Tässä minimalisteille edullinen ja täyttävä lounasresepti kotioloihin:
Ainekset:
- Lidlin Kania hernekeittopurkki 435 gramaa a/ 57 c.
Valmistusohje:
- Lyökää purkin pohjaan reikä esim. naskalilla, avatkaa kansi ja puhaltakaa sisältö kattilaan. Lisätkää siihen kuumaa vettä, sekoittakaa ja lämmittäkää keskilämmöllä.
Annostelkaa lämmintä keittoa syvälle lautaselle ja lisätkää siihen sinappia haluamanne määrä.
Lisukkeeksi kuivunutta ruisleipää jos kellä sellaisia on. Päälle voi levittää Lidlin margariinia a/ 29 c 400:n gramman rasiasta.
Juomaksi raikasta kraanavettä.
Taas jaksaa.
Höhlät ruoanvalmistusvideot vituttavat !
22
255
Vastaukset
- Anonyymi
Edullisemmaksi tulee, kun muistelee mitä edellisenä päivänä on syönyt.
- Anonyymi
Korttiuskovaisuus ei pelastanut lidlissä.
- Anonyymi
Tämäkin on Nasulle jo monta kertaa selitetty ja tiedän etä matut panevat tyttäriäsi.
Vai että sellaiset pahoittavat mielesi.
Mutta entäs ne Venäjän pakkokoronarokotukset?
Minkälaisia tuntemuksia ne sinussa herättävät?- Anonyymi
Nasu ei osaa käyttää purkinavaajaa..
Lidlistä saa hernekeittoa myös isommissa 800 g purkeissa.
Siinä on aitoa savustettua pekonia, ja mm. porkkanaa ja perunaa. On ehkä parasta purkkihernekeittoa mitä kaupoista saa. Maku tässä on jotenkin kotitekoisen oloinen, ei ollenkaan "teollinen". Valmistettu Saksassa.
Ison purkin annos tyydyttää myös isommankin miehen kertanälän.- Anonyymi
Tuon hernesopan kaapiminen purkista on hankalaa.
Nasun ohje on mainio ja tuloksena kiiltävän puhdas purkki. Anonyymi kirjoitti:
Tuon hernesopan kaapiminen purkista on hankalaa.
Nasun ohje on mainio ja tuloksena kiiltävän puhdas purkki.Mitä hankalaa se muka on?
Ensin kaataa purkista keittoa kattilaan sen verran kun lähtee. Sitten lisää pikkutilkan vettä purkkiin, ja hieman huljuttelee, ja kaataa loput keitosta kattilaan.
Isopurkkinen Lidl-hernekeitto on vetisempää kuin pikkupurkkinen, lähtee purkista helposti ilman kaapimisia.kekek-kekek kirjoitti:
Mitä hankalaa se muka on?
Ensin kaataa purkista keittoa kattilaan sen verran kun lähtee. Sitten lisää pikkutilkan vettä purkkiin, ja hieman huljuttelee, ja kaataa loput keitosta kattilaan.
Isopurkkinen Lidl-hernekeitto on vetisempää kuin pikkupurkkinen, lähtee purkista helposti ilman kaapimisia.Täytyy myöntää että venäläisten juoppojen pakkorokotukset vituttavat minua suunnattomasti..... :-)
Noi on ihan porvarien huuhaa ohjeita. Oikeat kunnon ruuat tehdään dyykatuista ruuista tyyliin a`la viheraho. https://www.youtube.com/watch?v=j0YaYGkpK6k
Oon muuten nähnyt viherahon kerran Nastolan torilla noin 3-4 vuotta sitten kun mut heitettiin lahti-kouvola junasta ulos nastolassa.
Tunsin viherahon ulkonäöltä ja menin pummaamaan paria euroa matkalippurahaa. Sanoi että hän on julkkis, ja jos alkais antamaan rahoja niin kohta ois kansanjoukko ympärillä kerjäämässäViheraho on mielisairas ja päästään käsin eläkkeellä.
On minut bannannut kanavaltaan rakentavista mielipiteistäni.
- Anonyymi
Mies on noin vanha eikä osaa kokkaa ruokaa raaka-aineista?
Vihje: tölkki ei ole raaka-aine.- Anonyymi
osaa kokkaa?
Taidat olla stadilainen pölkkypää? Vai peräti stadin somali?
Se rva Kavonius varmaan lukee tätä palstaa?
Laitetaanpas tämä nyt täyteen oikein vedet kielelle herauttavia keskusteluketjuja!
Paistetut silakat! Njam njam!- Anonyymi
Silakasta saa enemmän ympäristömyrkkyjä ja raskasmetallia, myös sitä ELOHOPEAA, kuin rokotteista.
Anonyymi kirjoitti:
Silakasta saa enemmän ympäristömyrkkyjä ja raskasmetallia, myös sitä ELOHOPEAA, kuin rokotteista.
Totta on, että ruoasta saadaan elohopeaa valtavan paljon enemmän kuin rokotteista.
Mutta silakka eli silli on itse asiassa pelagisena planktoninsyöjänä hyvin vähäelohopeainen kala, toisin kuin esim. ekofasisti Linkolan suosima sisävesihauki, mikä todellakin on varsinainen elohopeapommi.
Hauki sitäpaitsi on ruokakalana mauttomuutensa vuoksi melko kelvoton muutenkin.
- Anonyymi
Huomionkipeytesi saa yhä säälittävämpiä muotoja. Ei ole elämä ihan kohdalleen mennyt jos ei muuta tekemistä ole kuin tehtailla aloituksia foliohattupalstalle.
Vieläkö Suomenlahdesta ongitaan niitä yksisilmäisiä kaloja vai joko niiltä on menny toinenkin silmä?
Persekärpänen kirjoitti:
Vieläkö Suomenlahdesta ongitaan niitä yksisilmäisiä kaloja vai joko niiltä on menny toinenkin silmä?
Ne yksisilmäiset silakat saatiin Selkämereltä Porin läheltä. Porissa oli maalipigmenttejä valmistava tehdas, jota vammaiskaloista syytettiin.
https://yle.fi/uutiset/3-10401381
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745339Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500