Jos on alle kolmekymppinen, on köyhä

" Haluaisin lapsia mieluiten aika pian. Aikaisintaan viiden vuoden kuluttua. Heti kun ei ole vaaraa, että ei olekaan rahaa elättää heitä."

Vapaaehtoisesti lapsettomaksi jäävien määrä kasvaa voimakkaasti. Aikaisemmin noin viisi prosenttia Väestöliiton Perhebarometriin haastatelluista kertoi, että ei halua lapsia. Viimeisimmässä tutkimuksessa vuonna 2018 noin 20 prosenttia parikymppisistä lapsettomista ilmoitti, ettei tahdo lapsia lainkaan.


Moni kaveri miettii, kannattaako tehdä lapsia tähän maailmaan. Itse luotan vielä, että kannattaa.
-tulla maksamaan Sanna Marinin ottamaan hirveää velkaa.
Nyt jo alkaa näyttämään kun kaikki kallistuu, oman punavihreyden vielä saattelemana, ei näytä tulevaisuus kovinkaan auvoiselta. Omat valtavat
energia kulututkin tulee viemään kansalta rahaa johonkin ? jota punavihreitten maailman parantamisena katsotaan, se raha valuu ulos ulkomaille. Punavihreä politiikka "köyhältä raha pois" Sannan kemuilu ei maailmaa pelasta. Pitäsi pääministerin olla asioihin ottavampi, jos omalta
viinan huuruiselta elämältään ehtii.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Lähinnä siis itsekkyys. Suomessa jokaisella on varaa antaa lapselleen hyvä lapsuus.
        Tosin K Kiljunen ja persut on tulossa lompakollenne jos muut vain päästäisi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lähinnä siis itsekkyys. Suomessa jokaisella on varaa antaa lapselleen hyvä lapsuus.
        Tosin K Kiljunen ja persut on tulossa lompakollenne jos muut vain päästäisi.

        En ottaisi niin vakavasti parikymppisten lausuntoja. Suvunjatkamisvietti on nimittäin aika vahva. Mutta kyllähän ne suuntaa antavia ovat.


      • Anonyymi

        Onko Pystyllä lapsia? vai muutenko vain vastasit.
        Minulla on, ja onnellisuus tulee liitossa juuri lapsista, myös lastenlapsista - aivan mahtavaa, nytkin nuot "kääröt, parilla pienemmillä. Vaarilla ja muorilla myös tärkeä rooli kasvatuksella.


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        En ottaisi niin vakavasti parikymppisten lausuntoja. Suvunjatkamisvietti on nimittäin aika vahva. Mutta kyllähän ne suuntaa antavia ovat.

        Pystyllä suvunjatkamisvietti on aika vahva.
        Pidin sinua ikuisena poikamiehenä. Sitä se teetättää kun saparo aina seisoo, kuten sanot
        'pystyyn kuollut' . Miten tanssiessa jos etumus aina juhlakunnossa, ja nainen siinä käy härnäämässä?


    • Anonyymi

      Kohta aletaan maksamaan muiden maiden kansalaisten energia-maksuja...

      Ilmastorahato tulossa...

    • Anonyymi

      Älä ihmeessä pyrikään saamaan lapsia. Miten ihmeessä luulet, että lapset olisi sinuun tyytyväisiä kasvattajana. Olet vain katkera ja ilkeä ja siirtäisit ikävät ominaisuutesi perimänä lapsiisi.

      Tälläkin palstajja ja muilla kyllä annat itsestäsi kuvan, että ei kukaan muukaan haluaisi olla ystäväsi, saatika kumppanisi. Mietipä sitä kun kärvistelet yksinäisyydessäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2773
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2388
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1446
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1124
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1089
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      982
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      871
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      844
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      283
      830
    Aihe