Tietoa sananvapaudesta ja uskonnonvapaudesta

Anonyymi

20.6 2021 järjestettiin mielenosoitus Helsingissä sananvapauden ja uskonnonvapauden puolesta. Ylen uutisten mukaan paikalla oli tuhat mielenosoittajaa, mutta silminnäkijän lausunnon mukaan, paikalla oli yli kaksisataa mielenosoittajaa ja silti selkeästi vähemmän kuin tuhat. Ylen uutisten mukaan, https://yle.fi/uutiset/3-11991280, “Järjestäjinä oli neljä yksityishenkilöä”, mutta todellinen järjestäjä oli organisaatio nimeltään SEA eli Suomen Evankelinen Allianssi. Myös 28.8 2021 järjestettiin marssi Salossa elämän arvoille, teemana oli mm. Sananvapaus ja uskonnonvapaus. Tämän järjestäjänä oli KRIO eli Kristittyjen ihmisoikeusryhmä, mikä on Suomen Evankelisen Allianssin verkosto.

Olen yrittänyt löytää myös muita järjestöjä jotka olisivat kiinnostuneita tekemään jotain Suomen sananvapauden ja uskonnonvapauden puolesta. Se etsintä on ollut vaikeaa. Sananvapaus ja uskonnonvapaus... nämä kaksi Suomen kansalaisten perusoikeutta vaikuttavat huolestuvasti olevan vaarassa kaventua esimerkiksi valtakunnasyyttäjä Raija Toiviaisen ja muiden hänen kaltaistensa henkilöiden takia, jotka vaikuttavat hyväksikäyttävän Suomen lakien heikkouksia poliittisissa agentoissaan. Niin kuin Suomen huonosti kirjoitettua lakia eli kiihottaminen kansanryhmää vastaan lakia, sitä lievempää muotoa. (Rikoslaki 11, 10 §) Tämä valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen toiminta on huolestuttanut myös USA:n korkeasti koulutettuja professoreja ja asiantuntijoita, jotka tekivät hänestä valituksen USCIRF:lle ennen kesää 2021. (U.S. Commission on International Religious Freedom.) Tästä asiasta myös Yle julkaisi uutisen. (https://yle.fi/uutiset/3-11956650.) Tämä USA:n professorien ja asiantuntijoiden valitus liittyi tietenkin kansanedustaja Päivi Räsäsen ja pappi Juhana Pohjolan syytteisiin mitkä tehtiin heille juuri kiihottaminen kansanryhmää vastaan lain varjolla. (Sen lievemmän muodon.)

Minun etsintä löytääkseni niitä jotka olisivat kiinnostuneita tekemään jotain Suomen sananvapauden ja uskonnonvapauden puolesta, johti lopulta siihen että kuulin Sanan- ja uskonnonvapaus ry:stä. Otin yhteyttä erääseen henkilöön tässä järjestössä ja hän viestitti minulle takaisin. Hänen lausunnon mukaan tammikuussa 2022 on tulossa mahdollinen uusi mielenosoitus, mitä ainakin Sanan- ja uskonnonvapaus ry olisi halukas koordinoimaan.
“Syksyn aikana yritämme saada nyt toimintamme käyntiin siten, että pankkitilit on avattu ja käytännön asiat järjestyksessä. Näihin aloitusjärjestelyihin on mennyt nyt voimavaroja emmekä ole vielä ehtineet järjestellä mitään isompaa. Meillä on suunnitelmissa koordinoida mielenosoitus tammikuussa, jolloin Päivi Räsäsellä alkaa oikeudenkäynti...”

Nyt olisi hyvin tärkeää että kaikki kerääntyisivät yhteen ja tekisivät tässä maassa osansa. Minusta viisain taktiikka tähän on se, että mahdollisimman monessa Suomen kaupungissa järjestettäisiin ensin pientä aktiviteettia, niin kuin pienempiä mielenosoituksia, ennen kerääntymistä yhteen suureen mielenosoitukseen. (Tietenkin Helsinkiin.) Olisi tärkeää että tämä mahdollinen, suuri mielenosoitus ylittäisi kansainvälisen uutiskynnyksen. Muuten en usko että Suomen eduskunnan enemmistö ovat tarpeeksi kiinnostuneita pistämään sellaisia henkilöitä niin kuin valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaista kuriin tai muuttamaan liian tulkinnanvaraisia lakeja, niin kuin kiihottaminen kansanryhmää vastaan lakia, sitä lievempää muotoa. Pyydän teitä kaikkia suomalaisia aktivoitumaan omalla tavalla, niillä voimavaroilla mitä teillä on. Esimerkiksi informaation levittäminen sosiaalisessa mediassa on tärkeää, jotta kaikki halukkaat kuulevat tulevista mielenosoituksista ajoissa.

T: Mikko Elo, kirjoittaja/taiteilija

0

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        133
        1921
      2. Toivotko koskaan mies...

        Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
        Ikävä
        126
        1589
      3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        80
        1390
      4. Svty paska työpaikka

        Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
        Suomussalmi
        32
        1351
      5. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        1
        1206
      6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

        Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
        Ikävä
        128
        1166
      7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

        Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
        Intohimo
        50
        1060
      8. Onko viisikko aktivoitunut

        Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
        Seinäjoki
        24
        1049
      9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1011
      10. Olisit voinut olla...

        ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
        Ikävä
        66
        868
      Aihe