YLE kertoo haittamaahanmuuttajista

https://yle.fi/uutiset/3-12175559

Miksi työöttömät persut (40 % kannattajista) eivät hakeudu töihin?
2988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Koska vajaatyökykyisille ei ole tarjolla sellaisia yksinkertaisia töitä joihin he pystyisivät.

Äänestä

Eurooppalaisia "työn tekijöitä" no parhaat tekijät on Itä-Aasialaiset.
Jos suomalainen lähtee röihin korkean palkan perässä niin se ei ole ongelma.
Montako moniosaajaa eli rikastajaa oli joukossa 🤣

Äänestä

Työperäinen maahanmuutto on täysin eri asia kuin humanitaarinen haittamaahanmuutto.

Jos työ on tiedossa ja tullaa tekemään työtä ja maksetaan verot, kuten kuuluu, niin harva valittaa.

Äänestä

Tanska purkaa taloja maahanmuuttajalähiöistä ja haluaa sijoittaa turvapaikanhakijat Euroopan ulkopuolella sijaitseviin käsittelykeskuksiin. Tanskan maahanmuuttopolitiikka on tiukentunut vuosi vuodelta.

Uskon kuitenkin, että Tanska ottaa vastaan työn perässä tulevia maahanmuuttajia. Jos saksalaiselle insinöörille on työtä, niin varmasti pääsee Tanskaan.

Äänestä
  • Tuosta on ollut vuosikausia visiointia että olisi hyvä jos turvapaikkaa voisi hakea ilman että tulee ko. maahan tai Eurooppaan, eli käytännössä EU:n ulkorajoilla, mutta mikä EU:n naapurimaa haluaisi ja kykenisi ottamaan vastuulleen mahdolliset Eurooppaan pyrkivät pakolaisvirrat ison kriisin sattuessa?

    Jos esim. vaikka Venäjällä tapahtuisi jotain sellaista että turvapaikanhakijoita alkaisi virrata sieltä Suomeen, niin miten homma hoidettaisiin?

    Tanskassa ja Suomessa on eri tilanne turvapaikanhakijoiden ja maahanmuuttajien osalta, meillä ei ole sellaisia ongelmalähiöitä joita kannattaisi purkaa, mutta korkea aika olisi ryhtyä toimeen ettei niitä myöskään syntyisi.

    Mielestäni olisi oikein hyvä jos Persut joutuisi seuraavaan hallitukseen hoitamaan kaupungistumis- ja aluepolitiikkaa niin että segregaatiota ei syntyi jatkossakaan, heillä ilmeisesti on kykyä asiaa hoitaa paremmin kuin muilla puolueilla, ainakin heidän esittämästään kritiikistä päätellen.

    Äänestä

Kun puhutaan haittamaahanmuutosta, silloin kyseessä on haittasuomalaisten käynnistämä keskustelu.

Molemmat ryhmät, haittamaahanmuuttajat ja haittasuomalaiset ovat haitallisia asioita.

Äänestä

  • Taidatkin kuulua jälkimmäisiin kun ei keskustelu asiasta tunnu miellyttävän.

    Äänestä

Missä+ja+millä+tavalla+tuo+väittämäsi+40+%+työttömyysaste++persukannattajille+on+mitattu.

Äänestä
  • Googlaa "Puolueiden kannatus eri väestöryhmissä ja yhteiskunnallinen vaikutusvalta". Linkistä löytyy pdf-tiedosto tutkimuksesta, tekijät Aki Koivula, Pekka Räsänen ja Arttu Saarinen.

    Äänestä

Mikähän suuri viisaus tuossa mahtaa aloitajalla olla?

Äänestä

Onko sinun mielestäsi tuo maahanmuuttanut ja työssä oleva henkilö, haittamaahanmuuttaja? Miksi ihmeessä? ja miten tuohon liittyvät perussuomalaiset mitenkään.

Äänestä

Haittamaahanmuutosta kärsivät kantasuomalaiset.

Äänestä
  • Hyviä esimerkkejä on, kun somalit eivät välitä talon säännöistä. Ovat sitä mieltä, että niitä ei heidän tarvitse noudattaa eikä myöskään jätteiden kierrätys koske heitä. Mukulat juoksevat soittelemassa asukkaiden ovikelloja....ihan huvin vuoksi. Sitten nämä lähtevät muutamaksi viikoksi lomalle turvattomaan Somaliaan! Kukahan maksaa 1200 euron asunnon täällä? Entä 1000 euron lentolipun per henkilö? No, Kela tietysti

    Äänestä

Aloittaja ei nyt taida olla niitä penaalin terävimpiä kyniä kun ei erota edes työn perässä tulevia maahanmuuttajia niistä "haittamaahanmuuttajista".

Äänestä
  • Euroopasta voi tulla hakemaan röitä ja niitähän nämä olivat.

    Äänestä

  • Otsikko on tietysti piruilua persuille.

    Äänestä

Tai+miksi+somalinaiset+hakeudu+töihin!+Työttöminä+heistä+oli+90+%+parisen+vuotta+sitten.+Voi+olla,+että+nyt+85%.++Eli+ei+voi+verrata+"persujen"+työttömyyteen!

Äänestä
  • Kannustinloukku........ MUTTA, vain kantasuomalaisia tästä moititaan. Miksi?

    Äänestä

Suomeen haittamaahanmuuttajien määrän kasvu on kasautuva- tiivistyvä ongelma.

Äänestä
  • Persujen kaveri Lutunensenkko toimittaa lisää väkeä Eurooppaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-12175559

Miksi työöttömät persut (40 % kannattajista) eivät hakeudu töihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu