niin lyhyessä ajassa kuin PM S. Marinin hallituskaudella?
Onko Suomi koskaan velkaantunut niin rajusti
Anonyymi
5375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
On. Mutta tällaista pandemiaa ei ole ollut aiemmin taloutta kurittamassa. Tuollainen populistinen kirjoittelu on typerää ja haiskahtaa Venäjän pyrkimykseltä synnyttää ja kasvattaa eripuraa suomalaisten keskuudessa. Venäjä onkin jäänyt tällaisesta toiminnasta monta kertaa kiinni länsimaissa.
Oikeassa olet.
Sääli, että suomalaiset ei noista velkarahoista saaneet sentin latia, mutta onneksi olkoon Afrikka, Lähi-itä ja Etelä-Eurooppa!!
Yritykset saivat koronatukia velkarahoista jotta eivät menisi konkurssiin koronapidemian takia.
Velkarahalla pelastettiin yrityksiä ja valtavasti työpaikkoja.
Suomi olisi perikadossa ilman elvytysvelanottoa.
Valtion velka oli v. 2005 noin 60Mrd€ sen jälkeen se on kohonnut varsin nopeasti nykyiselle n. 130Mrd€ tasolle.
Nämä tarkemmat tiedot löytyvät Valtiokonttorin julkistuksista.
Olisiko yli varojen meneviä "toimia" ?
Kokoomus Kataisen porvarienemmistöinen hallitus ja silloinen porvarienemmistöinen eduskunta ennätysvelkaannutivat Suomen valtion aikana jolloin koronaepidemiaa ei ollut kuten Marinin hallituksen aikana. EU valtiot ovat velkaantuneet koronakriisin aikana mutta Suomi on kolmanneksi vähiten velkaantunut EU maista. Velalla on tuettu suomalaisia yrityksiä jotta ne eivät menisi konkurssiin koronaepidemian takia.
Totta.
On. Kokoomuksen aikana.
Taisi sodassa velkaantua.
Koronakriisi on pahin kriisi jota Suomea on koitellut sotien jälkeen ja itse asiassa Suomi ottanut suht vähän velkaa verrattuna muihin länsimaihin.
Olet oikeassa koska Suomi on kolmanneksi vähiten velkaantunut EU maista koronaepidemian aikana.
Näinpä.
Pitäisi rehellisesti kertoa mistä tässä on oikeasti kysymys. Onko tarkoitus vähentää maapallon väestöä? Onko tämä rokote yksi keinoista?
Olisiko muita inhimillisimpiä keinoja?, kuten esimerkiksi Kiinassa toteutettu yhden lapsen perhe tavoite?
SDP politiikan pyörittämiseen kuluu hurjasti valuuttaa, turhaa joukkoa istuu persehomeessa muhkealla palkalla, nyt puolet joutaisi kortistoon!!🆘🆘🆘
Mitä hyötyä olisi saada heidät kortistoon? Nyt tekevät sentään jotain hyödyllistä.
Porvarin tavanomainen aivopieru vailla mitään todellisuuspohja eli valetta.
On, Ahon hallituksen aikana ja myös edellisen laman alkaessa. Nythän osa velkarahasta on käyttämättä reservinä.
Eka pandemia, elä hötkyile....
Vogue-Sannan miehen työnantaja runoili pöytälaatikkofirmoille "kehittämissuunnitelmia" joilla sai satatuhatta tilille.
Pieni osa jaetusta ilmaisrahasta on takaisinperinnässä.
Validi linkki eka lauseesi väitteeseen, muutoin porvarivaletta.
Nyt kun katsoo, niin Suomi ei olisi edes tarvinnut näin paljon lisää velkaa jos raameissa olisi pysytty. Korona ei sittenkään syönyt niin paljon varallisuutta, koronan varjolla tehtiin lisää lainaa. Sitten unohtui työllistämis politiikka, johon vieläkin odotellaan vastauksia.
työllisyysaste+lähes+75%,+siinä+sinulle+työllisyystoimia.
Likii eka ja toka lauseesi väitteisiin, muutoin porvarimutua. Velkarahoilla on tuettu yrityksiä jotta ne eivät menisi konkurssiin koronaepidemian takia.
Linkki
Tässä linkki velkaa ei ole otettu yrityksien tukemisen takia, vaan säästettyjä rahoja.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006482421.html
Miksi lisää velkaa sitten?
TOTTA.
Siksi koska velkarahoilla on tuettu yrityksiä jotta ne eivät menisi konkurssiin koronaepidemian takia.
Avoimia työpaikkoja on ihan tolkuttomasti, mistä tekijät?
Sossu voi olla hyvä renki, mutta huono isäntä. Se on vähän kuin antaisit lapselle kaiken periksi.
Viisastelee porvari.
No eipä ole, lisävelkaa otettu kai jo 30 miljardia korona poikkeusaikaan vedoten.
Siitä on sitten Lintilän ja Bisnes Finlandin toimesta jaettu muhkeita lisäosinkoja mm. pörssiyhtiöille ja hörhö firmoille, kuten nyt konkurssikypsäksi mainitulle Urokselle jne.jne.
Tämä hallitus tulee jäämään negatiivisessa mielessä historiaan ja olkoon se opiksi, ettei märkäkorvia, tai muuten valtionhoitoon perehtymättömiä saa päästää aiheuttamaan näin paljon vahinkoa ja epävarmuutta:(
Älä viitsi valehdella, ei ole otettu noin paljoa eikä kaikkea otettua ole edes käytetty, vaan osa on jätetty puskuriksi.
Juuri mennä viikolla Ylen uutisissa oli tuo summa, eihän näistä bilehallituksen touhuista oikein isoa porua ole vieläkään syntynyt.
Persiilleen meni märkäkorvien touhut, vaikka kaikkien aikojen kalleimmat avustajajoukot!
30mrd ei ole ongelmallinen jos tiedetään miten tuota käyttää vipuna lisätuotolle.
30mrd ei ole ongelma jos se annetaan anteeksi.
30mrd on ongelma jos se poltetaan ja sitten velan anteeksianto maksaa meille kaiken sen, mitä valtiorajojen sisäpuolelta löytyy.
Ei se pituus vaan se miten sitä käyttää, kuten naiset sanovat kun haluavat säästellä tunteitani pienen hiekkalapioni ollessa kyseessä, hiekkalaatikolla leikiessämme aikoinaan.
Hallitus on hoitanut hommansa hyvin, ei ole antanut yritysten kaatua kuten Aho ja Katainen.
Porvari on porvarille susi.
Talousasiat pitäisi ottaa pois näiltä poliitikoilta. Valtiontalous on asiantuntijahommaa jossa pitää olla talouden alalta ja julkisesta taloudesta hyvä koulutus ja kokemusta. Joku puolueaktivistmi ei todellakaan anna pätevyyttä sellaiseen työhön. Nähdäänhän se tässä miten Suomi on velkaantunut poliitikojen käsissä. Poliitikoilla ei ole osaamista eikä näkemystä noin isoissa ja monivaikutteisissa raha-asioissa. Poliitikoille sopisi ainoastaan toiveiden esittäjän rooli kun puhutaan valtiotason rahavirroista. Olisipa hienoa jos Suomi jonain päivänä olisi velaton ja tienaisi varallisuutta sijoituksillaan!
Valtion taloudella se työtönkin elää ja mistä ne rahat otetaan?
SAKSDP-Marinin velanotto tapahtuu kun samalla "hallitus" vaikeuttaa yritystoimintaa ja lausunnoilla karkoittaa investoijia: "irtisanomiset kiellettävä" tai
"vajaasta työviikosta maksettava täyden palkka"
Aikaisemman velanoton aikana ei ollut näin.
Mutta on yksi juttu mitä tämä märkäkorvien mukahallitus ei vaikeuta, sehän on mamujen haaliminen!
Ohisalo ja Marin suorastaan suunnittelevat ohituskaistaa, ettei mitään kontrolloitaisi ja Saarikko kinuaa niin ikkään lisää mamuja.
Validit linkit esittämiisi väitteisiin, muutoin porvarivaletta.
Googlaa niin näet…hittojako nuita linkkejä laittaa
Velkaa on otettu Marinin aikana noin 30 miljardia euroa 20 kuukaudessa, ja Suomi ei ole koskaan velkaantunut näin lyhyessä ajassa, näin nopeasti.
Monilla on luulo, että tuo raha on etupäässä työnnetty yrityksille, erilaisina yritystukina. Kuitenkin niistä Marinin ottamista 30 miljardin veloista yritystukiin on mennyt vuosien 2020 ja 2021 aikana yhteensä vain 2,4 miljardia euroa.
https://yle.fi/uutiset/3-12115110
Loput 27 miljardia ovat menneet Kesärannan rillutteluihin, pakolaismäärien nostamiseen ym. Ties mihin muuhun, koronan varjolla tehtyyn etuisuuksien jakoon. Yritysten saama osuus on todella minimaalinen.
Jos hallitus ei tiedä, että miljardi on suurempi rahasumma, kuin miljoona.
Varmaan sekoittaneet miljoonan ja miljardin keskenään.
Eihän se missään tunnu, kun lisää nollia ykkösen perään.
"Eihän se missään tunnu, kun lisää nollia ykkösen perään."
Kyllä se vaan tuntuu.
Minä Petteri Orpon ja Kokoomuksen kannattajana olen sitä sitä mieltä, että ei olisi pitänyt korona aikana ottaa lainaa. Minun mielestä yritykset ja työpaikat olisi saanut kaatua. Siitä olisi kaikki hyötyneet.
Ei olisi kaikki hyötyneet.
Eikö muka. Kyllä Petteri tietää.
>>Minä Petteri Orpon ja Kokoomuksen kannattajana olen sitä sitä mieltä, että ei olisi pitänyt korona aikana ottaa lainaa. Minun mielestä yritykset ja työpaikat olisi saanut kaatua. Siitä olisi kaikki hyötyneet.>>
Tuo on se SDP:n jatkuvasti toistama virheellinen väite, että "ilman SDP:n velkamiljardeja yritykset olisivat kaatuneet..."
Korona-yritystukiin on koko 2 vuoden korona-aikana mennyt vain 2.4 miljardia euroa. Velaksi otettu 30 miljardia on mennyt jonnekin aivan muunlaiseen kulutukseen.
Juuri noin. Koronasta ei ole ollut haittaa kennelläkään.
Keski-ikäinen, bilettävä, bimbotar ei osaa muuta kuin velkarahalla hankkia kaikkea kivaa.
Taloudenhoitokyvyt täysin olemattomat.
Menossa alaspäin