[ ~ https://yle.fi/uutiset/3-12181542 - otsikoituna näin: "Woltin ihmeellinen tarina: Näin pienen porukan idea oli lähellä päättyä konkurssiin rahojen loputtua, mutta sitten tapahtui käänne ja he kaikki rikastuivat" ]
Jo kymmeniä vuosia sitten Intiassa on ollut, ehkä satoja vuosia - järjestelmä, jossa ihmiset kuljettavat ruoka-annoksia pitkin ja poikin kaupunkia, slummeja .. vähäpukeiset langan laihat intialaiset (lähinnä nuoret) juoksivat eväslounasnyssyköineen vieden kummallisilla värinauhoilla ja -helmillä koristeltuja pussukoita esimerkiksi katukeittiöistä hämmästyttävän tarkasti aina oikeisiin osoitteisiin ..
Olivatko Wolt' in tehneet käyneet Intiassa tai kuulleet tämän -en tiedä - logistiikka - evoluution huippukeksintö jo vuosimiljoonien takaa?
Tuon kuljetussysteemin kuulin jo Intian kävijältä 1980-luvulla, jolloin internetistä ei ollut tavan kansalaisille hajuakaan. Tuo Intian kävijä asui maassa, Delhissä (nykyään Mumbai) 25 vuotta - länsimaalaisena "pyörimisteknologian huippuasiantuntijana", eikä koko tuona aikana päässyt tarkoin selville tilaaja- ja toimituskoodista (osoitesysteemistä) miten eväsnyssäkät ja -pussukat päätyivät aina oikeisiin osoitteisiin!
Osto- ja kulutusvoiman siirtologistiikka
Intialaiset eivät kertoneet miten rahastus on tapahtunut, mikä tänään internetin valtakaudella on itsestään selvä juttu - etukäteistä maksamista, jolloin luottotappiot kutistuvat liki olemattomiin.
..
Intiassa ja Kiinassa on asunut viisaus jo vuosituhansia, ja meillä läntisillä veljillä ja siskoilla on edelleen paljon heiltä opittavaa - myös itse kulutusjälki ympäristölle per capita*, mikä onkin kiinalaisten osalta keskikokoinen ja intialaiset näkökulmasta lähes olematon.
..
Suomessa kehitetty Wolt - teki enemmän kuin tänään vielä edes ymmärretään!
Kaikki perustuu itsestään selvään logistiikkaan, nokkelaan systeemisuunnitteluun ja oivaltaviin bittinikkareihin, joiden mielikuvitukselle ei liene rajoja |1.
Mausteen peliin antaa yrittäminen, intohimo kuin uuden säveltäminen
Tekemisen ahneuskin saattaa pilkottaa sivuraiteilta, mutta lausunnot innosta maksaa veroja ovat vanhalle polvelle outoja ja kiusallisia. Nuoret ymmärtävät miten yhteiskunta suurella veropussillaan on luonut tiet, väylät ja oppimisen reitit - osaltansa ilman näitä yhteiskuntapalveluita ei näiden nuorien hämmästyttävä into tehdä uutta - olisi mahdollista.
Nyt yrittäjyysvoltin ideoineet maksavat [ ~ https://www.iltalehti.fi/talous/a/49be4ed8-0acf-4431-ad2e-3691bda00571 - , IL-otsikoituna näin: "Valtiovarainministeri Saarikko liikuttui Wolt-perustajan viestistä: ”Kiitti Suomea kaikesta siitä, mitä on saanut”" ] hymyillen veroja.
--
Entä se Woltin oleellisin oivallus, joka sekään ei ole mikään uutuus, vaan sovellus tuoda esille ihmisen luontainen halu tehdä itselleen tulosta yrittäjänä - omanaan!
Woltt työllistää - nykyään puhutaan 4000 yrittäjästä - työntekijästä, jotka juoksevat, pyöräilevät, mopoilevat sähköllä tai jopa autolla
[ ~ https://yle.fi/uutiset/3-12182291 - YLE-otsikoituna näin: "Wolt-kuskit kuulivat miljardien yrityskaupasta toimittajalta – "Onhan se valtava summa!"" ]
Sopimukseen perustuva yhteistyö tuottaa jonkin vahvistamattoman tiedon mukaan 13 euron tuntikorvauksen - urakoiden, en tosin tunne sopimuksen sisältöä, millaisiin suoritemääriin pitää päästä tunnissa tai päivässä ..
Wolt on nyt uraa uurtava mahdollisuus tuhansille, joille kelpaa "tehtävä kuin tehtävä"
- nyt Suomessa kukin Voltti-kassin kantaja voidaan nähdä vaihtelevaksi puhuttujen kielien ryhmäsekoitukseen osallistujaksi - ja mikä parasta se tuo yrittämiseen perustuvaa työtä monille sellaisille, joiden on ollut vaikea saada toimeliaisuutta ansainnalla.
Innovaatiovoltti loi mahdollisuuksia ideasta, joka keksittiin jo kauan sitten Intiassa
- ehkä muuallakin, sillä lopultahan ei ole kysymys kuin logistiikasta viedä jotain jostain jonnekin päälle maksatus, ilman liiketoimintariskiä. Parhaat keksinnöthän tulevat yksinkertaisista tarpeista.
Wolt on muiden kaltaistensa myötä uudisraivaaja tekemisestä, osallistumisesta kuin kuulumisesta ryhmään - Tekemisen volttia yhdistää tapa tehdä työtä, samanlainen kassi selässä kuin annettu univormu, ainakin sateen kestävä takki/ pusero - ehkä lippiskin tuotekehittyy kunkin wolttilaisen päähän.
--
Entä verot, entä työntekijän turva - entä ammattiliittojen vastaveto?
Yksilöyrittäjyys on toistaiseksi myrkkyä perinteellisille ammattiyhdistyksille [ ~ https://m.facebook.com/groups/tilannehuone/permalink/843738322502763/?comment_id=843755902501005 - ] - joukkovoima katoaa yritteliäisyyden alle.
Ehkä yksilöyrittämisen kehityskaari ajaa SAK' ta pohtimaan mitä seuraavaksi. Entä oikeus, miten se tulee lopulta tulkitsemaan Voltin tehtäviä, heidän pienyrittäjiä, jotka ehkä sittenkin ovat verokortillisia työntekijöitä - jos näin, voi Voltin perusidea kadota verottojan yhteiskuntatarpeisiin ja byrokratiaan? Ehkä tässä on kehitysruisketta myös yhteiskuntahallinnolle tuotekehittää verotusta >
...
45790
Yrittäjyyden, yrittämisen ja työnteon täysvoltti!
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras951501Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva200948- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60693
