Suomi olisi k*sessa ilman Natoa

Ajatellaan tilannetta, ettei mitään Natoa olisi. Vain joukko pieniä ja vähän isompia maita Euroopassa. Eli tosiasiassa Suomi on Naton vapaamatkustaja, koska Nato vakauttaa tilannetta Itämeren alueella.
18101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Olisimme kuitenkin itsenäisiä eikä meidän tarvitsisi mielistellä ketään.

Äänestä

HÖPÖ HÖPÖ MITÄ SKEIDAA.......

Äänestä

Nato tässä vapaamatkustaja on. Suomi hoitaa eturintamatehtävät.

Äänestä

Miten Suomi olisi nyt k*sessa ilman natoa?

Äänestä
  • Idässä melskaisi Kremlin hallinto, uhkailisi, kiristäisi Norjaa, Suomea, Ruotsia ja Tanskaa sekä baltteja sen kun ehtisi. Pakottaisi pieniä maita kahdenvälisiin YYA-sopimuksiin, joissa vaatisi tukikohtia, kaupan etuoikeuksia jne. Kyllä täällä nähtiin 70-80 -luvulla, kun Vladimirov ja kumppanit kävi nuhtelemassa neuvostovastaisuudesta ja uhkailemassa Kremlin vihalla. Kun tsernobyl paukahti, Suomessa meni valtiojohdolla vetelät housuun kun pelkäsivät vain, mitä Kremlissä ajatellaan siitä mitä Suomessa ajatellaan.

    Äänestä

  • Olet oikeassa. Venäjä ei perinteisesti hyökkää muualle kuin Georgiaan, Krimille tai Ukrainaan. Se ei uhkaile, painosta tai harjoita propagandaa.

    Äänestä

  • Miten muka kusessa ilman natoa? On ja pysyy koirankusessa
    Kyllä asunnot kalliita ja asuminenkin. Menee vesimaksuja, sähköm....
    Noita kasvattaa koirien pito talossa. On koiranpesuhuone, vesi ja sähkö taloyhtiön maksettavaksi. Hissin sähkö ja huolto, kun koira ei käytä rappuja ja käy ulkona paljon koiratonta useammin.

    Pitäisi rekisteröidä ja laittaa eläin verolle https://nakoislehti.media.fi/keskisuomalainen/496862d8-000c-41f2-94bd-7d72d9f990e0/6
    Mutta ei vaikka kaupunki putsaa kävelyreittien paskapöntöt. Koirailijat ovat vapaamatkustajia.

    Äänestä

S...ko muka olisi k....ssa, jos ilman n..oa ?

Äänestä

Vaarallista ärsyttämistä, jenkkien sota'alus satamassa, miksi ydinase'alusta seilaa Suomen aluevesillä?
Kuka kutsuu näitä, vai tulevatko ne kutsumatta?

Äänestä

Kuinkahan T1t1tyy-tiltu suhtautuu venäläiseen sotalaivaan Suomenlahdella?

Äänestä
  • Kysymys olikin aluevesistä palikka.

    Äänestä

Suomen uhka tulee sisältäpäin vuosien päästä... Örkki puolustaa örkkiä..

Äänestä

Suomi olisi k*sessa ilman Natoa

Mutta Suomi on kaulaansa myöden k*sessa Naton jäsenenä.

Suomi on nyt A- luokan ydiniskukohde.

Äänestä

Juu varmasti Suomi olisi k*sessa ilma Natoa, kuten Natossa.

On muistettava, että päätös syntyi tunneperäisessä kuohussa. Lähes uskonnolliseen kiihkoiluun verrattava Nato-hysteria loppuu, kun havaitaan Naton olevan käytännössä enää pelkkä rotary-klubiin verrattava kerho, jolla aikaisemmin oli kyllä merkitystä.

Vielä muutama vuosi sitten Nato klubi oli hajoamassa. Sitten tuli kuin taivaan lahjana sotahaukoille Ukrainan sota. Bisnekset luistivat ja USA sai eliminoitua perinteisen kilpailijansa Saksan kilpailukyvyn, tuhoamalla sen halvan energian saannin idästä.

Koko Eurooppa EU:neen vajoaa pikavauhtia syvään kuoppaan. Venäjä uusine ja mahtavine kumppaneineen seuraa sivusta ilmeisen iloisena tätä koko läntisen hegemonian kutistumista. Maailma muuttuu nyt kovaa vauhtia ja EU:lla on uuden oppimisen paikka, ettei enää ole maailman napa. Sääliksi käy kotimaatamme, joka poltti hetkellisessä tunneryöpäyksessä ja pahan mielen tunteessa sillat suureen naapuriin.

Äänestä

Suomi oli ilman Natoa yli 50 vuotta ja hyvin meni. Vielä paremmin olisi mennyt, jos enme olisi asettaneet venäjäpakotteita, koska Ukrainan konflikti ei mitenkään liity Suomeen.
Kauppa kävisi, kaasu virtaisi, turismi kukoistaisi, pakolaiset pysyisivät rajan takana ja finnairin koneet lentäisivät lyhyttä reittiä Aasiaan.

Äänestä
  • Jos Suomi ei olisi Natossa venäjä painostaisi ja yrittäisi tehdä Suomesta lupauksensa mukaan vasallin ja etupiirimaan todennäköisesti hyökkäysuhka olisi koko ajan ilmassa silmällä pitäen niitä Putinin haaveilemia Pietari Suuren rajoja .

    Nyt on hyvin ja turvallista kun olemme Natossa Putin lopetti etupiirivaatimukset jopa ennen jatkuvat ilmatilaloukkaukset loppui kuin seinään.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Jos Suomi ei olisi Natossa venäjä painostaisi ja yrittäisi tehdä Suomesta lupauksensa mukaan vasallin ja etupiirimaan todennäköisesti hyökkäysuhka olisi koko ajan ilmassa silmällä pitäen niitä Putinin haaveilemia Pietari Suuren rajoja .

    Nyt on hyvin ja turvallista kun olemme Natossa Putin lopetti etupiirivaatimukset jopa ennen jatkuvat ilmatilaloukkaukset loppui kuin seinään.

    Venäjä oli täysin tyytyväinen sotilaallisesti liittoutumattomaan Suomeen.
    Jos jonkun vasalli Suomi oli, niin Brysselin herrojen vasalli, eikä Venäjällä ollut mitään sitäkään vastaan.
    Puheet etupiireistä oli lännen propagandaa Suomen vetämiseksi natoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Venäjä oli täysin tyytyväinen sotilaallisesti liittoutumattomaan Suomeen.
    Jos jonkun vasalli Suomi oli, niin Brysselin herrojen vasalli, eikä Venäjällä ollut mitään sitäkään vastaan.
    Puheet etupiireistä oli lännen propagandaa Suomen vetämiseksi natoon.

    "Venäjä oli täysin tyytyväinen sotilaallisesti liittoutumattomaan Suomeen."

    Enemmän kuin tyytyväinen Suomen tilanne oli sama kuin Ukrainan mikään puolustusliitto ei joukoillaan olisi tullut Suomen apuun siksi Putin yritti ottaa haltuunsa Suomen ulko -puolustus ja turvallisuuspolitiikan vaatimalla Suomesta etupiiriä itselleen .
    Suomen onneksi Putin aloitti imperiuminsa rakentamisen liittoutumattomasta Ukrainasta eikä Suomesta .


    "Jos jonkun vasalli Suomi oli, niin Brysselin herrojen vasalli, eikä Venäjällä ollut mitään sitäkään vastaan."

    Kyllä venäjän propaganda mustasi Suomea jo vuosia ennen Natoa ja venäjän hallinto kiristi kaikin tavoin Suomea aina kun jokin asia ei miellyttänyt aina kuljetusyhtiöiden maaluvista puukauppaan Suomea mustaavat Bäckmännit olivat venäjän median vakiovieraita

    "Puheet etupiireistä oli lännen propagandaa Suomen vetämiseksi natoon."

    Putin niistä puhui julkisesti kansainvälisille toimittajille ...?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ajatellaan tilannetta, ettei mitään Natoa olisi. Vain joukko pieniä ja vähän isompia maita Euroopassa. Eli tosiasiassa Suomi on Naton vapaamatkustaja, koska Nato vakauttaa tilannetta Itämeren alueella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu