Uskotko sinä siihen? Mitä tiedät kyseisestä Valtiaasta? Onko maailma hyvän ja pahan valtataistelua? Kumpi voittaa? Minkälaisia ovat Saatananpalvojat.. ovatko he mielisairaita? Mitä tiedät demoneista? Oletko koskaan nähnyt yliluonnollisuuksia? Jos olet, niin mitä?
Olisin TODELLA kiitollinen vastauksistanne, kiitos jo etukäteen! =)
Olisin TODELLA kiitollinen vastauksistanne, kiitos jo etukäteen! =)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja sama jäsenneltynä omat vastaukseni:
1. Uskotko Saatanaan?
- En.
2. Mitä tiedät Saatanasta?
- Muutamia asioita Raamatusta, siihenpä se jääkin.
3. Onko maailma hyvän ja pahan valtataistelua, jos on, kumpi voittaa?
- Ei ole. Hyvää ei ole ilman pahaa ja toisinpäin. Jotta tietäisimme mikä on hyvää, meillä on oltava paha mihin verrata. Lisäksi hyvän ja pahan määritelmät on subjektiivisia, henkilötasolla kahta samanlaista tulkintaa tuskin löytyy.
5. Millaisia ovat saatananpalvojat? Ovatko he mielisairaita?
- En tunne yhtään, mutta tuskinpa enemmistö heistäkään ovat sen enempää mieleltään järkkyneitä kuin muutkaan. Periaatteessa uskovia siinä missä kristitytkin, uskovat vaan eri asiaan.
6. Mitä tiedät demoneista?
- En mitään.
7. Oletko koskaan nähnyt yliluonnollisuuksia?
- En.
Joitakin omia vastauksiani kysymyksiisi olen antanut samalla nikilläni otsikossa "Kuka Jumala
on?"
En ole teologi enkä erikoisasiantuntija,vaan olen joskus Raamatun perusteella yrittänyt luoda jonkinlaisen ajatuksen Hyvän ja Pahan välisestä taistelusta.Toivottavasti voit hyväksyä ainakin pääasiat.
Uskon tietysti saatanaa jos keraan uskon jeesukseen, mutta en usko saatanaa.Siinä on iso ero.
Onko maailma hyvän ja pahan valtataistelua?
- periaatteessa, mutta jumalalla on kaikki hallinnassa, koska saatanalla ole mitään valtaa jumamalaan.
Mitä tiedät demoneista?
- ne ovat pahoja henkiä, jotka ovat saatanan palvaluksessa.Niiden kautta paholainen hallitsee ja johtaa tätä mailmaa harhaan. Nämä henget voivat vaikuttaa ihmisiin monella tavalla. on aika vaikea ruveta selittämään mitä kaikkea nämä henget voi saada aikaan kun on niin monia tapoja, koska henget voivat joko vaivata ihmisiä tai ns. "auttaa". Esim ihmisessä voi olla tietäjä henki jonka avulla hän pystyy tietämään asioita ihimisistä ja kerätä esim rahaa näin.Tuo auttaminen ei kuitenkaan ole todellista auttamista.Voit siis saada jotain aineellista tähän mailaan, mutta menetät sen kaiken ikuisuudessa!
Saatanan ainut ase on valhe, jonka kautta se voi hallita ihmisiä. Pelko liittyy usein näitten valheiden yhteyteen. Paholainen saa ihmisen pelkäämään jotain, ja näin hallitsee häntä.Siis ihminen ei uskalla tehdä jotain mitä hänen pitäisi uskaltaa.
Onko sinulle joskus tullut koko ajan joku ajatus mieleen jota et itsekkään tahdo ajatella.Nämä ajatukset voivat olla henkien aiheuttamia.
Sen verran athdon vielä sanoa että kristityillä on valta jeesuksessa käskeä näitä henkiä.Se todistaa jumalan voimasta. pitää joskus selitellä lisää jos kiinnostaa. Älä ole kiinnostunut pahoista hengistä. Ole kiinnostunut jumalasta.Torju ne ajatukset jotka rupeavat ruokkimaan mieltäsi siitä että voisti saada jotain näiltä henkiltä. näin voisi käydäkkin, mutta tahdotta välttämättä helvettiin.
Jumalalla on sinulle elämä hänen yhteydessään ja ja jumalakin antaa ihmeellisä hengellisä lahjoa, mutta ne on tarkoitettu toistemme palvelimiseen, eikä mihinkään mystiseen toimintaa.
En jaksa kertoa nyt näistä jumalan armolahjoista.