ä -kirjain komentorivisovelluksissa JA main() -funktion voi uudelleenohjaus

Anonyymi

#include <stdio.h>

// Pienen "ä" -kirjaimen tulostus komentorivisovelluksissa:
// samalla esimerkki siitä, miten C -kielen main() -funktion voi uudelleenohjata mainwork() -funktioon.

typedef char * PAnsiChar;
typedef PAnsiChar * PPAnsiChar;

void printAE(void) {
printf("\x84"); // merkin "ä" koodi koodisivuilla 437 tai 850 on 0x84. (132)
// koodit sivulla 437: https://en.wikipedia.org/wiki/Code_page_437

}

int mainwork(int argc, PPAnsiChar argv) {

//

printf("Argumenttien lukum");
printAE(); printAE();
printf("r");
printAE();
printf(": %d", argc);

return 0;
}

int main(int argc, PPAnsiChar argv) {
return mainwork(argc, argv);
}

7

1488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      em. kirjoituksessa on ollut kyse NIMENOMAAN ohjelmoinnista Windowsille (linuxille on sitten omat juttunsa: nykylinuxeissa komentorivisovellusten merkkikoodaus on UTF-8 -enkoodattu UNICODE; vanhoissa linuxeissa kuten debian sarge, komentorivisovellusten merkkikoodaus on ISO-8859-1).

      Tietenkin em. koodia voisi muokata korvaamalla rivin:

      printf("\x84"); // merkin "ä" koodi koodisivuilla 437 tai 850 on 0x84. (132)

      esim. näin:

      #ifdef mswindows
      printf("\x84"); // merkin "ä" koodi koodisivuilla 437 tai 850 on 0x84. (132)
      #endif

      #ifdef old_linux
      printf("\xE4"); // merkin "ä" koodi koodisivuilla ISO 8859-1 on 0xE4. (228)
      #endif

      #ifdef new_linux
      printf("\xC3\xA4"); // merkin "ä" enkoodus esitystavalla UTF-8 on 0xC3 0xA4.

      // huom: "ä" enkoodattuna UTF-8 on siis 2- tavuinen: 0xC3 0xA4.

      #endif

      Lainaus:

      printf("\x84"); // merkin "ä" koodi koodisivuilla 437 tai 850 on 0x84. (132)

      Täsmennys:

      Tuossa linkatussa taulukossa (Web: Code page 437)

      ruudussa "ä" on seuraavat tiedot:

      ä = tulostuva merkki
      00E4 = vastaava UNICODE -koodi (joka EI OLE olennainen tässä asiassa; mainittu vain referenssinä)

      132 = merkin "ä" koodi koodisivulla 437 esitettynä 10 -järjestelmässä, eli vastaa heksadesimaalikoodia 0x84.

      Web -sivun ( https://en.cppreference.com/w/cpp/language/escape ) mukaan:

      Vastaavaa numeerista tapaa 10 -järjestelmän mukaan kirjoitetuille merkkikoodeille ei C -kielen standardissa ole, vaan voit valita joko heksadesimaalikoodin (suositeltava) tai vaihtoehtoisesti oktaalikoodin (käytä vain, jos on olemassa erityinen syy käyttää sitä heksadesimaalikoodin sijasta).

      Lainaus em. sivulta:

      Numeric escape sequences
      \nnn arbitrary octal value byte nnn
      \xnn arbitrary hexadecimal value byte nn

      Toivottavasti tämä tuo selkeyttä siihen, miten komentorivisovellus saadaan näyttämään myös "ä" -kirjain oikein.

      • Anonyymi

        Kysymys oikeasti kokeneille C -koodareille:

        Onko olemassa jokin keino, miten tämän voisi toteuttaa:


        int check_character_encoding(void) {

        int the_Encoding;

        // the_Encoding = ????

        return the_Encoding;
        }

        ylläolevan funktion pitäisi palauttaa:

        437, jos komentorivisovellusten koodisivu on 437
        850, jos komentorivisovellusten koodisivu on 850
        8859, jos komentorivisovellusten koodisivu on 8859-1
        65001, jos komentorivisovellusten koodisivu on UTF-8

        -1, jos ohjelma ei kykene automaattisesti tunnistamaan käytettyä komentorivisovellusten koodisivua.

        windowsin / linuxin voisi ehkä yrittää tunnistaa siitä, että jos printtaa merkkijonoon
        "\n", niin tuleeko 1 merkki (LF, linuxissa) vai 2 merkkiä (CR ja LF, windowsissa).

        kirjastoja (DLL / .so) voisi ladata vain dynaamisesti (windowsissa LoadLibrary),
        jos ei olla varmoja, mitä kirjastoja on saatavilla.


    • Anonyymi

      Ei ole kysymys mistään uudelleen ohjaamisesta, vaan tämä on komentoriviparametrin välitys esimerkki, joka näyttää kuinka komentoriviparametri välitetään C-ohjelmassa, ali-funktiolle.

    • Anonyymi

      Tuo on oikeastaan editorin ominaisuus ja käytetyn terminaalin/konsolin asetus. Kääntäjä ei tiedä mitään koodauksista sinänsä, mutta lukee lähdekoodia sisäänsä asetetussa koodauksessa.
      Esimerkiksi emacs:ssa voi kooditiedoston tallettaa utf-8 muodossa normaalisti, mutta jos on tarvetta iso-8859-1 koodaukselle, sen saa klikkaamalla esim. status-rivin U-kirjainta hiiren 2-napilla ja valitsemalla talletusformaatin. Tällä tavalla toimimalla saa tiedoston pidettyä myös siististi oikeassa formaatissa, koska editori osaa näyttää erikoismerkit/koodauksen oikein.
      Helpoin tapaus eli utf-8 terminaali, utf-8 kooditiedosto ja emacs utf-8 moodissa(oletus): Kaikki toimii oikein! Terminaalin asettaminen käännöksen jälkeen iso-8859-1:ksi kuitenkin rikkoo tällöin merkistön. Pitää siis saada tiedosto oikeaan formaatiin: M-x recode-region on oikea komento tähän emacsissa. Käännöksen jälkeen ääkköset eivät näy utf-8 terminaalissa (välttämättä) oikein, ennen kuin sen enkoodaus on myöskin vaihdettu.
      Ja jos lennossa tarvitsee eri koodauksia tukea, niin iconv on ainakin yksi työkalu tällaiseen.
      Pienenä anekdoottina: 20-vuotta sitten kirjoittamani tekstipohjainen ohjelma toimii yhä edelleen oikein, mutta tuotettu binääri tuottaa nykyään kääntäjällä oletuksena utf-8 koodausta, kun se aikaisemmin tuotti iso-8859-1:tä. Toisin sanoen, ohjelma ei ole muuttunut, mutta ympäristö on järjettömän erilainen, missä sitä ajetaan ja mahdollistaa vaikkapa japaninkieliset kirjoitusmerkit nykyään!

      • Anonyymi

        Kyllä sinä olet vainunnut asian ytimen oikein, mutta monisanaisuutesi vuoksi, asiaan jää epäily, ettet olisi ymmärtänyt kysymystä ollenkaan.

        Tämä sama ajatus, järjestelmän oletuksista yltää kaikkeen. Mikäli et Lazarus sovelluksessa erikseen määrittele sovelluksen taustaväriä, käytetään järjestelmän oletusta ja näin menetellen piirretään koko sovelluksen käyttöliittymä kuten myös käytetty koodisivu.

        Näitä yleisiä siirrettävyyteen liittyviä sääntöjä, GNOME rikkoo tahallisesti, jossa systemaattinen järjestys korvataan kaaoksen omaisella epäjärjestyksellä. Odottelen milloin ne päättää vaihtaa kirjaimien paikkaa keskenään, luodakseen jotain muista poikkeavaa.


    • Anonyymi

      Tuollaisia jutyujs: ;Master Bppt Record )MBR), paritition type is unknonwn propaplyy RAW an encodeded with some jokeu... Star Generator 2.0 :D

      • Anonyymi

        Kaikkien olemassa olevien ongelmiesi lisäksi, sinulla on pahoja sopeutumisvaikeuksia, eivätkö vanhempasi aio tehdä asialle mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3800
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2782
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      215
      2285
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1560
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1532
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1419
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1284
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1224
    Aihe