Tanskalle alkaa riittää, Puola, Unkari,Englanti ,Italia olisi eronnut ilman tukipakettia...jne.Eu.n aika on jo ohi. Ja kaikki vain siitä syystä kun rajat avattiin, EU kaatui omaan mahdottomuuteen ja nyt Pieni Suomi on alistettu jatkuvaan kurjuuteen maksajaksi,herätkää nyt vitussa jo ihmiset!
Nyt on jo monta maata eroamassa EU:sta...
25
115
Vastaukset
- Anonyymi
Myös Venäjän littovaltio hajoaa- molemmat ehkä n. 10 vuodessa...
on suur-suomi aika.
alkakaamme valmistautua- kertokaa miten?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17129846/suur-suomi--takasin--venaja-ja-eu--on--hajoamssa-kohta-kuitenkin- Anonyymi
Jotkut sanovat, että Venäjä ei ole koskaan edes ollut valtio vaan kaaos, jolla on muuttuvat valtiolliset rajat.
Taitaa olla sama tilanne vielä pitkälle tulevaisuuteen. - Anonyymi
Kansanpetturi voi muuttaa Brysseliin.
- Anonyymi
tuki paketit on jatko aikaa euhun pystyssä pitämiseen, seuraavaksi tulee sosilaalinen paketti eu alueelle jäsen maat maksavat tavallaan korkoa, jonka pankista saisi huomattavasti pienenmällä korkolla ,
- Anonyymi
Kaikki siirtyy Bitcoiniin ja vapaaseen kauppaan😂🤣
- Anonyymi
mailman yhteisvaluutasta puhuttu jo euron tultua dollarin kurssilla kuvioon mukaan,
- Anonyymi
Mistä päättelet Tanskalle "alkavan riittää"?
Unkarilla taas ei ole varaa erota. Maan bruttokansantuote on EU-maista eniten riippuvainen EU-tuista. Ne pois ja Unkarin talous romahtaisi. Eron myötä myös Unkariin tullut pääosin saksalainen teollisuus häipyisi. Sama koskee Puolaa, joka on muuten joutunut tuomaan pääosin Ukrainasta melkein miljoona halpatyöläistä paikkaamaan maasta pois muuttanutta nuorta ja koulutettua väkeä työskentelemään myös pääosin EU-jäsenyyden myötä maahan tulleeseen saksalaiseen teollisuuteen.- Anonyymi
Unkari toisaalta on maa joka todennäköisimmin erotetaan EUsta, jos änkyröintinsä ei lopu. Ja loppuu se, siinä vaihessa kun rahahanat pistetään kiinni.
- Anonyymi
Jaha, trolli trollaa , mikään noista valtioista ei ole eroamassa EU:sta kun näkevat miten Iso-Britanian kävi brexitinsä kanssa.
- Anonyymi
Britannia voi oikein hyvin. Täällä uutisoidaa Brysselin sanelemaa pkaa.
- Anonyymi
EU varoitti? Ihan kuin joku Mafia.
- Anonyymi
Kävellään parijonossa mereen.
- Anonyymi
Toivotaan kaikki, että Neuvostoliitto elikkä Venäjä hajoaa pieniin valtioihin.
Asukasluvut voisivat olla 10 miljoonan luokkaa.
Pinta-alaltaan valtiot olisivat suuria.
Tuon myötä Suomi saa Venäjän ryöstämät alueensa takaisin.
Suomi tulee saamaan EU tukirahaa miljardeja kun rakentaa vallatut alueet kuntoon.
EU ei ole sotilaallinen uhka kenellekkään. Venäjä on koko maailman sotilaallinen uhka. - Anonyymi
Suomella ei ole varaa enää kuulua EU:hun. Ilmastohulluus on tuhonnut suomen talouden, Kiinassa ei ilmastohulluus pure ja maa jyrää muut.
- Anonyymi
Siellä päästöt vaan kaavaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siellä päästöt vaan kaavaa.
Kasvaa
- Anonyymi
Suomi menisi konkurssiin jos se eroiaisi Eu:sta ja eurosta. Se rahan määrä mikä katoaisi Suomesta, olisi niin suuri ettei suomen talous sitä kestäisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi menisi konkurssiin jos se eroiaisi Eu:sta ja eurosta. Se rahan määrä mikä katoaisi Suomesta, olisi niin suuri ettei suomen talous sitä kestäisi.
suomi on menettänyt 20% BKT:stä EU:ssa oloaikanaan. Kohta tulossa taas monen miljardin lisälasku, ja marin otti jättimäisen velkapaketin kiellosta huolimatta.
- Anonyymi
Suomi seisoo vaikka viimeisenä eurostoliitossa.
- Anonyymi
Paljon pitää vielä pumpata rahaa saksalaisyritykselle, että ahne ja saita saksalainen on tyytyväinen.
Vuodelle 2023 EU on tekemässä 1,8 miljardin koronarokotteen tilauksen Pfizerille, joka siis toimittaa saksalaisyritys Biontechin kehittämää koronarokotetta.
European Commission head Ursula von der Leyen said the EU planned to order 1.8 billion doses of the BioNTech-Pfizer vaccine by 2023.
Kaikkien aikojen kavallus käynnissä?- Anonyymi
Tässä vanha DW:n uutinen aiheesta:
https://www.dw.com/en/eu-puts-faith-in-pfizer-jab-with-plan-for-18-billion-doses/a-57201551
- Anonyymi
Näinpä, mutta ei. Meillä on tyhmiä johtajia.
- Anonyymi
Pikaista hajoamista toivon
- Anonyymi
Ja mitä se hyödyttää että ne eroasivat eu:sta. Sengenin sopimuksella rajat pysyvät silti auki.
- Anonyymi
Merkel on saanut tämän Kalergi palkinnon, upeaa työtä tehnyt Paneuroopan eteen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1135243Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1794901BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2124097- 2163305
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1223145Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1032974HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok172129- 1271854
Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1571742- 611379