Tietoa sananvapaudesta ja uskonnonvapaudesta

Anonyymi

20.6 2021 järjestettiin mielenosoitus Helsingissä sananvapauden ja uskonnonvapauden puolesta. Ylen uutisten mukaan paikalla oli tuhat mielenosoittajaa, mutta silminnäkijän lausunnon mukaan, paikalla oli yli kaksisataa mielenosoittajaa ja silti selkeästi vähemmän kuin tuhat. Ylen uutisten mukaan, https://yle.fi/uutiset/3-11991280, “Järjestäjinä oli neljä yksityishenkilöä”, mutta todellinen järjestäjä oli organisaatio nimeltään SEA eli Suomen Evankelinen Allianssi. Myös 28.8 2021 järjestettiin marssi Salossa elämän arvoille, teemana oli mm. Sananvapaus ja uskonnonvapaus. Tämän järjestäjänä oli KRIO eli Kristittyjen ihmisoikeusryhmä, mikä on Suomen Evankelisen Allianssin verkosto.

Olen yrittänyt löytää myös muita järjestöjä jotka olisivat kiinnostuneita tekemään jotain Suomen sananvapauden ja uskonnonvapauden puolesta. Se etsintä on ollut vaikeaa. Sananvapaus ja uskonnonvapaus... nämä kaksi Suomen kansalaisten perusoikeutta vaikuttavat huolestuvasti olevan vaarassa kaventua esimerkiksi valtakunnasyyttäjä Raija Toiviaisen ja muiden hänen kaltaistensa henkilöiden takia, jotka vaikuttavat hyväksikäyttävän Suomen lakien heikkouksia poliittisissa agentoissaan. Niin kuin Suomen huonosti kirjoitettua lakia eli kiihottaminen kansanryhmää vastaan lakia, sitä lievempää muotoa. (Rikoslaki 11, 10 §) Tämä valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen toiminta on huolestuttanut myös USA:n korkeasti koulutettuja professoreja ja asiantuntijoita, jotka tekivät hänestä valituksen USCIRF:lle ennen kesää 2021. (U.S. Commission on International Religious Freedom.) Tästä asiasta myös Yle julkaisi uutisen. (https://yle.fi/uutiset/3-11956650.) Tämä USA:n professorien ja asiantuntijoiden valitus liittyi tietenkin kansanedustaja Päivi Räsäsen ja pappi Juhana Pohjolan syytteisiin mitkä tehtiin heille juuri kiihottaminen kansanryhmää vastaan lain varjolla. (Sen lievemmän muodon.)

Minun etsintä löytääkseni niitä jotka olisivat kiinnostuneita tekemään jotain Suomen sananvapauden ja uskonnonvapauden puolesta, johti lopulta siihen että kuulin Sanan- ja uskonnonvapaus ry:stä. Otin yhteyttä erääseen henkilöön tässä järjestössä ja hän viestitti minulle takaisin. Hänen lausunnon mukaan tammikuussa 2022 on tulossa mahdollinen uusi mielenosoitus, mitä ainakin Sanan- ja uskonnonvapaus ry olisi halukas koordinoimaan.
“Syksyn aikana yritämme saada nyt toimintamme käyntiin siten, että pankkitilit on avattu ja käytännön asiat järjestyksessä. Näihin aloitusjärjestelyihin on mennyt nyt voimavaroja emmekä ole vielä ehtineet järjestellä mitään isompaa. Meillä on suunnitelmissa koordinoida mielenosoitus tammikuussa, jolloin Päivi Räsäsellä alkaa oikeudenkäynti...”

Nyt olisi hyvin tärkeää että kaikki kerääntyisivät yhteen ja tekisivät tässä maassa osansa. Minusta viisain taktiikka tähän on se, että mahdollisimman monessa Suomen kaupungissa järjestettäisiin ensin pientä aktiviteettia, niin kuin pienempiä mielenosoituksia, ennen kerääntymistä yhteen suureen mielenosoitukseen. (Tietenkin Helsinkiin.) Olisi tärkeää että tämä mahdollinen, suuri mielenosoitus ylittäisi kansainvälisen uutiskynnyksen. Muuten en usko että Suomen eduskunnan enemmistö ovat tarpeeksi kiinnostuneita pistämään sellaisia henkilöitä niin kuin valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaista kuriin tai muuttamaan liian tulkinnanvaraisia lakeja, niin kuin kiihottaminen kansanryhmää vastaan lakia, sitä lievempää muotoa. Pyydän teitä kaikkia suomalaisia aktivoitumaan omalla tavalla, niillä voimavaroilla mitä teillä on. Esimerkiksi informaation levittäminen sosiaalisessa mediassa on tärkeää, jotta kaikki halukkaat kuulevat tulevista mielenosoituksista ajoissa.

T: Mikko Elo, kirjoittaja/taiteilija

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        72
        3053
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        55
        2715
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        432
        2325
      4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        79
        2178
      5. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        95
        1996
      6. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        54
        1896
      7. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1576
      8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        17
        1537
      9. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        30
        1370
      10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

        Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
        Ikävä
        29
        1339
      Aihe