Vapaa matkustus vaarassa

Anonyymi

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistamme DDR:n. Sieltä oli vaikeaa matkustaa länteen.
      Nyt porvarillisen Valko-Venäjän kautta matkustaisi länteen aasialaisia. Valko-Venäjä sallii alueensa kautta vapaan matkustuksen länteen.
      Puola rakentaa rautaesiruppua itäiselle rajalleen. Piikkilanka-aitaa on rakennettu. Rajalle on lähetetty 10 000 sotilasta estämään maahantulon. Useimmat matkustajat haluaisivat mennä Saksaan.

    • Tilanne on ilkikurinen.
      Useat EU:n jäsenvaltiot on olleet mukana naton tuhoamissodissa arabimaissa ja Afganistanissa. Miljoonien ihmisten elinolosuhteet on pilattu.
      Nyt EU on lopettanut vähäisenkin avun Afganistaniin. Pakolaisvyöry suuntautuu luonnollisesti Eurooppaan mutta myös Aasian maihin.
      Ensin tuhotaan sodalla elinolosuhteet, sen perässä omille rajoille piikkilangat, pakolaisten käännyttäminen takaisin Valko-Venäjälle. Useita kuolemantapauksia on havaittu.

    • Anonyymi

      Eikö olekin varsi erikoista, että tulijat eivät halua jäädä Venäjän ja Valko-Venäjän kaltaisiin maanpäällisiin paratiiseihin, vaan yrittävät Euroopan Unionin maihin, Britanniaan, Norjaan, Yhdysvaltoihin jne., joissa ei, sikäli kuin kommunistien ja muiden länsimaita karsastavien puheisiin on uskomista, ole yhtään mitään kehuttavaa?
      Eivätkö tulijat ymmärrä omaa parastaan?
      Pitäisiköhän näiden lintusten, männikköjen, koivistojen, nikuloiden ynnä muiden edistyksellisten ponnistella ahkerammin tuon ymmärryksen lisäämisen eteen, jotta he oppisivat ymmärtämään omaa parastaan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      322
      1832
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      80
      967
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe