Tässä teille faktaa kuinka heliosentrinen eli aurinkokeskinen maailmankuva toimii.
Onko mitään vastaan sanomista, häh ?
https://www.youtube.com/watch?v=tcsazyX1fwg
Nyt annan lättäpäille pureksimista !
25
62
Vastaukset
- Anonyymi
Mikään ei saa estää sinun oikeuttasi olla väärässä.
- Anonyymi
Persekärpäseltä fiksu kommentti, se on harvinaista se....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persekärpäseltä fiksu kommentti, se on harvinaista se....
Usko jo, että teet vain itsesi typerykseksi tuolla jatkuvalla perskärpäshölinälläsi.
- Anonyymi
Huutonaurua!
- Anonyymi
Heitin pallon junassa ilmaan. Se laskeutui käteeni eikä 10 metriä taaempana vaikka juna liikkui 36 metriä sekunnissa. Eli maan on oltava litteä.
- Anonyymi
Hieno videolinkki Atamanilta.
Juuri noin Aurinkokuntamme avaruudessa kiitää ja paino- työntö, veto- ja keskipakoisvoimat yms pitävät sitä kasassa. - Anonyymi
Miten tuo todisti mitään, voisitko hiuksn selittää?
- Anonyymi
Toi juuri todistaa sen mitä tapahtuu tasasella liikkeellä kuten maapallolla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toi juuri todistaa sen mitä tapahtuu tasasella liikkeellä kuten maapallolla
Tuo väittelijä yritti tuolla, kuten itse kirjoitti, väittää että maa olisi litteä. Sortui kuitenkin omaan näppäryyteensä, ja tuli todistaneeksi pallomaan.
- Anonyymi
Minä en usko päättymättömään ja ikuisesti laajenevaan avaruuteen.
Tuollainen ajatus ei ole minkään tieteenalan tunnustama.
Älkää sanoko että tähtitiede olisi tieteen ala. Sitä se ei ole.- Anonyymi
Kyllähän se on tieteen ala, et nähtävästi ymmärrä mitä kirjoitat..
- Anonyymi
Tähtitiede on tieteenala, jos muuta väität, perustelut, kiitos.
Avaruus on niin suuri ja sinä niin pieni, ettei se avaruus sinun uskoasi kaipaa olemassaoloonsa, se on se mikä on, ei se uskomalla muuksi muutu.
- Anonyymi
Flättärien agenda on sekoittaa ihmisten ajatukset pois maailman tärkeistä tapahtumista. Niistä ei uutisoi myöskään mikään valtamedia. Takana satanistinen porukka.
- Anonyymi
Eiköhän ole aika tärkeää tietää missä oikeasti elämme.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän ole aika tärkeää tietää missä oikeasti elämme.
Ja me tiedämme elävämme maapallolla täysin varmasti.
- Anonyymi
Eihän Eric Dubay selkeästikään tiedä, tai kovasti ainakin yrittää olla tietämättä miten aurinkokunta toimii.
- Anonyymi
Kyseessä on Eric Dubayn video ja hänhän tunnetusti ei ymmärrä tähtitieteestä yhtään mitään, hänen videoitaan katsotaan siksi että hänelle voi nauraa.
Väittää vielä pseudotieteeksi idiootti 😂🤷♂️🤦♂️ Tämä video litteänmaan toiminnasta ja taivaankannen liikkeistä on vakuuttava, ja kumoaa toveri flättäri Eric Dubayn palloteoria hypoteesista kertovan videon.
https://www.youtube.com/watch?v=Z6SK7FmNEXc- Anonyymi
Ei tuo malli perustu tieteeseen tai mitä havaitsemme.
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuo malli perustu tieteeseen tai mitä havaitsemme.
Ajasta 1.50 eteenpäin näet miten taivaankannen heijastukset selittää maapallopäiden havainnot etelänristin ja muiden eteläntähtien liikkeistä.
Itse pidän etelänristiä pyhänä, varoittavan ristinä taivaalla joka kertoo Jeesuksen sovitustyöstä, ja varoittaa lähestymästä taivaankantta ja maailman reunaa.- Anonyymi
Delfine kirjoitti:
Ajasta 1.50 eteenpäin näet miten taivaankannen heijastukset selittää maapallopäiden havainnot etelänristin ja muiden eteläntähtien liikkeistä.
Itse pidän etelänristiä pyhänä, varoittavan ristinä taivaalla joka kertoo Jeesuksen sovitustyöstä, ja varoittaa lähestymästä taivaankantta ja maailman reunaa.Ei ole kahta etelänristiä. Videon mukaan toisen ristin pitäisi heijastua kupolista ja kiertää etelänapaa, toisen aidon etelän ristin kiertäessä kupolissa maailman laidalla kehää.
- Anonyymi
Delfine kirjoitti:
Ajasta 1.50 eteenpäin näet miten taivaankannen heijastukset selittää maapallopäiden havainnot etelänristin ja muiden eteläntähtien liikkeistä.
Itse pidän etelänristiä pyhänä, varoittavan ristinä taivaalla joka kertoo Jeesuksen sovitustyöstä, ja varoittaa lähestymästä taivaankantta ja maailman reunaa.Ei selitä jos ymmärtää tähtitiedettä.
- Anonyymi
Siis kakkukupu ja lautanen todistaisivat jotain? Ainakin ne todistavat sen, että kumpikin esine on väärässä käytössä ja moisen kokeen järjestäjällä ei ole kaikki kohdallaan.
- Anonyymi
Delphine,
Tuossa koitetaan selittää ongelma yhden havainnoitsijan kannalta.
Mutta mites kun niitä on rajaton määrä sen havainnoitsijan oikealla ja vasemmalla puolella koko "kiekon" ympäri.
Samaan aikaan myös eri suunnissa nähdään samat asiat taivaalla "suoraan Etelässä"; tuo malli ei mitenkään selitä sitä.
Eikä se tietenkään selitä sitä miksi Aurinko menee sen 15 astetta tunnissa sivusuuntaan kaikkialla.
Auringossa on usein pilkkuja joita voidaan seurata lähes paljaalla silmällä himmentimen kanssa, Kiinalaiset tms osasi tämän vuosisatoja sitten, ennen kaukoputken keksimistä. Seuraamalla Auringonpilkkuja olisi helppo osoittaa onko "kuva" aito vai heijasta, mitään tällaista "heijastetta" ei voida osoittaa.
Toimii myös Kuun kanssa, Tyhco kraatteri helpoiten silmiin osuvana vaihtaa paikkaa eri puolilla; eri tavalla kuin se tekisi heijastuksissa.
Asiaa ei voi selittää yhdelle havainnoitsijalle kerrallaan; se pitää kyetä selittämään rajattomalle määrälle havainnoitsijoita jotka tekevät havaihtoa samalla hetkellä.
Silmin nähtävät havainnot todistavat ainoastaan Maan pallomaisuudesta.
- Anonyymi
Delphine puhuu Etelän Rististä ymmärtämättä ettei tuolla taivaalla mitään ristiä ole, vain pari tähteä.
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/wMGGKuEWwQrHfEscrZHdh9.jpg
Tuossa on aikavalotettu kuva siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k422918Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471169
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7976Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58961Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78931
