Palkaton kelakyytien päivystys

Älkää suostuko siihen, että Kela ja välityskeskukset vaativat päivystämään ilman korvausta eli palkkaa.
27959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Älkään työntekijät myöskään suostuko siihen että autoilijat eivät maksa palkkaa jos ei ole kyytejä. Pitäkää huoli että saatte palkan työajasta ja kaikki lakisääteiset lisät, kuten pyhätyökirvauksen palkan päälle.

Äänestä
  • Aivan totta👍

    Äänestä

Tarkoitatko, että Kela tai välityskeskus vaatii rikkomaan lakia. Sellaisen toiminnan poliisi lopettaisi.

Työaikalain mukaan työaikaa on työn tekemiseen käytetty aika. Lisäksi työaikaa on aika, jonka työntekijän täytyy olla työnantajan käytettävissä. Päivystys ilman palkkaa on rikos, joka pitää ilmoittaa poliisille ja Trafille.

Äänestä
  • Päivystys ilman palkkaa ei kuulu poliisin tai Trafin tehtäviin. Työnantajan tehtäviin kuitenkin kuuluu huolehtia että palkkaus ja maksut ovat lain mukaisia. EI TYÖNTEKIJÄN TEHTÄVIIN!!!

    Äänestä

  • Vanhentunutta tietoa. Ei ole enään nykyään rikos.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päivystys ilman palkkaa ei kuulu poliisin tai Trafin tehtäviin. Työnantajan tehtäviin kuitenkin kuuluu huolehtia että palkkaus ja maksut ovat lain mukaisia. EI TYÖNTEKIJÄN TEHTÄVIIN!!!

    Rikokset ilmoitetaan poliisille. Palkaton työ on rikos, vakavimmillaan kyse on ihmiskaupasta.

    Ihmiskauppa ei ole hetkellistä kaupantekoa. Ihmiskauppa on hyväksikäytön prosessi, jossa tekijä pyrkii saamaan taloudellista hyötyä alistamalla uhria eri keinoin. Ihmiskaupan uhri on usein heikossa asemassa oleva ihminen, joka on tekijästä riippuvainen. Hänet voi olla alistettu esimerkiksi hyväksikäyttöön tai pakkotyöhön. Taloudellisen hyödyn tavoittelu ei ole ehtona rikoksen tunnusmerkistön täyttymiselle.

    Trafille ilmoitetaan mikäli taksiluvan haltija ei täytä enää luvan vaatimuksia. Palkanmaksun laiminlyönnin vuoksi lupa tietenkin perutaan.

    Luvan vaaatimukset ovat seuraavat:

    Lupa voidaan myöntää yksityiselle elinkeinonharjoittajalle, jos

    hakija on täysi-ikäinen ja täysivaltainen
    hakija on hyvämaineinen
    mitään liikennepalvelulain mukaista lupaa ei ole peruttu edeltävän vuoden aikana
    hakijan omistamaa tai määräysvallassa olevaa henkilö-, tavara- tai taksiliikennettä harjoittavaa yritystä ei ole asetettu konkurssiin viimeisen 2 vuoden aikana
    hakijalla ei ole verojen tai lakisääteisten maksujen laiminlyöntejä tai maksukykyyn nähden liikaa velkaa
    hakija ei ole liiketoimintakiellossa
    hakijalla ei ole lainvoimaista tuomiota työsuhteeseen perustuvien maksujen laiminlyönnistä
    hakijalla ei ole taustallaan muita tekoja, jotka osoittaisivat ilmeistä sopimattomuutta taksiyrittäjänä toimimiseen
    hakijalle on myönnetty Y-tunnus (jos sitä ei vielä ole, tunnus on hankittava viimeistään 1.8.2021 mennessä luvan perumisen uhalla)
    joka on suorittanut taksiliikenteen yrittäjäkoulutuksen ja kokeen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vanhentunutta tietoa. Ei ole enään nykyään rikos.

    Rikoslain 47 luvun 3 a §:n mukaan, jos työsyrjinnässä asetetaan työnhakija tai työntekijä huomattavan epäedulliseen asemaan käyttämällä hyväksi työnhakijan tai työntekijän taloudellista tai muuta ahdinkoa, riippuvaista asemaa, ymmärtämättömyyttä, ajattelemattomuutta tai tietämättömyyttä, tekijä on, jollei teosta muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta, tuomittava kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

    Rikoslain 47 luvun 3 §:n mukaan työnantaja tai tämän edustaja, joka työpaikasta ilmoittaessaan, työntekijää valitessaan tai palvelussuhteen aikana ilman painavaa, hyväksyttävää syytä asettaa työnhakijan tai työntekijän epäedulliseen asemaan kansallisen tai etnisen alkuperän tai kansalaisuuden takia on tuomittava työsyrjinnästä sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päivystys ilman palkkaa ei kuulu poliisin tai Trafin tehtäviin. Työnantajan tehtäviin kuitenkin kuuluu huolehtia että palkkaus ja maksut ovat lain mukaisia. EI TYÖNTEKIJÄN TEHTÄVIIN!!!

    Eikö vapaapalokunnissakin ole päivystyskorvaus eli varallaolomaksu? Ja tämä on harrastus, että. Suomi vielä rypee suossa ja pahasti, kaikki annetaan bisnekselle ja se vaan johtaa syvälle suohoon. Ei ketään kiinnosta käyttää järkeä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päivystys ilman palkkaa ei kuulu poliisin tai Trafin tehtäviin. Työnantajan tehtäviin kuitenkin kuuluu huolehtia että palkkaus ja maksut ovat lain mukaisia. EI TYÖNTEKIJÄN TEHTÄVIIN!!!

    Ei uuden lain mukaan tarvitse päivystää!
    Se oli ennen vanhan lain mukaan kun oli päivystysvelvollisuus!

    Äänestä

RIKOS? MIKÄ ON RIKOS?

Äänestä
  • Miksi taksikeskus ei valvo työaikoja?
    —koska hallitusherrojen omat autot tekee pitkää päivää kuljettajien kuljettamina.
    —myöskään kuljettajien palkan maksua ei valvo kukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi taksikeskus ei valvo työaikoja?
    —koska hallitusherrojen omat autot tekee pitkää päivää kuljettajien kuljettamina.
    —myöskään kuljettajien palkan maksua ei valvo kukaan.

    useat taksiyhtiöiden herrat on pistäny liikenteen seis nyt koronan aikana...taksiyhtiön palkkalistoilla...... eioo niin nokonuukaa ........ omavaraisuusaste senku kohenee ku pirssi on seis

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi taksikeskus ei valvo työaikoja?
    —koska hallitusherrojen omat autot tekee pitkää päivää kuljettajien kuljettamina.
    —myöskään kuljettajien palkan maksua ei valvo kukaan.

    Miksi poliisi ei valvo kuljettajien ajolupia. On yleisessä tiedossa, että ilman lupia ajetaan. Osalla ei ole edes ajokorttia.

    Äänestä

Buahhhh buahhhh buahhhh buahhhh buahhhh ja vielä kerran buahhhh

Äänestä
  • "Hulluilla on halvat huvit" sanonta pätee mitä parhaiten sinuun.

    Äänestä

Minulle luvattiin kahviliput Lähderannan Essolle puoleen hintaan jos päivystän viiteen-kuuteen arkiöisin.

Äänestä
  • Minulle taas ilmainen juustohampurilainen jokaisesta yöstä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minulle taas ilmainen juustohampurilainen jokaisesta yöstä.

    Minulle luvattiin illallinen Ronald McDonaldin kanssa.

    Äänestä

  • Minulle+taas+mahdollisuus+ostaa+joka+ilta+S-marketista+viimeiset+munkit+-60%+hintaan.

    Äänestä

Sen verran talkoohenkeä aina löytyy et kyllä voi.

Äänestä

Fleshlight hanskalokeroon niin johan päivystys maistuu!

Äänestä
  • Se on juurikin niin.

    Äänestä

  • Ja naisille timanttikoristeltu MB-hieromasauva, niin ei mene paikat jumiin vuoron aikana.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja naisille timanttikoristeltu MB-hieromasauva, niin ei mene paikat jumiin vuoron aikana.

    Se on juurikin niin.

    Äänestä

Ettehän te maksa työntekijöillenne tyhjänä päivystämisestä niin miksi teille pitäisi maksaa siitä?

Äänestä

Buah. Ketään ei kiinnosta sun mielipide, jos et päivystä niin joku muu päivystää joten haistappa

Äänestä

voihan kuski vaihtaa alaa vaikka s-marketti pullapuolelle. miksi valittaa täällä.kun alan vaihtoon vain jos olet ollu kuskina 4vuotta niin suositellaan vaihtamaan vaikka taksin pesijäksi.tai kuormaautopuolelle jossa ajoa 200-500km päivä taksi 60km päivä ja munkeja menee.rohkeasti vain kuormaautopuolelle saat sen 11e tunti

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Älkää suostuko siihen, että Kela ja välityskeskukset vaativat päivystämään ilman korvausta eli palkkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu