Zoon ja muun matkailutoiminnan pyörittäminen veroeuroin ei ole kuntien perustehtävä. Varsinkaan tappiollisen , jota on pääomitettu miljoonilla ja taattu lainoja. Tämä on pois kunnan peruspalveluista, jotka ovat kunnan velvollisuuksia. Tällä toiminnalla häiriköidään myös oikeiden yrittäjien yritystoimintaa, jotka tekevät sitä omalla riskillä eivätkä kunnan kassa turvanaan. Jos tämä matkailuvouhotus on kannattavaa niin kyllä sen ostaa yksityinen elinkeinon harjoittaja! Täällä pitää myös unohtaa miljoonien uudet koulut, uimahallit ja muut järjettömyydet. Niiden käyttökuliiöle pitäisi löytää rahaa. Väki vain vähenee! Nyt jos muutosta ei tule niin koko johto vaihtoon ja uudet järkevät tilalle!
Kuntien tehtävä ei ole pyörittää matkailua
Anonyymi
10572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kunnan, valtion tai minkään muunkaan tahon ei ole järkeä tukea kannattamatonta liiketoimintaa. Julkinen ei voi lainkaan mukaan antaa yhdelle toimijalle kiellettyä julkista tukea. Ainoa järkevä liike on palauttaa pandat, joihin ei varaa. Tämän jälkeen zoo myyntiin tai kituutetaan siihen saakka kunnes konkurssi korjaa sadon. Kunta maksaa takauksensa ja lainnmyönyäjät kärsivät tappionsa. Syylliset tähän on myös etsittävä ja katsottava astuuko vahingonkorvausvelvollisuus kuvioihin. Sen verran on otettu isoja riskejä kaupungin vahingoksi. Tässä yhteydessä myös on hyvä vaihtaa johto ja saada tilalle ulkopuoliset ja järkevät näkemykset. Missään nimessä tätä tappiollista toimintaa ei pidä enää jatkaa!
Ei ähtäri pysty tuota suota kuivaamaan.
Selvitysmiehet ja vastuu niille jotka tuon päätti
Viisautta on todeta tilanne ja todeta se kestämättömäksi jatkumaan.
Eläkeläisten tehtävä ei ole ajaa eläipuisto konkurssiin.
totta! sen tekivätkin ihan jotkut muut, asiantuntijat!
Ei sitä eläkeläiset konkurssiin pysty ajamaan, Osakeyhtiö menee konkurssiin siinä tapauksessa, jos sen harjoittama liiketoiminta on kannattamatonta!
Eläkeläisten tehtävä ei ole myöskään rakentaa Kiinaan eläinsuojelu aluetta.
Näin elinen ilkka kertoi.
Ähtäriläiset ovat miljoonilla tehneet Kiinaan elänsuojelualuetta.
Naurettavaa kun Pandat eivät edes ole uhanalainen laji.
Osui paska tuulettimeen oikein kunnolla.
Riskejä tai menestystä?
Näin se meni.