Välisarjan ottelussa WBA, n mestari Jamal James puolusti viime yönä titteliään. Venäjän 400 amatööri kokemuksella ja 13 ottelun ammattlais-saldolla haastamaan tullut Razdban Butaev otti tässä kovassa matsissa voiton tuomarin keskeyttäessä sen. James ei ollut huono mutta Butaev oli kovempi.
Kovuus oli valttia tässä matsissa ja tietenkin taito ja kokemus. Sanotaan että ammattinyrkkeily on eri asia mutta kyllä sillä on vaikutusta jos amatöörinä saa kehäkokemusta noinkin paljon.
Tietenkin tuomarin päättämää keskeytystä voi kritisoida, mutta ottelu oli kääntynyt jo Jamesin selviytymistaisteluksi, jokainen voi sen todeta tässä ottelukoosteessa.
Eikä Jamal Jameskaan asiaa kritisoinut.
https://www.boxing247.com/boxing-news/radzhab-butaev-stops-jamal-james-in-round-nine-boxing-results/204237
6 vuotiaana nyrkkeilyn aloittanut Venäläinen on kova luu tässä kovassa välisarjassa missä on mm. Ennis, Spence ja Crawford.
Suht tuntematon voitti WBA, n mestaruuden.
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672794
- 2012067
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501862- 711766
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91521- 811224
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961020