Poliisit eivät kerto mikä räjähti Varkaudessa, mutta he kertoivat mikä EI räjähtänyt.
Nyt veikkaamaan mikä pamahti.
Minä veikkaan sen olleen pontikkapannun. Höyryyntynyt etanoli on ärjyä tavaraa, sillähän kulkee autokin.
Nyt veikkaamaan mikä pamahti.
Minä veikkaan sen olleen pontikkapannun. Höyryyntynyt etanoli on ärjyä tavaraa, sillähän kulkee autokin.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei ollut räjähde, eikä pommi. Siis pontikkapannu. Toki nestekaasukeittimen tai grillin kaasupullokin voisi tulla kyseeseen.
Ei räjähdä millään tuolla voimalla, eikä muutkaan liuottimet tuossa lämpötilassa. Kaasuräjähdys voi olla mahdollinen, tai räjähde josta ei vain tahdota kertoa.
V. 1981 Helsingissä Tarkk´ampujankatu 10:ssä räjähti. Kerrostalon päädystä kaksi ylintä kerrosta lensi kadulle. Kaksi ihmistä kuoli.
Syy selvisi. Ylimmäisessä kerroksessa asunut henkilö teki itsemurhan. Hän avasi lieden kaasuhanat, otti unilääkettä ja meni vuoteeseen odottamaan kuolemaa. Kaasu alkoi pikku hiljaa täyttää huonetta ja kun se laskeutui alas ja saavutti jääkaapin, niin silloin räjähti. Jääkaappi oli vanhaa tekoa, joka käynnistyi aina lämpötilan noustessa ja iski samalla kipinän.
Läheisellä poliisiasemalla oli juuri päättynyt iltavuoro ja yksi poliiseista käveli lyhyen matkan kotiinsa Tarkk´ampujankadulle. Hänen asuntonsa sijaitsi itsemurhan tehneen henkilön huoneiston alapuolella. Kävi huono tuuri, meni henki.
Huumeiden valmistuksessa taitaavat käyttää bensiiniä, eetteriä ja ties mitä liuotteita, ja liotteista haihtuu yleensä kaasuja. Joku sytyttänyt röökin ja valmista tulee.
Ei voi räjähtää, pontikkapannussa ei ole paineastiaa. Metsien miehet perinteisesti tiivisti pannujensa saumat taikinalla, jolloin piti sen aikaa että saatiin C2H6OH-ainekset tislattua erilleen.
Taikina ainakaan ei pidä mitään paineita takanansa.
Siis pontikkapannussa ei tislata dimetyylieetteriä C2H6OH vaan etanolia C2H6O ja hiukam metanolia CH3OH
sehän on semmoinen ollut mikä elokuvissa suklaalevy näköine missä lukee mihi suuntaan räjähtää..
siel ei poikamies oo saanu reikää, niin piti tehdä oma reikä..
Noinko saatanasti vaivaa naapurin auton reikä.
Hanki nyt stna ittelles elämä..
Epäilen tahallista tai tahatonta kaasupullon rajahdystä. Se voisi olla noin voimakas paukku.
miten usein vuokraisäntien pitäs tarkistuskäynti tehdä kelle vuokraa?
Jokin keitos räjähdystä edelsi valitettavasti kävi annostelu virhe
Rivien välistä luettuna vaikuttaa koneinsinöörien tekeleiltä, tahvosen tekemänä jutussa olisi julkaistu tekijän kumminkaiman nimetkin.
Saattaa olla "Varkautelaismies"?
Tekijä oli 25 vuotias mies joka asui teltassa.
Tämä on kuitenkin täystiilitalo, paksut seinät. Läjä tiiliä oli lentänyt pihalle eli melkoinen räjähdys.
Kaasuräjähdys ilman muuta.
Olisko ollut jonkin natsi skinin pää kun näki ikkunastaan komean pakolaispojan ja eloveena blondin vaihtamassa kiihkeitä suudelmia?
Kuolluthan ei välttämättä ollut edes asunnon vuokraaja jos on käyttänyt bulvaania.
Bensiini on kovaa ainetta rähjähtelemään, sitä on käytetty autoissa jo kauan aikaa. Nuotiossakin ulkona bensiini humahtaa kummasti, jos valeleen nuotion bensiinillä, ja sitten heittää tulitikun nuotioon. Ihmetellä vain täytyy, miksi joku vie bensiiniä asuntoonsa.
Nyt poliisi tiedottaa että kaasuuntuneesta bensasta johtui ...ja aiemmin oli ihan YLEismädätyksen pääuutimissa konstaapeli selittämässä, että varmuudella ei ole huumeita keitelty.
Kokaiinin tai metamfetamiinin valmistuksessa tarvittavien liuottimien höyrystyminen laukaisi räjähdyksen. Tämä on teoria jonka kanssa poliiseilla ei tietenkään ole mitään tekemistä.
Monenlaisia huumeita kokkaillaan monenlaisilla liuottimilla. Bensa on suhteellisen halpaa eikä suuren erän ostaminen nostata kulmakarvoja.
Bensiini räjähti. Paikallinen metsuri oli vain huoltanut moottorisahaa jotta kone on aamulla iskussa kun savotalle lähtee.
Tarkoitatko että lähtee katkomaan . . . latvoja?
bensa ei räjädä mutta jos höyrystyy ja saa kipinän,
Kipinää ei tarvita, liekki riittää. Räjähdys edellyttää että seossuhde on tietyllä alueella. Mahdollista on että oli keitelty satsia kuivaksi mutta prosessin valvonta oli epäonnistunut koska tuli uni simmuun. Poliisin mukaan huoneistossa oli ollut varsin vähän irtaimistoa kuten kalusteita, senkin perusteella viittaa huumekeittiöön.
Meth lab räjähti.