Nyt sekin myönnetään ja vielä Ylen uutisissa, mikä vastikään kiellettiin, että rokotetut säästyvät koronan vakavalta ja tappavalta tautimuodolta, siksi pitää mennä ottamaa rokote, ehkä tämä tunnustus annettiin siksi, että saadaan se kolmas rokote tulille ja ihmiset juoksemaan ottamaan se.
https://yle.fi/uutiset/3-12186825
https://yle.fi/uutiset/3-12186825
Vastaukset 60
Vanhimmat
Miksi ei voitu sanoa, että myös nuorempia rokotettuja on sairaalassa vakavan taudin kourisssa? No, ehkä sekin kohta sanotaan.
Autoilija liukasteli lumisateessa kesärenkailla ojaan. Miksei voitu sanoa että myös talvirenkailla voi ajaa ojaan 😁
Miksei voitu suhteuttaa kokonaisuuteen.
Kaksikymmentäkaksi (22) rokotettua tehohoidossa.
Rokotettuja on kaksi miljoonaa (2 000 000)
Ei ne ole koronassa siellä, eihän nuoret saa vakavaa koronaa.
Taisi olla jossakin välissä esillä että aina korona tapauksessa sairaala saa 15.000€ tukirahaa ilmeisesti WHO:lta.
On tietenkin selvää että jokainen katolta pudonnut ja autokolarissa ollut on hoidettavana "koronasta", kun vain sillä keinoin tulee "helppoa" rahaa.
Ei tarvitse kuin valehdella. Helppoa tai ei. Riippuu vakaumuksesta.
Sairastuvatko työttömätkin?
Eivät tietenkään kun istuvat päivät päästään sisällä tietokoneella.
Mä olen päivät koneen ääressä vaikka olen töissä, nääs etätöissä :)
Töissä ja töiden jälkeen :(
Sairastuuko muka yritystuki loisetkin
Entäs maataloustuki loiset
Eivät, eikä afrikassa ole ongelmaa, vaikka ei rokotteita. Hoitaneet niiiin hyvin asian siellä.
Etkö pääse pois koneelta🥵
Itävalta laittaa viruslingot kotiarestiin.
Passit tosiaan nosti koronaluvut huippuunsa.
Hyvä jos viimein myöntyvät rokotetunkin mahdollisuudet saada vakava korona on korkea. On simppelisti helppoa epäilijöille todistaa ihmisen puolustusjärjestelmän pettäminen esim Sauli Niinistön säestyksellä itsenäisyyspäivänä näin tapahtuvan vaikka toisenmaailmansodan aikainen tiger tankilla joka losauttaa taloa seinää päin, peruuttaa ja pöräyttää uudella yrityksellä läpi koko talon.
Pitääkö sellaista erityisesti myöntää, minkä suurin osa ihmisistä on aina tiennyt? Ei sekään ole salatietoa, ketkä ovat vaaravyöhykeessä sairastua. Rokote antaa näillekin ihmisille hyvän mahdollisuuden selvitä, kun ilman sitä kuolema olisi todennäköinen.
Kaikki tällä hetkellä tehohoidossa olevat ovat joutuneet sinne rokotteen takia.
Äläpä turhaan valehtele. Siitä et sinä eikä ajamasi huuhaakaan hyödy mitään.
Olen kuullut samaa mitä edellinen puhuja toi esille. Valtaosa sairaalahoidossa olevista ovat "rokotteet" saaneita.
Asialla voi olla kaksi mahdollisuutta miksi näin.
1) Turvallisuusvälit, käsienpesu ja muu vastaava, niihin on "rokotteen" suojan takia alettu suhtautua välinpitämättömästi, ja uskottu että suoja pitää, ja ei tarvitse enää olla huolissaan.
2) Rokote itsessään on heikentänyt luontaista immuniteettiä, ja taudit pienin nuhakin tarttuu herkemmin.
Lääkefirmat nauraa.
Antivaxxereille ei voi kuin nauraa.
Kun kerran laitoit linkin, niin miksi et lukenut sitä - vai etkö vain kykene ymmärtämään mitään lukemastasi?
"Koronarokote ei anna kuitenkaan sataprosenttista suojaa, minkä takia joskus vakava tautimuoto niin sanotusti läpäisee rokotteet, jonka takia kahdesti rokotettukin voi joutua sairaalaan. Tämän lisäksi sairaalaan joutuu riskiryhmiin kuuluvia kahdesti rokotettuja, joille koronan lievempikin muoto on vakavampi.
– Vaikka koko väestö olisi rokotettu kahdesti, siitä huolimatta joku saa koronan vakavan tautimuodon. Se on vaan tosi harvinaista"
Minkätakia "niinsanotusti"? Jokainen tietää mitä on läpäiseminen. Joko läpäisee tai ei läpäise. Miksi "NIINSANOTUSTI"?
Luukeeko joku että läpäiseminen on tuntematon käsite?
Naurettavaa käyttää termiä "niinsanotusti".
"Ulkona on niinsanotusti pimeää kun on niinsanottu ILTA ja niinsanottu syksyaika niinsanotussa Suomessa."
Aloittajalla+ei+ole+kykyä+ymmärtää+elämän+monimuotoisuutta.++Rokotetta+on+testattu+keskivertoväestössä,++jolla+on+normaali+immuunijärjestelmä.+++Tähän+ryhmään+kuuluu+suurin+osa+ihmisistä++ja+heillä+rokote+ehkäisee+edelleen+hyvin+vakavaa+tautimuotoa.+++
Väestössä+on+kuitenkin+aina+myös+niitä,++joilla+on+heikentynyt+immuunijärjestelmä.+++Ikä,+tietyt+perussairaudet+sekä+lääkitys+aiheuttavat+immuunipuutosta.+++Rokote+ei+toimi+heillä+yhtä+hyvin+kuin+muilla.++++Jos+joku+tässä+ryhmässä+saa+koronan,++niin+hän+päätyy+melko+varmasti+sairaalaan.+
Mikään+rokote+ei+ole+koskaan+toiminut+100%.+++Rokotus+antaa+kuitenkin+hyvän+mahdollisuuden+selvitä.++Se+ei+tarkoita,+että+pandemian+aikana+voi+elää+kuin+pellossa.
Miksi rokotetut käyttää yhä maskia? Eikö se ihmeseerumi suojaakaan?
Rokote ei anna 100-prosenttista suojaa, siksi on hyvä muutenkin suojautua koronalta. Miksi samaa asiaa kysyt sata kertaa?Onko sinun ymmärtämiskyvyssä jotakin vikaa, kun et yhdellä vastauksella usko, vaan pitää toistella samoja asioita sata kertaa?
Vastuuntuntoisena ihminen haluaa suojautua kaikin tavoin koronalta, niin ikävä sairaus se on. Eikä myös halua levittää sitä tieten tahtoen muihin.
Korona-rokote ei ole mikään myrkkypiikki, vaan suojaa koronalta ja sen vakavilta tautimuodoilta. Älä anna mielikuvituksellesi liikaa valtaa, vaan usko tieteeseen.
Ei se suojaa siltä ongelmalta joka on korvien välissä.
Tiede tekee löytöjä, se on selvä ja hieno asia.
Entäpä kun rahan valta alkaa sanella miten tiedettä pitää tehdä?
Mitä minä olen tolkuttanut jo kuukausia? Nytkö se vasta uskotaan kun yle sen kertoo?
Mitä helkkaria se rokotus sitten auttaa? Tämä on poliittinen asia. Punikit ovat keksineet tämän unelmansa apuvälineeksi. He ovat ilmiömäisiä valjastamaan jonkun asian tai ilmiön oman agendansa ajamiseen.
Ei ainuttakaan pelasta eikä ole pelastanut tämä käärmeöljy, se on selkeä vammauttava ja tappava liemi.
Persuäänestäjänä uskon tieteeseen ja otin Korona- rokotteet ja muutenkin suojaudun Koronalta. Älä ole luulosairas.
Tartunnat saatiin ensin niistä näytteenotto tikuista jotka työnnettiin suoran keuhkoihin saakka, sittemmin rokotteissa on jaeltu erilaisia variantteja ja oireet vaihtelee melkoisesti, kokeellista touhua, ehkä väestön vähennys käynnissä, ehkä vain pelkkä rahastus, mutta itse en osallistu.
Aitiopaikalta olen muutenkin elämää seurannut viimeiset 30 vuotta, 90 luvun laman uhri jäi nuolemaan haavojaan kun muut jatkoi elämää kuin mitään ei olisi tapahtunut. Ketään ei meidän kohtalo kiinnostanu.
Nyt mä vaan jatkan omaa elämääni kuin koko pandemiaa ei edes olisi, kiellän sen täysin, mikä vitun pandemia, ei mulla ole mitään pandemiaa :)
Toinen rokote vapauttaa elämää =D käkäkäkäkä!
Monelle vapautti hengen menolla juu ja toinen yhä enemmän ja kolmas tappoi jopa 52 vuotiaan lääkärin, joka suu vaahdossa piti vihapuheita niitä vastaan, jotka tiesivät vaarat.
Hurja määrä on kuollut Koronaan ja suurin osa rokottamattomia, jo silloin kun rokotetta ei ollut vielä.
Jokainen ilmoitettiin "korona" kuolemaksi, koska "korona" dignoosi antoi sairaalalle aina 15.000€ rahaa. Asiasta mainittu aikaisemminkin sekä tässä että alkuaikojen ketjuissa.
Monilla ihmisillä on niin vahva vastustuskyky virus hyökkäyksessä, että oireet jäävät vähäisiksi tai eivät näy ollenkaan.
Presidentti Niinistö sai virustartunnan Baltian maan kolleegaltaan keskustelujen yhteydessä.
Viikon päästä hänellä ei todettu enää viruksen jättämiä jälkiä. Tähän vaikutti ehkä myös kaksi saatua rokotusta.
Itse pelkään koronavirustartuntaa. Olisin jo vuodepotilaana kuormittamassa lisää terveydenhoitoalaa ellen olisi ottanut kahta rokoteannosta. Vastustuskykyni on heikko.
Minkä tartunnan Sale sai. Eikö sillä ollut flunssa?
Kahdessa näkemässäni sairaalan tilannetiedotuksessa oli
- toisessa rokotettuja tehohoidossa viisi prosenttia
- toisessa rokotettuja tehohoidossa ei yhtäkään
> tehohoidossa viisi prosenttia
Siis kahdestakymmenestä yksi.
Kuopiosta koordinoitu tukimusryhmä kertoo 22 rokotettua ollut tehohoidossa koko Suomessa
2.Timoteuksen kirje: 3
Katumus, parannuksenteko & kääntyminen tieltänsä
What else
Sehän riippuu henkilön muista sairauksista, jotka voivat olla jo itsessään vakavia.
Ei koske terveitä ihmisiä.
Hollannissa+koko+maa+menossa+sulkutilaan,+joka+koskee+sekä+rokottamattomia+että+rokotettuja.+Vaikka+85+%+väestöstä+on+tuplarokotettuja,+niin+korona+vaan+jatkaa+leviämistään.+https://www.google.com/amp/s/www.walesonline.co.uk/news/health/netherlands-holland-three-week-lockdown-22146821.amp
Sulku tulossa Suomeenkin, kun Bile-Sanna ei jaksanut enää elää rajoitusten kanssa
"Rokotetut-tejohoidossa" -seurannan 22 tapausta kuulemma yli 65-vuotiaita ja tyypillisesti oli jokin perussairaus.
Ikävakioitua syöpää on vähemmän kuin ennen
Pahastipa on mieli myrkyttynyt näillä kommentoijilla!
Elämän realiteetit tulevat kyllä valitettavasti heitäkin vastaan, eli korona ilman rokotusta, Enemmin tai myöhemmin. Sitten voi miettiä sitä myrkkypiikkiä mikä jäi ottamatta,
Sairaus menneisyydessä??? Kukaan ei voi olla näin aivoton. Suomessa on satoja tuhansia parantumattomien sairauksien kanssa eläviä.
Nykyään kaikki lääkärit ovat vakuutusyhtiölääkäreitä. Vaikka sairaus tai vamma olisi tietystä tapahtumasta juuri tullut ja toteen lääketieteellisesti osoitetuksi, laittavat nämä lääkärit Lapinlisää siihen siten, että varmasti sairaus tai vamma on nuoruuden aikaisista tai iäntuomista vahingoista johtuvaa.
Mikään ei ole koronaroketteen aiheuttamaa, mutta kaikki kuolemat ovat koronan aiheuttamaa.
Naurettavaa tilastokikkailua kaikenkaikkiaan ja nämä vielä kuvittelevat, että ihmiset uskovat kaiken heidän tuottaman pseudotieteellisen huuhaansa ja diibadaabansa.
Rokottamaton ei näytä paranevan luulosairaudestaan koskaan. Sairastaa ilmeisesti parantumatonta luulosairautta.
Vaarallisimmat sairaudet ovatkin korvien välissä. Nämä ihmiset vaarantavat muutkin.
Rokottamattomat ovat ongelma koronan nitistämisessä, eivät rokotetut.
Miksi pitää väittää vastaan itsestään selvyyksiä? Rokotus suojaa koronalta ja sen vakavilta tautimuodoilta. Tämä on todettu käytännössä. Vain tyhmä ja yksinkertainen väittää toista.
Polkupyöräilijät+kolareissa+kuolee+monesti+päävammaan,+vaikka+kypärä+olisikin+päässä.+Autoilijoita+kuolee,+vaikka+turvavöitä+käytettäisiinkin.
Jos+minun+pitäisi+ajaa+kolari,+ja+vaihtoehtoina+on+vammautua+ja+saada+sairaalahoitoa+joko+5%+todennäköisyydellä+tai+sitten+20%+todennäköisyydellä,+valitsen+sen+pienemmän+todennäköisyyden,+vaikka+sen+saavuttaakseni+joutuisinkin+kärsimään+rokotehaitat,+jotka+menee+ohi+1+päivässä.+Puhun+siis+koronasta,+en+autokolareista.
Haen+kolmannen+rokotteen+välittömästi,+kun+se+minulle+annetaan.
Vanhat, sairaat, heikot voi saada sen vakavan taudin, oli rokote, tai ei.
He voivat saada vakavan muodon rokotramattomana, ja rokotettuna.
Terveelle, tauti flunssa.
Italian+terveysviranomaiset+ovat+nyt+julkaisseet+viralliset+kuolinluvut.+Italiassa+oli+ilmoitettu+132+161+koronaan+liittyvää+kuolemaa,+mutta+koronavirus+oli+varsinaisena+kuolinsyynä+ainoastaan+3782+tapauksessa.+Valheen+osuus+tässä+asiassa+oli+siis+vaatimattomat+97%.
Venäjällä ovat todenneet ettei kukaan ole koskaan kuollut koronaan, vaan kaikki ovat kuolleet koronaviruksen aiheuttamiin komplikaatioihin🙂. Samoin kuin kukaan ei ole kuollut koskaan aidsiin vaan kaikki ovat kuolleet hiv-viruksen aiheuttamiin komplikaatiohin
Ilman muuta rokotetut tulevat ennenpitkää saamaan taudin vakavamman muodon, kun epidemia jää pyörimään rokottamattomien keskuuteen. Tällöin tulee kehittymään variantti, joka on rokotuksile vastustuskykyinen ja epidemian suhteen ollaan taas alussa.
Rokottamattomat antavat virukselle aikaa ja siten mahdollisuuden muutua koko kansaan uudelleen leviäväksi.
Virukselle on edullista mitä useampaan se pystyy leviämään.
Sitten astuvatkin kuvaan taas demlalaiset perustuslaki- ja ihmisoikeusasiantuntijat, jotka lakeja äärivasemmistolaisesti tulkiten keksivät syitä miksi Suomessa rajoituksia ei voida asettaa ja tappavan viruksen leviämistä vaikeuttaa vaikka tepsivää rokotusta tai lääkettä ei ole.
Rajoituksia joudutaan kuitenkin taas jälkijättöisesti pakon edessä asettamaan, koska sairaaloiden tehohoidon kapasiteetti loppuu. Epidemia rajautuu ja sitten tehokas rokotekin keksitään.
Rokotevastaiset kieltäytyvät ja aloittavat massiivisen taistelun valehteluineen. Tauti jää muhimasn rokottamattiåomien keskuuteen ja kehittyy taas uusi variantti.
STM:n kansliapäälikkö tuskin enää tällöin lähtee taisteluun kaupallisten maskien käyttöä vastaan. Ehkä kansliapäälikkö on jopa siirtynyt ministeriöönsä konsultiksi ja lääketieteellisen koulutuksen saanut valittu uudeksi kansliapäälliköksi.
Mutta tällä menolla yhteiskunta ja talous ehtii kuitenkin romahtaa.
Tauti pääsee riehumaan koko voimalla ja Suomen asukasluku palautuu 1800-luvun tasolle. Sairaalat ovat täynnä, hoitohenkilökuntaa ei ole ja kotona peräkamarissa tukehdutaan ilman lisähappea.
Tällöin kyllä myös ilmastoa lämmittävien kaasujen päästely vähenee ja Suomi saavuttaa hiilineutraaliuden hallituksesta huolimatta.
Selvästi huomaa kommenteista päätellen että rokottamattomien paniikki kasvaa kun viikatemies rupeaa kolkuttelemaan selän takana mutta onneksi meillä rokotetuilla on hyvä suoja taudin vakavaa muotoa vastaan.