Mikset vaihtaisi kirurgista- tai kangasmaskia OIKEASTI SUOJAAVAAN FFP2 hengityssuojaimeen 0,40e kpl

Anonyymi

Itse olen vaihtanut kirurgiset maskit FFP2-hengityssuojaimiin, joita saa Prismasta jo alle 0,40€ kappalehintaan siis 9,90€ 25 kpl paketti.

Tämä siisti malli löytyy mustana, ja se tuntuu istuvan tiiviisti kasvoihin. Kyseinen FFP2 suojain menee sisäpuolelta kivasti kasaan, jolloin sille puolelle ei keräänny ilmasta virusaerosoleja, kun suojain on pois kasvoilta esim. pöydällä.

Kannattaa muistaa että suojaimia voi käyttää monia kertoja uudelleen, kun ne kuivattaa huoneilmassa minimissään 72 tuntia paikassa, jossa niille ei laskeudu viruskuormaa. Esim. vaatekomerossa tai jossain kaapissa.

Hintaa ei siis kerry kirurgista- tai kangasmaskia enemmän, mutta FFP2 hengityssuojain suojaa oikeasti käyttäjäänsä ilmassa olevilta koronavirusaerosoleilta, kun kirurginen maski suojaa enempi käyttäjänsä virusaerosolien pääsyä ilmaan.

Mikäli pahemman koronaepidmeian alueella käytettäisiin näitä suojaimia, koronavirus tukahtuisi paikallisesti tehokkaasti ja nopeasti. Tietenkin oletuksella että pahimmat koronalingot, joissa ei voi hengityssuojaimia käyttää mm. kapakat ja muut juottolat suljettaisiin, eikä niihin päästettäisi "Lupa tartuttaa -passeilla" ihmisiä koronalinkoilemaan eli levittämään tartuntoja.


https://www.prisma.fi/fi/prisma/musta-ffp2-hengityssuojain-style-25kpl

21

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luuletko että rokotevastaiset suostuisivat käyttämään jotain maskia. Katsos kun on perustuslaki ja kaikki.

      • Anonyymi

        Sitä pitää käyttää myös rokotettujen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitä pitää käyttää myös rokotettujen.

        Kyseinen maski tekee hengittämisen raskaaksi.


    • Anonyymi

      Työsuojelussa on päivänselvää että jos ilmassa on jotain haitallista, sitä ei sisäänhengitetä vaan käytetään suojaimia.

      Koronaläheisin esimerkki on tartuntatautihoitajien suojautuminen,

      • Anonyymi

        Suomessa suojautuminen torjutaan perustelulla "kaikki eivät sairastu vakavasti"

        Tarkoittaa että merkittävä osuus joutaakin kuolla ennenaikaisesti.
        Vielä suurempi osuus joutaa saada longCovid'ia.


    • Anonyymi

      Mutta lasit höyryyntyvät kummiski.

    • Anonyymi

      Jos laittaa kaksi halpamaskia naamalle niin eikö se vastaa ykkösluokan maskia.

      • Anonyymi

        Yhden 40 sentin FFP2 suojaimen läpi sentään hengittää vielä.


    • Anonyymi

      "Mikset vain yksinkertaisesti lopeta maskien käyttöä?"!!!

      • Anonyymi

        En halua saada covidia 3-60 kuukauden välein, eli Yalen tutkimuksen mukaan keskimäärin 16 kuukauden välein, kuten rokottamattomat/rokotetut tulevat sen saamaan nykymenolla.


      • Anonyymi

        1,5 vuoteen ei ome ollutyhden yhtä flunssaa vaikka useita kertoja kylmetytty. Maskit ja erityisesri ffp2 suojaimet suojaa hengitystieinfektioilta vaikka miten joku väittää että virus menee läpi. Yksittäinen virus ei sairastuta vaan niitä tarvitaan paljon ja se aerosolipisara jo jää maskiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En halua saada covidia 3-60 kuukauden välein, eli Yalen tutkimuksen mukaan keskimäärin 16 kuukauden välein, kuten rokottamattomat/rokotetut tulevat sen saamaan nykymenolla.

        "Olet hassu"!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Olet hassu"!!!

        IL: "Johtopäätösten mukaan koronan uudelleentartunnat tulevat lisääntymään ja erityisesti niinä aikoina, joina tartuntoja todetaan muutenkin paljon. Jos rokotteita, kasvomaskeja tai turvavälejä ei käytettäisi lainkaan, sairastuisivat kaikki ihmiset koronaan 3–60 kuukauden välein. Mediaaniväli on 16 kuukautta."
        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a684393b-f740-4cd7-a347-4e55dddea287


    • Anonyymi

      Mieluummin maskit kuin säännölliset pakkorokotukset tai rokotepassidiktatuuri.

      • Anonyymi

        Mieluummin FFP2-suojaimet kuin olla mukana longCovid-arvonnassa, jossa erityispalkintona voi kohdalle osua kuolema.


    • Anonyymi

      Koronalahkolaisen tunnusmerkki: naamarätti

      Kuten mussukoilla, koronalahkolaiset ovat uskossaan yhtä fundamentaalisia kuin pahimmat muslimit, meinaavat käydä päälle jos heidän koronauskoaan kyseenalaistetaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Niin minäkin, käytän varmuuden vuoksi myös pyöräillessä.

    • Anonyymi

      Kyllä se viirusten määrä on se olennainen asia. Muutamasta ei sairastu pahasti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      WHO: koronarokote suojaa tartunnoilta vain 40 prosentilla. FFP2-maskin teho 90 %. Eli miksi "lupa tartuttaa" -koronapassi?
      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008430204.html

      Rokotevouhottajat alkavat ehkä tulla järkiinsä? Mutta WHO:n pääjohtaja sanoi että rokotettujen on myös käytettävä maskia, mutta tietenkin mieluummin oikeasti suojaavaa FFP2 hengityssuojainta.

      FFP2 auttaa paremmin kuin rokote, koska sen teho on 90 %. Rokotepassi taas on lupa tartuttaa -passi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      496
      8648
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      127
      5940
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      307
      4965
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4667
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4216
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3818
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1768
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1312
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      909
    Aihe