Onko rauhanyhdistyksillä jotain vitamiineja tarjolla kun työvuorojen jälkeen kauhea lihasheikkous. Olo on vetämätön ja ärtynyt. Vai onko jotain muuta mistä tuo voisi johtua? Toisinaan on väsynyt olo ihan vaan ryyllä käymisen jälkeenkin pelkästä istumisesta.... Onko muilla tullut jotain oireita?
Ryyn työvuorot rasittaa lihaksia ja niveliä
Anonyymi
9100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kannattaa kieltäytyä keittiövuoroista, niin ei tule vaivoja.
Haiskahtaa trollaukselle.
Aloitus on ihan todenperäinen. Kyllä ryn työvuorot käyvät työstä ja voimille, sillä onhan useimmilla työvelvollisuus myös elantonsa rahoittamiseksi. Eikö saisi edes tuntea väsymystä ja sanoa sitä ääneen. Normaalisti/pääosin ainoa vapaa-aika on viikonloppu, johon sijoittuvat myös monet seurat tarjoilu- ym. vuoroineen. Tärkein voimaannuttava asia on se, että yhteisön sanoma on oikea ja yksiselitteinen. Opin ristiriidat lisäävät haluttomuutta osallistua ja kuluttavat voimia.
ON. Se väärennetty sana, joka menee luihin ja ytimiin.
Loppuu varmasti kun et mene Yrkälle.
Minusta tuli sen jälkeen terve.
Ei niitä ole pakko tehdä. Sanot vain ettet tee mitään työvuoroja ja asia on sillä selvä.
Kaikki tungetaan sekajätteeseen. Töihin suostun kun kierrätys on pistetty kuntoon... Ala-asteella opetettu juttu. Ty. Ryyn entinen siivouspäällikkö ja nykyinen reikien poraaja...eli ahertaja siis.
JOS ihminen on "sairaan" väsynyt, niin voi sen sanoa ääneen ja jäädä työvurosta poiskin. Muistakaa Martan ja Marian kertomus !! Ei sitä yli voimiensa tarvitse tehdä ry.n töitäkään. Ei se ole uskomisen este, jos jää pois jostain vuorosta !!
Olen itse jo niin vanha, etten tee muuta kuin raahaudun seuroihin ja kuuntelen, Joskus tein paljonkin, ehkää oman osani, mutta en "ansion" tähden, vaan olin nuorempi ja terve, oli ihan kivaa olla työvuorossa, monessa "virassa", vaikka oli perhettäkin, ei kovin monta lasta, mutta onneksi on puoliso, oli silloin ja on vieläkin ! Mikä onni kohdalleni osunut !!!
Kun ikää karttuu ja seuraväkeä on paljon "pirtissä", huomioin seurasalin ilmanvaihdon puutteet yhdeksi väsyttäväksi asiaksi, varsinkin astmaatikolle !!
Vanhat ry:n talot ovat puutteellisilla ilmanvaihdoilla pyörimässä, jos ollenkaan on mitään "kiertoa" ! Keittiötyössä sen parhairen huomaa.
Siitäkin voi ottaa puheeksi, kun moni sitä ei tule ajatelleeksi. Paljon väkeä ja ilmanvaihto huono, kyllä "huokumiseksi" menee olo, siinä tilassa !!
Vanhuudestakin on joskus hyötyä, saa vain olla "möllöttää" ja kuunnella saarnoja !
Jos on vielä rahavaroja, niin jonkun euron tai enemmänkin voi laittaa kolehtiin tai antaa tavaran ostajalle, niin saa helpottaa ihmisten taakkaa, jos se ry:n työ on taakaksi otettu !! Vapaaehtoistahan se kaikki ry:n työ on, ainakin aina ollut omasta mielestäni ! Ei kukaan ole tullut valittamaan että istun penkissä Marian tavoin !!
Rikoksista kiinni jääneet voisivat sovinnon eleenä pyörittää paikallisia rauhanyhdistyksiä ja vastata suviksien järjestämisestä. Tämänlainen käytäntö toisi huomattavan määrän työvoimaa meidän uskovaisten rientoihin.
Jos nuo "rikolliset" saisikin ry:n sisälle tulemaan ja vieläpä töihin, jopa olisi hyvä asia, jospa liittyisivät "joukkoon tummaan" ihan jäädäkseen, parannuksen askelissa ja jäisi se rikollisuus pois !? Onhan näitä tapauksia, että vankilassa ollessa on saanut joku henkilö parannuksen armon ! Harvemmin ehkä kumminkin !? Jumalalle ei ole mikään mahdotonta.
VL-puhujat tekevät myös vankilalähetys työtä !
Ehkä tuo suviseurojen järjestäminen yksistään vaatisi ison vankilan koko "vankiarmeijan" työpanoksen !? Olisiko tuo jo vähän liikaa pyydetty ? ! Hauska ajatus, tuokin ! Ihmeiden aika ei kait ole vieläkään ohi !?