Feminismi ja kulta-aika

Kulttuurintutkijat näkevät, että koko ihmiskunnan yhteiset myytit ovat geneettistä alkuperää ja paikalliset myytit kulttuurista. Kaikkialla tavattava myytti on muinaisuuden kulta-ajasta.

Kulta-aikamyytin versioita ovat mm. juutalaisuuden, kristinuskon ja islamin paratiisimyytti ja antiikin myytti menneestä kulta-ajasta, hopea-ajasta, vaskiajasta ja rauta-ajasta. Saman myytin versiot esiintyvät niin intialaisessa mytologiassa kuin varhaiskantaisilla kansoilla.

Oleellisinta on, että ihmisen varhaisin aika nähdään ihanteellisena.

Ihmiskunnan varhaisin kausi on metsästäjä-keräilijäkausi. Kulttuuriantropologit ovat todenneet, että tänä aikana tasa-arvo oli suurempi kuin sitä seuraavana maanviljelyaikana. Huomattava on, että tieteellisen kannan mukaan silloin ei vallinnut tasa-arvo, vaan tasa-arvo oli parempi kuin maaviljelyaikana.

Feminismin ideologia on pannut mutkat suoriksi selittämällä, että tasa-arvo oli täydellinen. Totuus on kaukana siitä. Aikaa vaivasi naisiin kohdistuva raaka väkivalta, raiskaukset ja väheksyntä, kuten varhaiskantaisilla kansoilla ja muuallakin luonnossa, ja edelleen suuressa osassa ihmiskuntaa.

Feminismi siis yhdistää myytin kulta-ajasta ja vääristyneen kuvan ihmiskunnan historiasta.

Kulta-aikamyytin hellimisen tekee mahdolliseksi, että feministisessä ideologiassa ei mainita juuri missään, ei ainakaan merkittävinä geenejä, jotka ovat keskeiset koko biologisessa evoluution selittämisessä. Feminismi uskoo kulttuuritekijöiden kaikenkattavaan vaikutuksen, joten se asettuu selkeästi luonnontieteen vastaisen ideologian kannalle.

1

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huh tuossahan taatusti sitten tulikin sitä varmaa tietoa ihmiskunnan historiasta. Kiitos tästä informaatiopläjäyksestä.

      Mutta kuka feministi ja milloin on ihannoinut jotakin mennyttä kulta- aikaa?

      Pistä vielä riviin muutama nimi tällaisista kulttuuriantropologeista ja tutkimuksista joihin tuossa viittaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3371
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2066
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1367
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe