Näyttää palstan historia rajoittuvan aivan viimeaikoihin.
Silti, Suomessa alettiin viljelykin jo n. 7500 vuotta sitten. Silloin oli jo vakiintunutta asutusta, silloisen mittapuun mukaan, runsaasti.
Suomeen saapui toki ensimmäiset asukkaat n. 11000 vuotta sitten. Ensimmäiset tulijat olivat metsästäjä-keräilijöitä.
Euroopassa asusteltiin jo paljon aikaisemmin. Oli useampi ihmislajikin. Neandertaalin- ja Denisovan ihminen. Kunnes sitten nykyihminen tuli vallitsevaksi lajiksi.
Tämä on oikeaa historiaa. Ei tuo 1900-luvun pomelointi ole oikein mistään kotoisin, se on liian tuttua.
Historia ulottuu kauemmaksi
12
77
Vastaukset
- Anonyymi
Nykyihminen eli pitkään rinnakkain Neandertalilaisten kanssa. Ilmeisesti jo 40000v. sitten.
- Anonyymi
Ei neandertalit kaikki kuolleet sukupuuttoon ,on niitä vieläkin .
Aha. Missäs heitä on? Ei taida sellaisenaan olla missään. Toki meissä monessa virtaa pikkiriikkisen neandertalilaisen verta.
- Anonyymi
Nykyihminen on tiettävästi hybridi, jonka jotkut populaatiot sisältävät myös neandertaaliperimää.
Kyllä. Neandertalinihminen ja nykyihminen ovat aikanaan eläneet samaan aikaan.
- Anonyymi
Niin, ja molemmat lajit ovat jo silloin olleet kehittyneempiä, kuin aiemmin ajateltiin. On löytynyt, paitsi työkaluja, niin taidokkaita soittimia, mm. luisia huiluja monista paikoista.
Se kertoo jo huomattavasta älyllisyydestä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ja molemmat lajit ovat jo silloin olleet kehittyneempiä, kuin aiemmin ajateltiin. On löytynyt, paitsi työkaluja, niin taidokkaita soittimia, mm. luisia huiluja monista paikoista.
Se kertoo jo huomattavasta älyllisyydestä.Minä löysin kerran huilun pajupuusta. Puhalsin siihen.Kalinaa vain kuului. Olikohan neanderthalin tekemä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä löysin kerran huilun pajupuusta. Puhalsin siihen.Kalinaa vain kuului. Olikohan neanderthalin tekemä?
Kukahan sen löytämäsi huilun oli sinne pajupuuhun laittanut? Oliko korkeallakin?
Et kai vain suuhusi laittanut, kun puhaltelit? Sait varmaan aidsin ja nyt luusi kalisevat.
- Anonyymi
Silloin ei ollut Bandalissimus Stalinia.
- Anonyymi
Tämähän historia osio on tyhmä Pitäisi olla alaotsikot kivikaudelle samoin, Ensimmäisen maailman sodan historialle. Suomen talvisodalle ei tekisi pahaa kun olisi Suomen jatkosodalle. Osio toiselle maailmansodalle. Ruotsi-Suomi aika ja Suomi-Venäjä aika. Osio Suomen itsenäisyys ajasta. Voisipa jakaa 1900 luku vielä ennen sotia ja sen jälkeen .
- Anonyymi
Pelkällä nimien keksimisellä vääristellään edelleen. Käytännössä Suomen sotiminen oli osallistuminen eturivissä operaatio Barbarossaan jota Mannerheim oli vuosikymmenen markkinoinut Suur-Suomi ja -Saksaprojektina natseille. Esinäytöstä, jolla Stalin pyrki pitämään luomuksensa Suomen erossa tulevasta maailmanpalosta , oli Jartsev- ja Paasikivi-neuvottelut, Ne eivät tuottaneet tulosta Mannerheimin ja Erkon lukittauduttua sodan kannalle ja tuloksena syntynyttä konfliktia jolla Leningradin puolustus laadittiin kutsuvat jotkut Suomessa Talvisodaksi.
- Anonyymi
"Pitäisi olla alaotsikot"
Tuosta ei ajatus järkevämmäksi tule. Kyllähän "historia" sanana on liian väljä ja sisältää aivan eri ajanjaksoja, sekä tapahtumia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889