Stalin ei kahminut itselleen jättiomaisuutta

Anonyymi

Useimmista diktaattoreista poiketen Stalin ei kahminut kansallisomaisuutta omiin ja lähipiirinsa taskuihin, tai en ole ainakaan koskaan kuullut että olisi niin tehnyt. Tämä on melko poikkeuksellista. Useimmiten diktaattorit kahmivat miljardikaupalla omaisuutta itselleen ja kavereilleen: muistamme Ceausescun kymmenet palatsit, Gaddafin öljymiljardit, Saddamin autokokoelman ja toki myös Putinin hirvittävänkokoisen miljardiomaisuuden. Stalin oli tässä mielessä vaatimaton. Hän eleli Kremlissä ja käytössä oli pari datshaa, jotka valtio omisti.

11

80

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stalin ryyppäsi kaikki rahansa. Otti vielä velkaakin ja ryyppäsi nekin. Ruumis oli niin kyllästetty etanolilla, että se ei ole mädäntynyt vieläkään, koska alkoholi on niin hyvä säilöntä-aine. Ruumin tuhkausta ei voitu edes harkita, koska siitä olisi seurannut ydinpommiin verrattavissa oleva tulipallo.

      • Anonyymi

        Jos Stalinin ruumis olisi tuhkattu hänen kuoltuaan, ruumis palaisi yhä, samalla tavalla kuin se kaasumonttu siellä jossain Uzbekistanissa tai jossain missä lie -stanissa se oli.


    • Anonyymi

      Vain yhtä asiaa Stalin himoitsi:raakaa voimaa eli VALTAA.Hän todellakin ylenkatsoi varallisuuden ulkoisia tunnusmerkkejä!Hän pukeutui yksinkertaisesti sotilasmalliseen puseroon,suoriin housuihin ja kaukasialais-mallisiin saappaisiin(niillä oli kuulemma kätevä potkaista turpaan tyrineitä tovereita).
      Myöhemmässä kehittyneen sosialismin olosuhteissa Neuvostomaan tuotannollis-taloudelliset olosuhteet mahdollistivat(tai mahdollistivat ja mahdollistivat...)Puolueen ylimmän tason toimihenkilöille Lännen miljonääreille verrannollisen elintason.Oli upeat asunnot ja datsat,autot,luxusluokan junanvaunut,lentokoneet,hyvinvarustetut erityismyymälät,laadukkaat lääkäripalvelut,lasten suora tie parhaisiin opintoihin!
      Ratkaiseva ero Lännen rikkaisiin oli se,että loppupeleissä valtio omisti kaiken.Jos pudotettiin sisäpiiristä,menetti kaiken.
      Tämän pudotuksen kokeneille saattoi tulla yllätyksenä,että leivästä joutui maksamaan!

    • Anonyymi

      Stalin omisti kaiken,mitä tarvitsi.

      Ei diktaattorilla ole ongelmaa siinä suhteessa.

      Kaikki on saatavissa sormia napsauttamalla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe