-onko Facebook esialku todelliselle kansalaisen suoramedialle, jossa toimituksellisuus jää lukijalle itselleen - tiedon suorakulkuna? |1
|* ~ https://www.hs.fi/talous/art-2000008359234.html -
"Facebookin emoyhtiö vaihtaa nimensä Metaksi – ”Brändimme on liian vahvasti sidoksissa yhteen tuotteeseen”"
.
[ .. "minä tiedät, sinä et tiedä" - me kerromme, juuri me ja juuri totuuden, vaikka alitajunnassa omat algoritmimme viestittävät tiedon kehityksestä, joka vaihtaa suuntaa aina uuden "tiedon jyvän" ilmaantuessa ymmärrykseen ja hyväksyntään - kuka ja ketkä hyväksyvät, mistä koetaan luottamusta, kun perinnemedian luottamus instituutiona on sangen alhaalla |2 .. ]
Perinteellinen mainoksista ja välikädellisyydestä tunnettu media ei tunnetusti pidä uudesta kilpailijasta - kaikilla osa-alueilla; niin mainosrahojen jaossa kuin tuotetun informaationkin osalta. Tässä on hyvä muistaa ettei informaatio ole välttämättä totta |3, vaan usein muunneltua tietoisesti tai käsiteltävää asiaa tarkemmin tuntematta.
Voimme arvata, että perinnemedia |4 toimittajineen ja mainosmyyjineen ilahtuisi, jos liian suureksi monopoliksi turvonnut Facebook hajoaisi, ja siltä vietäisiin esimerkiksi EU-direktiivien myötä toiminnallista vapautta harjoittaa sananvapautta, mitä se sitten lopulta lieneekään.
Tänään uutisointiin kimmahti median ja tiedotusopin näkökulmasta jotain uutta ja käsittämätöntä: toimittajat joutuvat leivättömän pöydän ääreen vastaamaan rikosepäilystä ---
[ ~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008368939.html - HS: "Uhka vankeudesta kolmelle Helsingin Sanomien toimittajalle vaarantaa vapaan tiedonvälityksen Suomessa"], josta nyt kuitenkin syyttäjä on nostanut jutun -
.. aika näyttää millaista vapautta sananvapaus |5 onkaan ja joutuuko toimittaja vastuuseen mitä kirjoittaa, miten kirjoittaa ja lopulta erityisesti kuinka totuudellisesti kirjoittaa.
Kaikilla meillä on informaatiosiirrollinen vastuumme - vähintäänkin moraalisesti.
--
Facebook lähti liikkeelle hakemistosta -
[ ~ |! - ]
.. ja nyt se levittämässä meta-hakemistonsa kaikkialle, kun langattomuus antaa lähes rajattomat mahdollisuudet, jopa fyysisen olemuksemme sisälle! - Hyvä vai huono ja tunkeutuvatko algoritmit lopulta myös henkisyytemme sisuksiin?
Esimerkin rajattomuudesta saamme meitä kahlehtivasta ominaisuudesta olla pääsemättä toisen aivoihin -
.. me vain arvelemme, uskomme, kuin vakaasti väitämme tietävämme, vaikka tieto onkin metatiedon myötä epävarmaa, eikä totuutta lähes kaikkien ymmärtämällä ja tahtomalla tavalla edes ole.
--
Yksi päättää - muut seurailevat?
Facebook on Mark Zuckerberg, opiskelija joka kaipasi seuraa. Nyt hänen seurapiiri on miljardeissa, ja hänen ohjelmistoja taivutteleva seurakunta (toimitus) pääsee rakentamaan algoritmit "muiden seurapiiriläisten aivoihin" ja fyysiseen olemukseen - tahtomallaan tavalla - siis vaikuttamaan!
Perinteellinen mediakin haluaa vaikuttaa -
[ ~ https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/f3897cca-1c42-4c9e-8003-b2e0ddf8056e - "Pääkirjoitus: Suomen pitää olla hereillä Venäjän vaikuttamisyrityksissä" ]
.. joskus se jopa puhuu tutkivasta journalismista, vakuuttaen huolellisen työn ja (tiedon)louhinnan tuoneen esille totuuden, vaikka usein se on manipuloitua, kuten näyttää osin Naamakirjakin olevan.
.
Ihminen ei yksinkertaisesti kykene toistaiseksi absoluuttiseen totuuteen,
.. sillä se asuu liian syvällä saavuttaaksemme siitä otteen - "totuus on pienissä tiedonjyvissä - siemenissä" atomien kaukaisissa ytimissä. Nuo siemenet ovat peräisin kaukaa alun hämäristä - värähtelijöinä.
Siemenistä juurakoituneet tiedon informaatioverkostot ovat vain monimutkaistuneet ajan saatossa monitahoisiksi säveliksi, joiden sointia ja värähtelyä eivät kaikki tavoita - aivan samoin kuin ymmärryskykymme vajavaisuus on kasvanut yhteiskuntajärjestelmien monialaistuessa.
--
Lopulta vielä tänään emme ymmärrä "tiedon syvintä merkitystä", rakennetta kuin olemustakaan - ehkä vielä teoretisoiduissa jousissa (string theory) on värähtelevä sinfonia, josta rakentuu se paljon puhuttu "kaiken tieto"?
"Miten jousien sävelet** Sinua hurmaannuttavat - mikä on suosikkisi?"
.
|** ~ https://youtu.be/eWnpkz-z8_4 - Kitaro | The Light of the Spirit (Youtube)
.
Tiedon syvyyksistä arkipäivän vaikuttavuuteen ---
Lännen media harjoittaa yhä voimallisemmin vastakkain asettumista idän kanssa -
.. puhutaan 'West trolling manipulation' -ilmiöstä |6, jota mitä ilmeisimmin myös Facebook harjoittaa - tavallansa, ehkä us-näkökulmaisesti?
Facebook on uhka, kuten on tietoissuuntaava media -
(kaikkinainen kehitys on uhka perinteelle -aikansa)
.. omalla tarkoitushakuisella informaatiolla olla jotain mieltä - sellaista mieltä, että juuri se on oikein ja sitä tulisi myös kaikkien muidenkin noudattaa >
...
44528
Yllättävääkö - Facebook ja perinnemedia muistuttavat toisiaan! (?)*
0
79
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342176Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491767Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1171603Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041306Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,491012Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761008- 59915
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54827Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102801- 61783
