SAULI NIINISTÖ HYVÄ PRESIDENTTI

Täytyy olla todella hyvillään, että meillä on Suomessa edes yksi kunnon poliitikko vallassa. Presidentti Niinistö on todella mallikelpoisesti hoitanut virkaansa siihen kuuluvine tehtävineen ja tuntuu kannanotoissaan olevan jatkuvasti huomattavasti muiden edellä. Isänmaallinen, oman kansan etujen puolesta toimiva presidenttimme ansaitsee kaikkien kiitoksen ja kunnioituksen.
241355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kyllä minulla on mennyt maku. Tuo vouhottaa jostain ilmasto hööpöistä ihan kun olisi joku ilmasto-ongelma. Jos ilmasto lämpenisikin vaikka 10 astetta, niin sehän on vain meidän etu. Alkaa pellot tuottamaan viiniä ja ruokaa.

Äänestä
  • Sale ilmastohörhöilee ja omien sanojensa mukaan syö vain kerran viikossa punaista lihaa yli tuhannen neliön kämpässään, jotta ilmasto pelastuisi. Vetää vielä maski naamassa pakokaasut keuhkoihinsa happea säästäkseen, ettei tulisi maailmanloppua.

    Äänestä

Kohta on itsenäisyyspäivän ja uudenvuoden puheen aika.

Salella on varmasti olo niinku entisellä Romanian johtajalla.

Äänestä

Jäläkiviisaus on imelin viisauven laji. Jäläkiviisaan silimä kahtoo taakkepäin.

Näin Konsta Pylkkänen kiteyttää asian Veikko Huovisen teoksessa Havukka-ahon ajattelija.

Äänestä

Yksi pahimpia ulkomaisten poliitikkojen peräpäitä nuolenkeleva presidentti!

Tykkää rikollisista ja diktaattoreista.

Putinin luona ravataan kuin naapurin lesken luona päiväkahvilla! Vaikkakin Putin on osoitettu syylliseksi useisiin ulkomailla tapahtuneisiin toimittajien myrkytystapauksiin ja aktivistien salamurhiin, sekä Malaysia Airlinesin lennon 17 pudottamiseen, jossa kaikki koneessa olleet 283 matkustajaa ja 15 miehistön jäsentä kuolivat!

Kansainvälisesti oikeuden eteen haluttu massamurhaaja on Salen parhaimpia kamuja!

Presidentin moraali ei voisi enää enempää laskea, jos lähes 300 ihmistä murhauttaneen rikollisen nuoleskelu on normaalia!

Äänestä

Niinistö on vuodesta 1987 ollut politiikassa mukana kansanedustajana, ministerinä, kokoomuksen puheenjohtajana, eduskunnan puhemiehenä ja EIP:n johtajana ja nyt presidenttinä 9 vuotta.

Niinistö moittii, että turvallisuuslait ovat ajastaan jälkeen jääneitä, mutta ei ole poliittisella urallaan kertaakaan aikaisemmin niihin puuttunut. Eikä ole esittänyt muutoksia niihin lakeihin kuin vasta tällä viikolla.

Äänestä

Ei vaikutusvaltaa idän- eikä lännenjohtajiin! Tyhjänpäiväinen vanhus!

Äänestä
  • Oli esim. EU:ssa ainut joka neuvottelutaidoillaan idän suuntaan sai Suomen itärajan yli tulleen elintasosurffareitten aallon loppumaan.

    Presidentti on erittäin fiksu vertaa häntä sitten kehen tahansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oli esim. EU:ssa ainut joka neuvottelutaidoillaan idän suuntaan sai Suomen itärajan yli tulleen elintasosurffareitten aallon loppumaan.

    Presidentti on erittäin fiksu vertaa häntä sitten kehen tahansa.

    Jos verrataan Niinistöä hänen vaimoonsa Jenni Haukioon, niin kumpikohan mahtaa olla se fiksumpi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oli esim. EU:ssa ainut joka neuvottelutaidoillaan idän suuntaan sai Suomen itärajan yli tulleen elintasosurffareitten aallon loppumaan.

    Presidentti on erittäin fiksu vertaa häntä sitten kehen tahansa.

    "Presidentti on erittäin fiksu vertaa häntä sitten kehen tahansa."

    Selvästi fiksumpi kuin sinä!

    Mutta on silti rikollisien parissa viihtyvä pikkurikollinen itsekin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Presidentti on erittäin fiksu vertaa häntä sitten kehen tahansa."

    Selvästi fiksumpi kuin sinä!

    Mutta on silti rikollisien parissa viihtyvä pikkurikollinen itsekin.

    Fiksupa hyvinkin ja vielä vaatii Natoa aloittamaan kolmannen maailmansodan Euroopan tantereilla.
    Bidenillä "hyvä havainto" Sauli Niinistön sotaponnisteluista Eurooppaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Fiksupa hyvinkin ja vielä vaatii Natoa aloittamaan kolmannen maailmansodan Euroopan tantereilla.
    Bidenillä "hyvä havainto" Sauli Niinistön sotaponnisteluista Eurooppaan!

    Britannialla on kansainvälinen pidätysmääräys Putinista kahdesta novitshok hermomyrkytyksestä ja yhdestä radioaktiivisella poloniumilla tehdystä murhasta!
    Hollannilla on voimassa pidätysmääräys Malaysia Airlinesin lennon 17 pudottamissesta, samoin Ukrainalla ja Malesialla!

    Herra presidentti my ass...!

    Äänestä

Hyvää joulua presidenttiparille perheineen.

Saulille ja Jennille pitäisi antaa ikuisuusvirka Suomen johdossa. He ovat tasapainoisia ihmisiä, joiden olemus huokuu rauhaa ja positiivisuutta, joka tarttuu. He ovat todellakin hyvä roolimalli kansalle.

Toki silti voi olla milipide-eroja heidän kanssaan, sitä en sano. Mutta eikö presidenttiys olekin enemmänkin roolimalli tänä päivänä kuin jotain muuta.

Äänestä
  • Eihän tasavallan presidentti nytkään johda Suomea.
    Eduskunta ja hallitus ovat ne, jotka perustuslain mukaan Suomen asioista päättävät.

    Äänestä

Presidenttiparilta toivoisin enemmän näkyvyyttä tv:ssä.

Itsenäisyyspäivänä vain hiukan nähdään heitä ja uuden vuoden puhe presidentiltä.

Olisi kiva, että joulunakin tulisi jotain. Vaikka Mäntyniemen jouluohjelma, jossa nähtäisiin myös henkilökunnan työtä keittiössä ja muualla. Joku samantapainen kuin Biriteissä on Real Royalty-sarja.

Ja sitten myös pääsiäsiohjelma, vappuohjelma, juhannusohjelma....

Äänestä

Miksi kukaan ei kutsu heitä ajankohtais- ja muihin ohjelmiin? Syytä olisi. Onhan niitä vielä ihan hyviä ja asiallisia ohjelmia sentään jäljellä, joihin presidenttiparin voisi ihan hyvin pyytää. Yksin ja yhdessä.

Samat naamat ja julkkiset pyörivät joka ohjelmassa. Muissa maissa presidenttiä perheineen näkee paljon enemmän. Meillä heitä näkee lähinnä hesalaiset ja naantalilaiset.

Äänestä

Kansankunta tarvitsee muunkinlaista johtajuutta kuin poliittista. Siihen tehtävään presidenttipari on paras.

Äänestä
  • Kyllä, mutta mutta...

    Presidentiltä voisi ottaa valtaoikeudet pois. Ulkopolitiikkaa voisi johtaa ulkoministeri, tietenkin pääministerin kanssa yhdessä.

    Koska muutoksen jälkeen presidentin tärkein tehtävä olisi julistaa vuosittain valtiopäivät avatuksi, niin mitään yleistä vaaalia ei enää tarvittaisi presidentin valitsemiseen. Eduskunta voisi valita presidentin, niin kuin esim. Virossakin on asianlaita.

    Äänestä

  • Tasavallan presidentiksi valitaan vain yksi ihminen kerrallaan, joten mitään presidenttiparia ei ole olemassakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tasavallan presidentiksi valitaan vain yksi ihminen kerrallaan, joten mitään presidenttiparia ei ole olemassakaan.

    Älä ihmeessä. Olemme kaikki puhuneet vuosia päin honkia julkisesti ja yksityisesti.

    Sanna Marinkin on ihan hyvin suoriutunut virastaan. Järjestää ratkiriemukkaita hetkiäkin aika ajoin meille kansalaisille. Mutta kaikista niistäkin huolimatta mieluummin katson nuorta, älykästä ja näyttävää ihmistä pääministerinä kuin jotain perinteikästä riivinrautaa.

    Äänestä

2015 Irakin sota rikollista marssi tornion kautta suomeen Mitä tämä sormi perseessä istuva turhake teki- MAAN PETTURI SUOMEN LAHTEEN UIMAAN JA KONEKIVÄÄRILLÄ JÄLKEEN .MAAN KALLEIN RIKOLLINEN .Tämäkin päivä nä näitä sotkuja sevitetään.-

Äänestä

Saulin kielellä sanottuna:

"Täytyy olla todella hyvillään... Sillä onhan ehkä niinkin, että meillä on Suomessa, jos ei nyt suoranaisesti poliitikko, niin kuitenkin jonkinlaisen poliitikon olemuksen omaava mies johdossa. Hän on... Olisi ehkä liioiteltua sanoa, että mallikelpoisesti... Mutta kuitenkin kohtuullisen onnistuneesti hoitanut virkaansa. Ja toisaalta on niinkin, että kun ottaa huomioon Suomen edun, ja miksipä ei myös Suomen kansan edun... Niin presidenttimme on perustellusti ansainnut ehkäpä kiitoksen."

Äänestä
  • Mitä nyt pidätettävä heti tavattaessa!

    Äänestä

Niinistö osoitti uudenvuoden puheessaan jälleen fiksuutensa. Jämäkkä, isänmaallinen asenne Suomen puolesta. Kiitoksia Niinistö.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Täytyy olla todella hyvillään, että meillä on Suomessa edes yksi kunnon poliitikko vallassa. Presidentti Niinistö on todella mallikelpoisesti hoitanut virkaansa siihen kuuluvine tehtävineen ja tuntuu kannanotoissaan olevan jatkuvasti huomattavasti muiden edellä. Isänmaallinen, oman kansan etujen puolesta toimiva presidenttimme ansaitsee kaikkien kiitoksen ja kunnioituksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu