Feminismi ja kulta-aika

Kulttuurintutkijat näkevät, että koko ihmiskunnan yhteiset myytit ovat geneettistä alkuperää ja paikalliset myytit kulttuurista. Kaikkialla tavattava myytti on muinaisuuden kulta-ajasta.

Kulta-aikamyytin versioita ovat mm. juutalaisuuden, kristinuskon ja islamin paratiisimyytti ja antiikin myytti menneestä kulta-ajasta, hopea-ajasta, vaskiajasta ja rauta-ajasta. Saman myytin versiot esiintyvät niin intialaisessa mytologiassa kuin varhaiskantaisilla kansoilla.

Oleellisinta on, että ihmisen varhaisin aika nähdään ihanteellisena.

Ihmiskunnan varhaisin kausi on metsästäjä-keräilijäkausi. Kulttuuriantropologit ovat todenneet, että tänä aikana tasa-arvo oli suurempi kuin sitä seuraavana maanviljelyaikana. Huomattava on, että tieteellisen kannan mukaan silloin ei vallinnut tasa-arvo, vaan tasa-arvo oli parempi kuin maaviljelyaikana.

Feminismin ideologia on pannut mutkat suoriksi selittämällä, että tasa-arvo oli täydellinen. Totuus on kaukana siitä. Aikaa vaivasi naisiin kohdistuva raaka väkivalta, raiskaukset ja väheksyntä, kuten varhaiskantaisilla kansoilla ja muuallakin luonnossa, ja edelleen suuressa osassa ihmiskuntaa.

Feminismi siis yhdistää myytin kulta-ajasta ja vääristyneen kuvan ihmiskunnan historiasta.

Kulta-aikamyytin hellimisen tekee mahdolliseksi, että feministisessä ideologiassa ei mainita juuri missään, ei ainakaan merkittävinä geenejä, jotka ovat keskeiset koko biologisessa evoluution selittämisessä. Feminismi uskoo kulttuuritekijöiden kaikenkattavaan vaikutuksen, joten se asettuu selkeästi luonnontieteen vastaisen ideologian kannalle.

1

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huh tuossahan taatusti sitten tulikin sitä varmaa tietoa ihmiskunnan historiasta. Kiitos tästä informaatiopläjäyksestä.

      Mutta kuka feministi ja milloin on ihannoinut jotakin mennyttä kulta- aikaa?

      Pistä vielä riviin muutama nimi tällaisista kulttuuriantropologeista ja tutkimuksista joihin tuossa viittaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4128
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3813
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2354
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1925
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1616
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1603
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      48
      1592
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1453
    Aihe