Sinulle, joka julistat somessa (tai missä vain, missä puhe jää tallenteisiin).
Varo sanojasi niin, että kun äänitallennettasi tässä pahenevassa lopun ajassa aletaan teknisesti käsitellä, ettei tarkoitustasi voida väärentää.
Kuuntelin äskettäin puhujaa, joka selosti seikkaperäisesti ja pitkästi erään väärän opin perusteita. Tämä vilpitön Jeesuksen palvelija tarkoitti kertoa tämän opin valheellisuudesta, mutta se voidaan ottaa irti muusta puheesta ja editoida kokonaan uusi puhe tarkoituksella, että puhuja on sen opin kannalla.
Jos opetuksen vuoksi on pakko ottaa esiin jokin harhauskomus, muotoile sanasi niin, että lyhyin väliajoin sanot esimerkiksi, että näin he valheellisesti väittävät, tms.
Jo Paavalille pari tuhatta vuotta sitten väärentely oli tuttua, ja hän oppikin karsimaan puheitaan. Raamatussa kehotetaan, ettei epäjumalien nimiäkään pidä sanoa ääneen. Muutenkin varoitetaan jaarittelusta ja turhista sanoista - eikä turhaan, kuten tämän päivän digitekniikka todistaa.
Mielipiteitä muista opeista ja maailman menosta riittää. Kun julistuksen painotus on vain Jeesuksessa Kristuksessa, niin pysytään turvallisilla vesillä.
Tärkeä huomio sanan julistajille
1
239
Vastaukset
- Anonyymi
älä turhaan lausu herrasi nimeä 🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998
