä kävelemään piripään luota.
Aika pitkään saa tuomioita odotella. Ravimies tosin on jo valmiiksi linnassa.
Jotaa isoa vikaa Hytissä on kun siltä lähti jo toinen muija pussihousun mukaan. Facebook paljasti. Buahahaa...
Ettei vaan ^ kihlattu ^ itse siellä näpyttelemässä 😁
Tunnen kyseisen daamin hyvinkin, ei todellakaan vaivautuisi tänne kirjoittamaan. Miksi edes kirjoittaisi, elää paljon parempaa elämää nyt kuin "vankilassa" piripään kanssa.
Noitako se siellä katkerana nillittää? Tainnut hetken harmittaa kun kukkarolla oli uusi elämä.
Hyvä yritys
Täällä etelässä kyllä puolustetaan kaveria silloin kun piripäät kimppuun hyökkää.
Se taitaa olla viimeinen viikko siviilissä. Tsemppiä lusimiseen.
no mitä ne nyt sitten sai?
Aikalailla maksimit. Luulis lehteen tällä viikolla tulevan
Taitaa olla sitä satuja ja tarinoita- osastoa.
Katsele etusivua tällä viikolla
Eli ei ole mitään faktaa vaan satuja.
Nyt tuomitut eivät ole otsikon mukaisesti kuusaalta. Ihme mode kun ei saa sitä kirjoittaa.
Minkä takia tämän uuden keissin oikeudenkäyntiprosessi on venynyt ja venynyt?
Tuomionanto on venynyt yli puolivuotta ilmeisesti tuomarin takia. Ei ehdi niin ei ehdi
ja aku ankka tulee postilaatikkoon joka keskiviikko.....
Voit vapaasti kumota väitteeni joka on mielestäni oikea.
Tuomiot on nyt kosarissa
Sikiskin siis. Ei näy Hyttiä🤔
Ehtii vielä.
Siinä viestiteltiin kavereillekin pitkät tuomiot.
Onkos nämä kaikki vanhoja tekijöitä, vai osa uusia nimiä huumebusineksessä?
Kouvolan ukot ainakin vanhoja tekijöitä.
Ei kuusaalaisia kuten aiemmin jo sanottiinkin
Liittyykö manskin kokoomuskeikareihin. Niiden porukassan on ollut kaikenlaisia epäselvyyksiä jo pitkään?
Napsahtiko Hytille jo uus tuomio?
Mitä väliä ?