https://yle.fi/uutiset/3-12158891
Puola ja muutamat muut EU:n jäsenvaltiot rakentavat rajoilleen piikkilanka-aitaa.
Vapaa matkustus vaarassa
3
157
Vastaukset
- Anonyymi
Muistamme DDR:n. Sieltä oli vaikeaa matkustaa länteen.
Nyt porvarillisen Valko-Venäjän kautta matkustaisi länteen aasialaisia. Valko-Venäjä sallii alueensa kautta vapaan matkustuksen länteen.
Puola rakentaa rautaesiruppua itäiselle rajalleen. Piikkilanka-aitaa on rakennettu. Rajalle on lähetetty 10 000 sotilasta estämään maahantulon. Useimmat matkustajat haluaisivat mennä Saksaan. Tilanne on ilkikurinen.
Useat EU:n jäsenvaltiot on olleet mukana naton tuhoamissodissa arabimaissa ja Afganistanissa. Miljoonien ihmisten elinolosuhteet on pilattu.
Nyt EU on lopettanut vähäisenkin avun Afganistaniin. Pakolaisvyöry suuntautuu luonnollisesti Eurooppaan mutta myös Aasian maihin.
Ensin tuhotaan sodalla elinolosuhteet, sen perässä omille rajoille piikkilangat, pakolaisten käännyttäminen takaisin Valko-Venäjälle. Useita kuolemantapauksia on havaittu.- Anonyymi
Eikö olekin varsi erikoista, että tulijat eivät halua jäädä Venäjän ja Valko-Venäjän kaltaisiin maanpäällisiin paratiiseihin, vaan yrittävät Euroopan Unionin maihin, Britanniaan, Norjaan, Yhdysvaltoihin jne., joissa ei, sikäli kuin kommunistien ja muiden länsimaita karsastavien puheisiin on uskomista, ole yhtään mitään kehuttavaa?
Eivätkö tulijat ymmärrä omaa parastaan?
Pitäisiköhän näiden lintusten, männikköjen, koivistojen, nikuloiden ynnä muiden edistyksellisten ponnistella ahkerammin tuon ymmärryksen lisäämisen eteen, jotta he oppisivat ymmärtämään omaa parastaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?994444- 272365
- 2002169
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082164PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4001870- 1691483
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321065Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72976Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79850