Nettiautossa myynnissä 1843 sähköhenkilöautoa

Kovin vähän ajettuja näyttävät olevan, 150 000 kilsaa tuupattua vaihtaria et löydä et sitten niin tekemälläkään. Luulisi paljon ajavia kiinnostavan tuo sähköauton paljon mainostettu ajamisen edullisuus, vaan todellisuus näyttää olevan aivan toinen. Taitaa ollakin niin, ettei vaikkapa työn takia paljon ajava ihminen ehdi kuluttaa päivästään yhtä kolmasosaa huoltoasemalla istuen ja auton latautumista odotellen.


https://www.nettiauto.com/vaihtoautot/sahkoautot?id_vehicle_type=1&yfrom=2001&id_country[]=73&page=1
23100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Taitaa olla suurin osa näistä tyyliin "jos joku liikaa haluaa maksaa, vaihdetaan sitten uuteen malliin"-tyyppisiä.

Eli ei varsinaisesti aikomusta myydä, ellei saa ylihintaa.

Äänestä
  • Aloituksessa kylläkin kiinnitettiin huomiota myynnissä olevien käytettyjen sähköautojen vähäisiin ajomääriin, eikä suinkaan niiden hintoihin. Sitä paitsi valtaosa noista käytetyistä on autoliikkeiden vaihtoautoja, eli johonkin se auto on jo vaihdettu.

    Ps. Pelkkä lukutaito ei vielä riitä, pitäisi myös ymmärtää lukemansa VAI MITÄ ?

    Äänestä

  • Tietenkään ne ei ole myytävä normihinnalla. Akkutakuun päättyminen tulee päivä päivältä lähemmäs , jolloin hinta romahtaa jossain vaiheessa .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tietenkään ne ei ole myytävä normihinnalla. Akkutakuun päättyminen tulee päivä päivältä lähemmäs , jolloin hinta romahtaa jossain vaiheessa .

    Ja mikähän mahtaa urpon mielestä olla se käytetyn auton "normihinta"? Kyseessä lienee se hinta johon sinulla ei ainakaan ole varaa.

    😀😀😀😀😀😀😀😀

    Äänestä

Jospa ne 150 donaa ajetut on viety suoraan Kuusankoskelle paalattavaksi.

Äänestä

Sama juttu vuonna 2021 valmistetuissa autoissa Nettiautossa! Ei yhtään yli 200 000 km ajettua!
Onko tänä vuonna tehdyt autot niin epäluotettavia, vai olenko minä tyhmä???

Äänestä
  • Sitä sopii miettiä.

    Äänestä

  • Aivan selvästi sitä jälkimmäistä, eli olet auttamattoman tyhmä.

    Äänestä

Millä näille jästipäille perustelet sitä lataus aikoja ja kertoja kun mielipide on tämä.
"Ymmärrän että sinulle on annettu lahjoja vähemmän joten et osaa lukea kovin nopeasti. Kirjoitan tämän hitaasti niin pysyt ehkä mukana.
Keskivertosuomaliselle riittää sähköauton lataus keskimäärin kerran viikossa. Jos jollekin viikolle tulee enemmän kilometrejä niin silloin ladataan kotona useammin. Joka tapauksessa kotilataus riittää lukuunottamatta poikkeustilanteita. Ja se kotilataus maksaa vain yhden viidesosan latauskelvottoman bensakuluista"

Äänestä
  • Pitänee myös minun kirjoittaa hitaasti, ettei sinun vähäiset älynlahjasi vain rasitu liikaa. Eli tässä nyt kummastellaan käytettyjen sähköautojen VÄHÄISTÄ AJOMÄÄRÄÄ suhteessa niiden ikään, mikäli nyt yleensä osaat edes lukea.

    Miksi muuten kirjoitit "Keskivertosuomaliselle", tarkoititko kenties Keskivertosuomalaiselle?

    Äänestä

Mahtaa syntyä pitkät latausjonotkin, pääsette huumeista nauttimaan pusikkoon, kute urheilijat tekevät ajan kulukseen.
Sähköautohan keksittiinkin, etteivät urheilijat, olisivat suurimmat ajan kuluttajat ja huumepusikkolaiset.

Äänestä

millä selität ihmiselle joka on vakuuttunut mielipiteestään ja sen oikeudellisuudesta.

"Tojon latauskelvottomien käyttötustannusten nousu bensan hinnan mukana tekee niistä markkinoiden häviäjiä. Suomen talous nojaa halpaan sähköön ja se tulee säilymään jatkossakin. Jos sähkön hintaa nostetaan niin koko Suomen talous romahtaisi.
Tässä halvan sähkön vaativien seurassa johon kuuluu teollisuus, kauppa , julkinen talous ja yksityiset taloudet. Siinä sähköautoilijan on kiva siipeillä. mukana"

Äänestä

On siinä vapaata ajatella sille joka ajattelee. on se varmaan aivan kauheaa.

Äänestä

Bensaa kun tankkaa niin pari minuuttia, mitään järkeä ostaa sähköautoa, jos on rahaa auton hankintaan on rahaa bensaan.

Jokku luulee pelastavansa maapallon ostamalla sähköauton. Suomi on niin pieni maa, että vaikka kaikilla olis kolme sähköautoa, ei sillä olis mitään merkitystä ilmastoon.

Satojen miljoonien sähköautojen valmistus olisi hulluutta, autoilu on kuitenkin vain väliaikainen liikkumistapa, ei tämän planeetan materiaaleja voi loputtomasti kierrättää, ne loppuu joskus. Me eletään tän planeetan parasta aikaa laiskan ihmisen näkökulmasta, joten nautitaan autoilusta siis ilman huonoa omaatuntoa, ei 200 vuoden kuluttua ole enää raakaöljyä missään, viherpiiperöt vois alkaa kouluttaa kameleita.

Äänestä

Kuka niitä 24 kWh malleja haluaa?

Äänestä
  • No ei kukaan, pätee tosin myös niihin 40 kWh ja 62 kWh malleihin.

    Äänestä

Noita tuodaan käytettyinä ulkoa ja myyvät hyvin.
Aloittajalla taitaa olla asiat aika sekaisin kun jaksaa dissata tulevaisuuden autoja, eikö ole rahaa pysyä kehityksessä mukana, vai harmittaako Toyotan jälkeen jääminen?

Äänestä
  • Mitä yhteistä on patteriautoteroilla ja Toyotalla?
    Molemmat on jälkeenjääneitä.

    Äänestä

Kovin on patteriautot vielä lapsenkengissä.

Äänestä

Ihmetyttää noi 3-4 vuotta vanhat, joilla on ajettu vain muutama tuhat kilometriä?
Esimerkiksi Ioniq vm 2019, ajettu 453 km, Leaf vm 2019 ajettu 1000 km, Golf vm 2018 ajettu 4000 km, jne.

Äänestä
  • Joitain koeajoautoja. Vastaavia löytyy myös bensa-autoissa, ei tuossa ole mitään uutta. Esimerkiksi autolehden testaamaa autoa ei voi enää myydä uutena. Jos vaikka TM testaa jotain autoa niin se laitetaan sen jälkeen myyntiin käytettynä autona.

    Äänestä

Ei kyllä kiinnosta sähköauto ja laittaa paljon rahaa kiinni.

Huomennakin startataan ruosteettomalla, hiljaisella, lämpöisellä hyvällä henkilöllä josta olen maksanut tasan 2000eur

Äänestä

Ajan+ammatiksi+jakelu+töitä+suomen+toiseksi+halvimmalla+sähköautolla+eup.täys+akku+kestää+n8tkesällä+talvella+5t.sitten+ajan+litukan+ilmaiseen+laturiin+haen+kaupasta+huikopalaa+pidän+n.1t+tauon+syön+,hoidan+puhelut+,henk.kohtaiset+netit+ym.80%+ladattuna.ei+ole+mielestäni+paha+rasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kovin vähän ajettuja näyttävät olevan, 150 000 kilsaa tuupattua vaihtaria et löydä et sitten niin tekemälläkään. Luulisi paljon ajavia kiinnostavan tuo sähköauton paljon mainostettu ajamisen edullisuus, vaan todellisuus näyttää olevan aivan toinen. Taitaa ollakin niin, ettei vaikkapa työn takia paljon ajava ihminen ehdi kuluttaa päivästään yhtä kolmasosaa huoltoasemalla istuen ja auton latautumista odotellen.


https://www.nettiauto.com/vaihtoautot/sahkoautot?id_vehicle_type=1&yfrom=2001&id_country[]=73&page=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu