Äskeinen Eduskunnan kyselytunti oli katasrofi

Anonyymi

Olen erittäin tyrmistynyt, tyytymätön ja pettynyt hallituksemme toimintaan.

10

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aatami ja Eeva olivat juuri nussineet

      Aatami ja Eeva olivat juuri nussineet, kun Jumala tuli paikalle. - Missä Eeva on, Jumala kysyi.
      - Joella pesemässä pillua, vastasi Aatami.
      - Voi vittu, se haju ei lähde kaloista ikinä, huokasi Jumala

      • Hei, peniksenpalvoja!

        Pojat kaikki polvillah
        Vittua kumartamah.
        Vatsallah miehet vanhat
        Vittua kumartamah
        Tuota tervehyttämäh.
        Pappi nosti partoah
        Kuningas kypäriäh
        Tuota tervehyttämäh.

        Suomalaista kansanrunoutta.


    • Anonyymi

      Hajusta päätellen Marin on vetänyt hernekeittoa enemmänkin. Tai sitten puhuu paskaa.

    • Anonyymi

      Kaikki haukkuivat vaan ValkoVenäjää joka on ollut auttamassa pakolaisia
      (Jenkkien uhreja) Lapin polttajille ja Karjalan polttajille. Rokkaa.

      • Anonyymi

        Mikä pölhöKustaa sinä olet, kun puhut aivan puuta heinää. Valko-Venäjähän noita ihmisiä tuonne haalii ja kun on löytynyt lennättäjiä, niin onpa saanut kansan liikkeelle valhepuheilla.

        Tuollaisella Lukasenkalla ei ole mitään vastuuntuntoa haaliessaan ihmisiä tuonne rajalleen.
        Toivottavasti Eurooppa pysyy vahvana ja antaa Putinin ja Lukasenkan hoidella nuo ihmiset lämpimään ja ruokaakin he tarvitsevat, mutta onhan Putinilla rahaa elättää tuo seurakunta tuolla Puolan rajan takana.

        Toinen velikulta vielä on auttamassa, nimittäin tuo ihmisystävällinen PUTIN.

        Siinä on kaksi veljestä, joilla ei ole minkäänlaista oikeustajua. Siellä vain vääryys vallan saapi.


    • Anonyymi

      Kun tyrmistykseltäsi tokenet, niin muuta muualle. Suomi on oikeusvaltio, jossa kansalaiset valitsevat yleisessä ja yhtälaisessa vaalissa kansanedustajat, jotka päättävät valtion budjetista ja säätävät kaikki lait hallituksen esityksestä. Oppositiopuolueiden kansanedustajat toimivat valiokuntien jäseninä sekä myös eduskunnan puheenjohtajina.

      • Anonyymi

        Oikeusvaltio me perusta on parlamentaarinen demokratia.
        Voitko vastata miten se sinun mielestäsi toimi torstain kyselytunnilla.
        Tietänet, että Eduskunnalla on selkeästi määritelty oikeus tiedon saantiin hallituksen toimista.
        Kysynkin, onko viisikko hakenut oppia itsevaltias Lukashenkan hovista.
        Jos kansanedustajat edustavat kansaa, niin nyt yli puoluerajojen he kieltävät luottamuksensa tältä itsevaltaisia toimiaan salaavalta hallitukselta.


    • Anonyymi

      Kuinka on ministeri Ohisalo.menikö kaikki kyselytunnilla ministerivalan ja ministerivastuulain huomioon ottaen. Niin vaan, että miltä se nyt ministeristä ihan itsestään tuntuu.

    • Nämä hallituksen "ei-miehet" ovat kieltämättä vähän hakoteillä.

    • Anonyymi

      En katso enää eduskunnan kyselytunteja televisiosta. Sain tarpeekseni niistä. On vastenmieistä kuunnella ja katsoa perussuomalaisten räksytä. Esimerkiksi ministeriltä tivataan vastausta: vastaat sitten kyllä tai ei — vaikka laajaan asiakokonaisuuteen ei kukaan järkevä ihminen voi vastata kyllä tai ei, siten että asia tulee kysyjälle ymmärretyksi.

      Lisäksi eduskunnan puhemies keskeyttää vastaukset, niin että ministerin vastaus jää usein puolitiehen. Keskustelu ei ole sivistynyttä eikä eri puolueiden näkökannat ja vaikuttavuus (minuutin mittaisissa puheenvuoroissa) tule esille. Oppositiopuolueiden "kansanedustajakellokkaat" yrittävät vain keksiä virheitä hallituspuolueiden ministerien tekemisistä "tikulla kaivaen" vihaisina purriaisina.

      Lisäksi eräät kansanedustajat eivät osaa painaa nappia ennenkuin kysyvät, joten heitä on neuvottava napinpainamisessakin, jotta äänensä kuuluisi.

      Nokittelua, huutelua ja asian vierestä puhumista, jopa tv-katsojien aliarviointia, miksi siihen tuhlaisi omaa aikaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4950
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1529
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1421
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1163
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      42
      977
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      153
      827
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe