Tupakointi sallittava kaikkialla

Mielestäni tupakointi tulisis sallia työpaikoilla ja vaikkapa linja-autoissa. Savutteleminen rentouttaa ja maistuu hyvältä.

Tupakoinnin vastustajat voisivat muuttaa vaikka Norjaan haistelemaan raikkaita vuoristotuulia.

Kaikki halutaan kieltää, koska kieltäjät saavat tyydytystä kieltämisestä.
10529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

käymään syöpäklinikalla. Keuhkosyöpä on aika helvetillinen kokemus ennen savuttomaan seurakuntaan siirtymistä (vaan tiedä vaikka Pyhältä Pietarilta pummaisit tupakkaa...).

Äänestä
  • Olen käynyt usein sairaalassa.

    Kunnon sauhut ovat kyllä silti paikallaan! Eihän siihen tupakkaan kuole, jos ei koko ajan posket lommolla vedä.

    Relatkaa vähän.

    Äänestä

  • Kunnon Savut Piristävät kirjoitti:

    Olen käynyt usein sairaalassa.

    Kunnon sauhut ovat kyllä silti paikallaan! Eihän siihen tupakkaan kuole, jos ei koko ajan posket lommolla vedä.

    Relatkaa vähän.

    Ei sen puoleen ,mun puolesta itsekukin tehköön mitä lystää.Itsekkin tupakoin 12v kunnes löysin keskeltä selkää jotain kovaa ja sehän olikin selkäranka.
    No enivei toi (rento)asenne tuntuu nyt jälkeen päin jotenkin hölmöltä ,kun olen käynyt tapailemassa tuttavaani osastolla,jossa se tekee hiljalleen tukehtumis kuolemaa. Eikä muuten näytä sitten yhtään rennolta.

    Äänestä

jos et tiennyt, niin KAIKKIA tämä savutteleminen ei rentouta, ja varsinkaan linja autossa.. haluatko altistaa viattomat pienet lapsetkin tupakansavulle linja auton kaltaisissa tiloissa? dorka...

Äänestä
  • Vaan minäpä olen niin vanha, että muistan ajan kun linjavaunussa sai poltella mielinmäärin. Sitten tuli rajoitus, että vain takapenkillä ja sitten ei ensinkään.

    Olin muuten lapsi silloin ja ennen kuin kokonaan kiellettiin ehdin teininä vetää useamman röökin dösän taka-osassa ja kyllä se vaan maistui hyvälle.

    Äänestä

  • ennennii kirjoitti:

    Vaan minäpä olen niin vanha, että muistan ajan kun linjavaunussa sai poltella mielinmäärin. Sitten tuli rajoitus, että vain takapenkillä ja sitten ei ensinkään.

    Olin muuten lapsi silloin ja ennen kuin kokonaan kiellettiin ehdin teininä vetää useamman röökin dösän taka-osassa ja kyllä se vaan maistui hyvälle.

    Niin, ja lentokoneessa se vasta mukava olikin, kun otti viskin ja pisti North Staten palamaan ja katseli pilvimaisemia.

    Äänestä

  • Ennen sai melkein kaikissa työpaikoissa tupakoida ja silloin ei tarvittu mitään tupakkataukoja tai tupakkahuoneita, kun tupakka roikkui suupielessä samalla kun paahdettiin töitä. Ihmettelen, etteivät työnantajat ole hoksanneet tätä pointtia. Nykyisin tupakkataukoihin menee monta kallista työtuntia.

    Sitäkin ihmettelen, ettei ennen oikein missään haissut tupakalle. Nykyisin joka ulko-oven edusta ja niin sanotut hyväksytyt tupakointipaikat suorastaan löyhkäävät, koska pienellä alueella polttavat entistä useammat.

    Kannatan tupakoimisen sallimimista kaikkialle, ainakin hajuhaitat vähenisivät.

    Äänestä

Kyllä, savu rentouttaa ja maistuu hyvälle. Mutta miksi niiden, jotka eivät polta pitäisi oleskella savun keskellä.
Vaikkei passiivisen tupakoinnin haittoja olekaan todistettu, niin ei-tupakoitsijoilla on silti oikeus olla savuttomissa tiloissa.
Ei minua ainakaan haittaa se, että täytyy siirtyä polttamaan hiukan syrjempään.

Äänestä

Tupakanlöyhkä on kamalaa!!!
Tekee mieli olla hengittämättä kun sellainen löyhkä iskee kasvoihin jostain. Vaikkapa jonkun vaatteista, tai hengityksestä... YÄK!

Tai haju leijuu sisään rappukäytävästä, kun naapuri tupakoi jopa rappukäytävässä, tai tupakaoi ala-ovella niin, että pitää auki ulko-ovea... ja se kaikki löyhkä leijuu sisälle käytävään ja kaikkien ovista sisään...
Pahaa tekee...


Ja sairaalassa. vaikkapa ensiavussa tai päivystyksessä: Istupa siinä vaikkapa flunsassa tms hengityselinsairaudessa odottamassa lääkäriin pääsyä, niin vierustoveri käy posket lommolla vetämässä haisevaa syöpäkäärylettä ulkona ja palaa meidän muiden viereen löyhkäämään..
Muutenkin vaikea hengittää, niin sitten joku tahallaan vielä haisee epämiellyttävälle ja änkeää lähelle istumaan...

Ei kyllä se on niin, että ne tupakoitsijat tulisi eristää ihan omaksi "haisulikerhokseen", niin työpaikoilla kuin yleisissä tiloissakin.
Ja kiitos siitä, ettei lentokoneessa enää saa tupakoida. Se oli kauheaa...

Onko kiva haista pahalle?

Äänestä
  • Ei tupakka haise pahalle, vaan ihanalle!

    Olet ahdasmielinen kieltäjä. Relaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kunnon Savut Piristävät kirjoitti:

Mielestäni tupakointi tulisis sallia työpaikoilla ja vaikkapa linja-autoissa. Savutteleminen rentouttaa ja maistuu hyvältä.

Tupakoinnin vastustajat voisivat muuttaa vaikka Norjaan haistelemaan raikkaita vuoristotuulia.

Kaikki halutaan kieltää, koska kieltäjät saavat tyydytystä kieltämisestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu