Kissojen hylkääminen

Anonyymi

Kyllä on järkyttävää, että Suomen kaltaisessa sivistysvaltiossa hylätään yhä kissoja niin paljon. Järkytyin, kun televisiosta tuli uutinen, että Pälkäneellä on noin sadan kissan populaatio, jota yritetään parhaillaan pelastaa ! Vielä nyky aikana otetaan yhä kesäkissoja, joita sitten kylmästi syksyn tullen hylätään. Kissaa ei ole tarkoitettu Suomen luontoon, kissa ei pärjää Suomen kylmässä talvessa ulkona: Kissa ei saa tarpeeksi ravintoa ja kissaa tietenkin palelee. Ulkona olevat kissat alkavat pyydystämään lintuja, oravia ja hiiriä, kaikkea mahdollista syötäväksi kelpaavaa mitä ne voivat saada kiinni terveenä ollessaan. Sairas kissa ei jaksa eikä pysty pyydystämään enää mitään syötävää itselleen eikä poikasilleen. Kissat kuulemma paleltuvat siten pakkasessa, että paleltuneet korvat vain putoavat, paleltunut häntä putoaa ja se voi mennä kuolioon ja kissan tassut ja niiden anturat voivat paleltua kokonaan. Kissa on älykäs ja tunteva eläin ja tuntuu varmaan kamalalta kuolla nälkään tai paleltua kuoliaaksi ! Jos huomaa jossakin hylätyn ja nälkäisen kissan niin sen voi yrittää pelastaa hakemalla lähimmästä eläinsuojelu yhdistyksestä loukun, jonka laittaa sinne paikalle missä on nähnyt kissan käyvän. Loukkuun laitetaan tietenkin kissan ruokaa, millä kissa saadaan houkuteltua loukkuun sisään. Loukkuun jäänyt kissa viedään sitten löytöeläin taloon. Siellä eläinlääkäri tarkastaa kissan kunnon, kissa madotetaan ja rokotetaan ja leikataan eli streriloidaan tarvittaessa, Näin kissa saa mahdollisuuden uuteen parempaan elämään hyvässä kodissa. Kissan hylkäämisestä tulisi saada tuntuvat rangaistukset, iso sakkorangaistus ja eläintenpitokielto. Kissa on yhtä arvokas ja hyvä eläin kuin koira, ei mitenkään koiraa huonompi !

3

294

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä siinä, että kissan arvo on sama kuin koiralla. En ymmärrä muutenkaan kissoihin kohdistuvaa vihaa. Tottakai saat olla ärsyyntynyt, jos vieraan ihmisen kollikissa käy kusemassa talon nurkalle, haju on jäätävän paha. Mutta se ei ole sen kissan syytä, että se toteuttaa luonnonmukaista tapaansa merkkailussa, koska vastuuton omistaja ei ole sitä kastroinut.
      Elävää olentoa ei koskaan tulisi rangaista näin julmalla tavalla, kuin kissan hylkäävät tekevät. Kissa on älykäs ja miellyttävä lemmikki ja kuin perheenjäsen, kun niille antaa mahdollisuuden. Kissaviha ilman syytä on mielestäni täyttä idiotismia ja periaatteellista potaskaa. Täytyy olla päässä ja älykkyysosamäärässä vikaa, että kohtelee viatonta eläintä niin välinpitämättömästi. Toivon todella, että karma korjaa tällaisille paskiaisille sen julmuuden. Mikrosirutus on hyvä tapa estää "turhaa" kissakauppaa ja kissansa hylkäävät saadaan sirun avulla identifoitua. Niin mojovat sakot sellaisille, että tuntisi edes murto-osan siitä tuskastaan mitä aiheuttaa.

    • Anonyymi

      Ihan samaa mieltä olen teidän kanssanne tästä asiasta, kurjaa, että Suomessa edelleen kissojen asema on näin huono. Kissoist aina sanotaan, että kyllä kissa pärjää, mutta asia ei ole ihan niinkään. Kissa pärjää, jos sen on pakko pärjätä. Eläinlääkärissäkin on sanottu, että kissa kyllä pärjää, kissa on sitkeä, kun myrkytysoireista kärsivän kissan olen vienyt hoitoon ja ollut huolissani.

      • Anonyymi

        Niimpä ja sitten niitä tuodaan ulkomailta asti rescueina Suomeen väkisin, ilman etukäteen sovittua lopullista kotia. Mihinhän nekin kissat lopulta päätyy, kun koirien mukana on pakko laittaa tänne arvostamattomaan maahan pakkaseen paleltumaan karatessaan vankilaolosuhteita. Etelässä vapaudessa, Suomessa vankilassa täysin ihmisen armoilla.
        Virostakin niitä on tarhoilta tuotu iät ajat ja hintahan on huomattavasti halvempi Viron tarhakissoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      105
      807
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe