Muutan isosta rivitalosta pienempään kerrostalo-asuntoon.
Vakuutusyhtiön mukaan vakuutus tulee voimaan sinä päivänä kun teen sopimuksen, ei siis voi tehdä muuttopäivälle etukäteen.
Kun vakuutus uudessa asunnossa tulee voimaan. muuttoturva korvaa vanhan isomman asunnon mahdollisen vahingon uuden pienemmän asunnon korvauskäytännön mukaisesti. Ei enää sillä vanhalla, ison asunnon vakuutusmaksulla.
Jos sitten teen vakuutuksen uuteen vasta kun vanhan asunnon ostaja muuttaa sisään, uusi asunto on sen ajan vakuuttamatta. Vanha huoneistoni tulee olemaan tyhjä pari-kolme viikkoa kun muutto uuteen asuntooni aikaistui.
Kannattaako maksaa kahta vakuutusta päällekkäin.
Oma mielipide. Eikö olisi oikein että muuttoturva toimisi näin: Vanhassa asunnossa mahdollisesti tapahtuva vahinko korvattaisiin siihen asuntoon maksetun käytännön mukaan ja uuteen asuntoon mahdollisesti tuleva vahinko korvattaisiin uuden asunnon käytännön mukaan.
Miten toimisit?
Vakuutus muutossa
6
155
Vastaukset
- Anonyymi
Mikähän oli ongelma? Kuinka monta flyygeliä oli tarkoitus rikkoa petosmaisesti jos pienemmän asunnon korvauskatto ei riitä?
- Anonyymi
On aivan eri hintaiset korvaukset jos rivitalossa tulee irtaimisto- ja sisäpuolisten rakenteiden vahinko kuin kerrostalossa. Rivari on puuta, kerrostalo elementtiä. Rivarin vakuutusmaku on reilusti puolet enemmän kuin kerrostalon, siitäkin voi päätellä että korvaukset ovat ihan eri luokkaa. Kysymyksesi on ilkeä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On aivan eri hintaiset korvaukset jos rivitalossa tulee irtaimisto- ja sisäpuolisten rakenteiden vahinko kuin kerrostalossa. Rivari on puuta, kerrostalo elementtiä. Rivarin vakuutusmaku on reilusti puolet enemmän kuin kerrostalon, siitäkin voi päätellä että korvaukset ovat ihan eri luokkaa. Kysymyksesi on ilkeä.
Samankokoisen rivari- ja kerrostaloasunnon vakuutuksissa ei ole juuri eroa. Tarkemmin en pysty sanomaan, kun muutoissani on aina vaihtunut myös paikkakunta, jolla myös on oma vaikutuksensa. Asukkaan vahinkovakuutus ei joka tapauksessa koske seinärakenteita, jotka ovat taloyhtiön vastuulla.
Eri suuruinen vakuutusmaksu sinun kahden asuntosi välillä johtuu pääasiassa neliöistä. Vakuutusyhtiö laskee neliöiden perusteella jollain oletuskertoimella, kuinka paljon korvattavaa omaisuutta asunnossa on. Tuohon voi myös itse vaikuttaa sopimalla vakuutuskorvaukselle euromääräisen maksimin, jos ei halua maksaa "kaikenkattavasta" vakuutuksesta.
- Anonyymi
Mikähän vakuutusyhtiö on kyseessä?
Ainakin lähitapiolassa toimii
- voit ilmoittaa muuttopäivän (uuden vakuutuskohteen alkupäivän) etukäteen
- vakuutus on voimassa myös vanhassa osoitteessa tietyn ajan tuon päivän jälkeen
- maksat päällekkäiseltä ajalta vain yhden vakuutushinnan (en ole varma kumman, kun itse olen aina muuttanut suunnilleen samanlaiseen)
Uuden osoitteen vakuutuksen tarkistukset ja kilpailutukset voi hoitaa sitten kun muut muuttokiireet ovat ohi. - Anonyymi
Pohjola on kyseessä.
Edellisessä muutossa oli Tapiola, silloin oli muuttoturva mutta en hoksannut kysyä miten päin korvasi. Silloin muutin rivarikaksiosta rivarikolmioon samassa taloyhtiössä, eli ei ollut iso ero koossa eikä rakenteissa.
Yritin kyllä kysyä Tapiolasta, jos vaikka olisin siirtänyt. Kirjoitin pitkän selostuksen sivulle jossa pyydettiin yhteyden ottoa. Kun lähetin, tuli teksti: Ohjelmamme ei toimi kaikilla selaimilla ja hukkaan meni koko sepustus.
Laitan nyt tähän samantien sellaisenkin että viime syksynä pyysin Tapiolasta tarjouksen. Se tuli ja sovittiin että perehdyn pari päivää kun kyseessä oli kaikki vakuutukset ja virkailija sitten soittaa ke tai to eli päivät määräsi soittaja itse ja minulle ne passasi. Soittoa ei koskaan tullut. - Anonyymi
Ja se maksimikorvaus ei tarkoita sitä, että saisit aina maksimin. Saat sen vahingon mukaisen korvauksen molemmista. Nuo maksimit on lähinnä täystuhon varalta ja jos muutossa sattuu täystuho, niin taitaa olla vakuutusehdoissa mainittuja ehtoja rikottu muutenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411493
- 1221266
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261053Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89984Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313881- 99833
- 38732
- 109676
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.59672Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644