Martti Luther ja koulutus

Areiopagilla oli vuonna 2017 mielenkiintoinen piispa Jari Jolkkosen artikkeli "Martti Luther – peruskoulun isä?"

Siellä kerrotaan muun muassa, että Luther opiskeli Erfurtin yliopistossa oikeakielisyyttä valmentavaa kielioppia, puhetaitoa harjaannuttavaa retoriikkaa,
päättelytaitoa kehittävää dialektiikka sekä aritmetiikan, geometrian, tähtitieteen ja musiikin teorian opintoja.

Luther ei siis opiskellut koraanikoulussa vaan katolisessa yliopistossa.

Myöhemmin Luther ei ollut kovinkaan innostunut katolisen kirkon aristoteelisesta painotuksesta vaan sai augostinolaismunkkina enemmän vaikutteita Augustinukselta ja sitä kautta platonismista. Joka tapauksessa kreikkalainen filosofia oli vahvasti vaikuttamassa keskiaikaiseen kristinuskoon (nykyisin aristotelismi on jälleen kokemassa renesanssia) .

Merkittävää oli kuitenkin se, että hän vetosi oman aikansa maallisiin johtajiin, erityisesti vaaliruhtinaisiin ja kaupunginjohtajiin, jotta he perustaisivat kouluja sekä tytöille että pojille.

11

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luther ei ollut peruskoulun isä.

      Hän halusi tytöt ja pojat kouluun ainoastaan siitä syystä, jotta koulussa heille voitaisiin tehdä uskonpuhdistus.

      Sama Lutherin koululaitos tuli Suomeenkin tekemään uskonpuhdistusta.
      Tytöiltä kiellettiin jatkokoulutus Suomessakin ja vasta Minna Canth uskalsi nousta vaatimaan naisillekin jatkokoulutusta ja äänioikeutta.

      • Anonyymi

        Suomessa papit toivat lukutaidon kaikille säädylle ja kirja mitä luettiin oli Ramattu.


      • Anonyymi

        Olet todella tietämätön tai härski valehtelija.


      • Ei suoranaisesti, mutta ajatus siitä, että kaikkien pitää saada jonkinlaista koulutusta on häneltä lähtöisin.

        Totta on, että suomessa ei Canthin aikana ollut yleisiä kouluja, ainoastaan yksityisiä ruotsinkielisiä kouluja.

        Kansakoulua vastustettiin kiivaasti, pelättiin että se tekee lapsista laiskoja. Osa papeista vastusti sen vuoksi, etteivät he saaneet hallinnoida ja määrätä opetusta. Osa jopa näki syntisenä touhuna koko koulutukset.

        Uno Cygneus oli kuitenkin pappi, joka sisukkaasti sai esityksen läpi kansakoululaitoksen järjestämisestä.


      • Anonyymi
        mummomuori kirjoitti:

        Ei suoranaisesti, mutta ajatus siitä, että kaikkien pitää saada jonkinlaista koulutusta on häneltä lähtöisin.

        Totta on, että suomessa ei Canthin aikana ollut yleisiä kouluja, ainoastaan yksityisiä ruotsinkielisiä kouluja.

        Kansakoulua vastustettiin kiivaasti, pelättiin että se tekee lapsista laiskoja. Osa papeista vastusti sen vuoksi, etteivät he saaneet hallinnoida ja määrätä opetusta. Osa jopa näki syntisenä touhuna koko koulutukset.

        Uno Cygneus oli kuitenkin pappi, joka sisukkaasti sai esityksen läpi kansakoululaitoksen järjestämisestä.

        Ennen kansakouluja osattiin jo lukea ja kirjoittaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ennen kansakouluja osattiin jo lukea ja kirjoittaa.

        Se taito oli aika harvain taito. Kansakoululaitos toi sen jokaiselle suomalaiselle mahdolliseksi.


    • Anonyymi

      olisi opiskellut fysiikkaa ja kemiaa

      • Jolkkosen kirjoituksen mukaan Luther tunsi vastenmielisyyttä Aristoteleen Fysiikkaa kohtaan. Ehkä joutui sitäkin opiskelemaan.


    • Yllä mainittujen asioiden lisäksi opintoihin kuului muutakin, kuten Jolkkosen artikkelissa mainitaan: "Kaikille pakollisiin oppiaineisiin sisältyi kieliopintoja, filosofis-humanistisia aineita sekä luonnontieteitä."

    • Anonyymi

      Aiheen tiimoilta kannattaa tutustua vaikkapa seuraaviin uskonpuhdistuksen henkilöihin, joilla oli taatusti suurempi rooli asiaan kuin Lutherilla itsellään...

      Philipp Melanchthon (1497-1560), jotaa kutsuttiin lempinimellä "Saksan kansan opettaja" sekä Johannes Sturm (1507-1589), joka loi mm. lukiolaitoksen Saksaan. Molemmat olivat luterilaisuuden lisäksi humanisteja, minkä takia kouluissa alettiin Lutherin esityksestä huolimatta opettaa lukutaidon ja uskonnon lisäksi mm. taiteita ja tieteitä.

      • Hyvä lisäys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      147
      6999
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      150
      5906
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      125
      5086
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      44
      4627
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      55
      4028
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      67
      3198
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      55
      3120
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      25
      2822
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2384
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      16
      2313
    Aihe